آشنایی با فلاتر

حسین محمدی 92 بازدید

Flutter در سال 2017 توسط گوگل ارائه شد و از همان ابتدا بسیاری از استارتاپ‌ها برای تولید اپلیکیشن‌های موبایل، چه سیستم عامل Android و چه IOS به سراغ آن رفتند.

Flutter یک زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه یک کیت توسعه نرم افزار می‌باشد که، برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل ارائه شده، اما می‌توان از آن برای ایجاد نرم افزارهای دسکتاپ نیز استفاده نمود. این موضوع یکی از بزرگترین محاسن این تکنولوژی می‌باشد، زیرا دیگر نیازمند توسعه جداگانه نرم افزارهای موبایل برای سیستم عامل های مختلف نخواهیم بود و یک برنامه توسعه یافته با Flutter قابلیت تبدیل شدن به یک اپلیکیشن برای Android، IOS و حتی Web را دارد و این یعنی صرفه‌جویی در زمان و هزینه.

حجم برنامه‌های توسعه یافته به وسیله Flutter کمی بیشتر از برنامه‌های Native سیستم عامل‌های Android و IOS است اما در سرعت اجرا تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.

Flutter به وسیله زبان برنامه‌نویسی Dart توسعه داده شده است، که زبانی شیء‌گرا، سطح بالا و بسیار شبیه JAVA می‌باشد.

یکی دیگر از محاسن Flutter این است که، وقتی در حال توسعه یک نرم افزار با آن هستید، با یک تغییر کوچک نیاز به اجرای مجدد نرم افزار ندارید، که به این قابلیت Hot Reloading گفته می‌شود و برنامه‌نویسی را ساده‌تر و لذت بخش‌تر می‌کنند.

از طرفی به دلیل وجود Widgetهای مختلف، با چند خط کد می‌توان هر امکانات دلخواهی را در اپلیکیشن به وجود آورد، درست برعکس JAVA و Katlin که بعضی اوقات به وجود Widget در آن‌ها کاری دشوار و به شدت پردرسر است. در Flutter به راحتی می‌توان امکانات مختلف را به صورت Visual ایجاد کرد، که این موضوع باعث سادگی و افزایش سرعت در توسعه اپلیکیشن می‌گردد. رابط کاربری آن نیز بسیار منعطف می‌باشد که می‌توان هر ظاهر خلاقانه و پیچیده‌ای را به سادگی پیاده سازی نمود.

Flutter در مقایسه با React Native عملکرد بهتر دارد، زیرا این کیت توسعه، بر پایه زبان قدرتمند Dart ایجاد شده و دیگر نیازی به استفاده از Javascript برای برقراری ارتباط با کامپوننت‌های Native نیست، که این مورد سبب بالا رفتن بهره‌وری اپلیکیشن شما می‌شود.

Flutter  کاملا رایگان و OpenSource بوده و برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست، که باعث شده پکیج‌های زیادی برای آن، توسط برنامه‌نویسان توسعه داده شود و در دسترس باشد.

برای دانلود و نصب آن می‌توانید به وبسایت flutter.dev مراجعه کنید و پس از نصب، توسعه اولین نرم افزار خود را به وسیله آن آغاز نمایید.

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.