7 اشتباه رایج در طراحی سایت

سید علی اندرزگو 82 بازدید

مدت هاست که داشتن وب سایت برای بسیاری از شرکت‌ها یک وسیله ثابت برای ارائه محصولاتشان است. اولین هدف داشتن یک وب سایت مقرون به صرفه و کارآمد است که باید در اسرع وقت به صورت آنلاین راه اندازی شود. این کارآمدی در وب سایت هایی که به دلایل مختلف به نتیجه مطلوب نمی رسند، در بدترین حالت خود قرار دارد و تاثیر منفی روی مشتریان بالقوه شرکت می گذارد. اگر شما می خواهید وب سایت تان بر بازدید کنندگان غلبه کند. باید از اشتباهات رایج در ایجاد وب سایت پرهیز کنید، در این مقاله 7 اشتباه رایج طراحی وب سایت را بیان خوایم کرد.


فهرست اشتباهات

  1. طراحی بیش از حد یا گیج کننده
  2. جهت یابی پیچیده و عدم هدایت کاربر
  3. عدم وجود موضع
  4. بی توجهی به اصول طراحی
  5. عدم استفاده از طراحی واکنشگرا (responsive) یا ارائه نسخه موبایل
  6. عدم بهینه سازی زمان بارگذاری
  7. انتقال داده بدون رمزگذاری بدون SSL / TLS


1 . طراحی بیش از حد یا گیج کننده

طراحی بدون شک یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک وب سایت است. اطلاعاتی که بدون توجه به اهمیت طراحی گرافیکی و ساختاری آن ارائه می شود، شانس کمی برای جلب توجه بازدید کننده دارند چه رسد به نگه داشتن آن. از طرف دیگر، در صورت تمرکز بیش از حد به ساخت طراحی وب سایت و منحصر به فرد کردن آن، این خطر وجود دارد که به جنبه های دیگر توجه کافی نشود. به این ترتیب بسیاری طراحان وب سایت در تلاش هستند تا طراحی بی بدیل داشته باشند و جنبه هایی از قبیل وضوح یا خوانا بودن متون را از دست ندهند.

اشتباه کلاسیک و رایج در این زمینه استفاده از فونت ها و اندازه های مختلف و ترکیب رنگ هایی است که خواندن یا جلب توجه کردن آن ها دشوار است. داشتن طرحی که به محتوا یا اطلاعات واقعی منتهی شود نیز مشکل ساز است. همین مورد در مورد طرحی که مغایر با تصویر شرکت ها باشد صدق می کند. نکته دوم، به ویژه موجب می شود بازدید کنندگان  به سرعت پی به حرفه ایی نبودن شما ببرند.


2 . جهت یابی پیچیده و عدم هدایت کاربر

قابلیت استفاده جنبه ای است که اغلب هنگام طراحی وب سایت مورد غفلت قرار می گیرد. تجربه کاربر نه تنها عامل مهمی در رضایت کاربر است بلکه تعیین می کند بازدید کنندگان می توانند به همه محتوا و پیشنهادات یک وب سایت در صورت دلخواه دسترسی پیدا کنند و ببینند. جاب تعجب است که بسیاری از وب سایت ها دارای منوهای ناوبری پیچیده و لمس های فنی اضافی هستند که تجربه مرور را غیرضروری می کنند.

اشتباه پر تکرار در این مورد همیشه این است که اولویت بندی مشخصی وجود ندارد. هر قطعه از محتوا به همان اندازه مهم تلقی می‌شود و همه چیز باید به طور برجسته یا به نحوی جلب توجه کننده قرار داده شود. نتیجه: تعداد زیادی از منوها، زیرمجموعه‌ها که بازدیدکنندگان را بجای راهنمایی به اشتباه می اندازد. همین مورد در استفاده از عناصر تعاملی نیز صدق می کند. اگر آن ها را در پروژه تان در نقطه ی نامناسبی ادغام کنید یا تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد، با توجه به تجربه موجود از رفتار کاربران مورد توجه قرار نمی گیرد و کاربران  به زودی به جاهای دیگری می روند.


نکته
دسترسی در این زمینه مسئله مهمی است. شما باید وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که افراد با محدودیت های خاصی بتوانند محتوای شما را جذب کرده و به وب سایت شما هدایت شوند.


3 . عدم وجود موضع

اگرچه هنگام ایجاد یک وب سایت مسئله ای مهمی بنظر نمی آید، اما عدم بروزرسانی وب سایت اشتباه دیگری است که بیشتر با مفهوم یک پروژه وب سروکار دارد.. اگر یک سایت شرکتی اطلاعات مربوط به رویدادها یا منابع اطلاعات بیشتر مانند وبلاگ یا اخبار در صفحه فرود را ارائه دهد، اگر آخرین مطلب آن ها برای چند سال گذشته باشد احساس بدی به کاربر دست می دهد. همچنین تغییرات در ساختار شرکت یا طراحی شرکت باید در وب سایت منعکس شود. همین موارد به طور طبیعی در مورد محصولات جدید و نام های تجاری، ساعات افتتاحیه، قیمت ها، راه های تماس با شرکت و غیره نیز صدق می کند.


نکته
محتوای قدیمی وب سایت نه تنها تأثیر بدی را برای بازدید کنندگان به جا می گذارد، بلکه تأثیر منفی در رتبه بندی موتورهای جستجو دارد!


اگر وب سایت تان حاوی مطالب سرگرم کننده است باید از بروز بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید. باید توجه ویژه ای به پیوندهای داخلی و خارجی و جاسازی محتوای چندرسانه ای از سایت های دیگر شود. به عنوان مثال، اگر فیلم های تعبیه شده در YouTube ،GIF ها یا پست های شبکه های اجتماعی به طور مرتب بررسی نشوند، متوجه نمی شوید که آیا آنها واقعاً هنوز وجود دارند یا به درستی در معرض بازدید کنندگان قرار می گیرند.


4 . بی توجهی به اصول طراحی

چارچوب حقوقی یک وب سایت بسیار پیچیده است. همانطور که اغلب اوقات اتفاق می افتد، نادیده گرفتن قانون در این مورد نیز قابل دفاع نیست. به عنوان مثال، استفاده نادرست از کوکی ها، ابزارهای ردیابی و افزونه های شبکه های اجتماعی، عدم ارائه اثبات (کامل) و نقض الزامات محافظت از داده به هیچ وجه تخلفاتی نیست که پیش پا افتاده باشد (به خصوص در اروپا)، اخیراً اتحادیه اروپا داده های عمومی را تصویب کرد. مقررات حفاظت (GDPR) برای اطمینان از حفاظت از داده های شخصی، و البته که البته برای شرکت های آمریکایی که مشاغل تجاری در اروپا دارند نیز صدق می کند. استفاده از متن، تصاویر، موسیقی و فیلم هایی که مجوز یا مجوز از صاحب حق چاپ آن را ندارید نیز می تواند برای شما عزیزان ایجاد هزینه کند.


5 . عدم استفاده از طراحی واکنشگرا (responsive) یا ارائه نسخه موبایل

سهم ترافیک تلفن همراه در کل ترافیک داده ها روز به روز و سال به سال به طور مداوم در حال افزایش است. جای تعجب است که شرکت‌هایی وجود دارند که هنوز قصد نداردند خود را برای تلفن‌های هوشمند و تبلت بهینه کنند. آن ها با وجود این واقعیت که اکثر سیستم های مدیریت محتوا و کیت های ساخت وب سایت دارای ویژگی ها و الگوهای درجه یک برای ایجاد چنین وب سایت تلفن همراه هستند، از طراحی وب ریسپانسیو چشم پوشی می کنند یا در ارائه آن موفقیتی ندارند. در نتیجه، برای کاربران نمایش چنین سایت هایی و کار با آن در دستگاه تلفن همراه همراه دشوار است و کاربران به احتمال زیاد بلافاصله به جای دیگری می روند.

از آنجا که گوگل رهبر بازار موتور جستجو، بهینه سازی وب سایت ها برای دستگاه های تلفن همراه را ترجیح می دهد، غفلت از بهینه سازی سایت شما نیز در رتبه بندی نتایج جستجو تأثیر منفی دارد.


6 . عدم بهینه سازی زمان بارگذاری

یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام ایجاد وب سایت بی توجهی به بهینه سازی زمان بارگذاری صفحات جداگانه است. این امر سرعت بارگذاری را بسیار کند می کند و باعث واکنش منفی بازدید کنندگان (میزان گزاف گویی زیاد) و همچنین ربات های موتور جستجو (رتبه بندی موتورهای جستجو بد) می شود. مشکل بزرگ در این مورد این است که عوامل مختلف زیادی وجود دارد که باعث عملکرد ضعیف وب سایت می شود. ردیابی و تصحیح همه اینها حتی می تواند برای اپراتورهای آزمایش شده و آزمایش شده یک چالش بزرگ باشد. مدت زمان طولانی بارگذاری می تواند به دلیل کمبود منابع سرور، کد منبع گسترده (HTML ،CSS ،JavaScript)، تصاویر بدون فشرده سازی ، محتوای یکپارچه شخص ثالث یا مکانیسم های حافظه پنهان باشد.


7 . انتقال داده بدون رمزگذاری بدون SSL / TLS

امنیت مسئله مهمی برای اکثر کاربران وب است، خصوصاً هنگامی که می توان اطلاعات محرمانه مانند گذرواژه‌ها، آدرس ها یا جزئیات بانک را به وب سایت ها انتقال داد. بنابراین، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می توانید هنگام ایجاد وب سایت خود مرتکب شوید، بی توجهی به حفاظت از داده های کاربران است. به عنوان مثال، استفاده از گواهی SSL / TLS. در این حالت پرونده با استفاده از پروتکل غیر امن HTTP منتقل می شود، به این معنی که مهاجمان می توانند تمام داده ها را خوانده و دستکاری کنند.


مرورگرهایی مانند Chrome و Firefox با ارائه پیام هایی مانند "اتصال به این وب سایت ایمن نیست" از کاربران در تشخیص پروژه های وب بدون گواهی SSL / TLS پشتیبانی می کنند. اکنون صفحات مربوطه نشان دهنده یک مشکل جدی است. موتورهای جستجوگر مانند Google چنین سهل انگاری از داده های کاربران را تحمل نمی کنند، و سایت های مربوطه را با رتبه بندی ضعیف جریمه می کنند. اگر شدت این جریمه را را دست کم گرفته اید، تردید نکنید و وب سایت خود را به سمت HTTPS تغییر دهید.ترفندها و ابزار هایی برای صرفه جویی در وقت طراحان

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.