مقدمه دوره

زبان جاوا اسکریپت که امروزه به عنوان زبان وب شناخته می‌شود. امروزه تقریبا همه مرورگرها توانایی اجرای جاواسکریپت را دارند و همین موضوع دلیل محبوبیت این زبان است. شروع برنامه‌نویسی با جاوا اسکریپت بسیار آسان است زیرا ابزار مورد نیاز برای برنامه‌نویسی با جاوا اسکریپت تنها به یک ویرایشگر متن و یک مرورگر ختم می‌شود.

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتی سطح بالا می‌باشد، در نتیجه برای اجرای برنامه‌های نوشته شده با این زبان نیازمند مفسر آن هستیم. امروزه مفسر جاواسکریپت روی همه مرورگرها مانند Firefox، Chrome وجود دارد. البته خارج از محیط مرورگر هم می‌توان به مفسر Chrome v8  در Node.js اشاره کرد.

استاندارد‌سازی جاوا اسکریپت توسط سازمانECMAScript  انجام می‌شود که در حال حاضر نسخه 2019 از این استاندارد ارائه شده است.

در حال حاضر جاوا اسکریپت در محیط ها و کاربرد های مختلف مورد استفاده است و دیگر محدود به مرورگرها نیست. با به وجود آمدن وبسایت های تک صفحه یا SPA و نرم‌افزارهای PWA که در دستگاه‌های موبایل اجرا می‌شوند و همچنین بازی‌های مبتنی بر HTML5 کاربرد این زبان برنامه‌نویسی رشد چشمگیری داشته است...
جاوا اسکریپت و تکنولوژیهای HTML5 قابلیت تولید انواع نرم افزارها، مانند پلاگین مرورگرها، ویدجت‌های ویندوز و نرم افزارهای تحت سیستم عامل را دارا هستند.

امروزه  با توسعه Node.js امکان برنامه‌نویسی سمت سرو هم به وسیله اجاوا اسکریپت فراهم شده است، که در سال‌های اخیر به شدت مورد استقبال توسعه دهندگان وب قرار گرفته است.

با ما در این ویدئو همراه باشید.

سهراب آذین فر

همه چیز از یه روز بعد از ظهر شروع شد که با بچه‌ها تصمیم گرفتیم که برنامه نویسی یاد بگیریم. از اون روز 7 سال می‌گذره و ما اینجا هستیم تا تجربیات این سال‌ها رو با شما به اشتراک بذاریم.

توسعه دهنده و کارشناس امنیت وب

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.