10 اشتباه رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

سید علی اندرزگو 60 بازدید

برخی می گویند بازاریابی در شبکه اجتماعی تاثیر خوبی ندارد یا بی اثر است، در جواب این نوع نگاه و عقیده باید گفت که شما آن را درست انجام نمی دهید. اکثر شرکت ها شبکه های اجتماعی را در اهداف بازاریابی خود وارد نمی کنند. در واقع آن ها روند دیگران را دنبال می کنند و به دلیل نداشتن نتایج مثبت به سرعت دلسرد می شوند. در این مقاله  برخی از اشتباهات رایج که شما را از بازاریابی در شبکه های اجتماعی باز می دارد را بیان می کنیم.


1 . کنار گذاشتن بازاریابی اجتماعی بی اثر

اگر فکر می کنید شبکه های اجتماعی برای مخاطب شما یا کسب و کارتان مناسب نیست در اشتباه هستید. این یک تصور غلط و رایج است که شبکه های اجتماعی فقط برای نوجوانان و اهل فن است، امروزه دیگر اینگونه نیست. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داده است که سریعترین رشد جمعیتی در توییتر براکت سنی 55-64 سال است و سریعترین رشد جمعیتی در فیس بوک، افراد 45-54 سال هستند. خواهید دید که سایر جمعیت ها نیز به خوبی خود نشان داده اند. شبکه های اجتماعی به تمام لایه های جامعه ما نفوذ کرده اند. اگر موفق شوید یک استراتژی موثر در شبکه های اجتماعی را پیش از شروع رقابت تنظیم کنید، برتری بالایی خواهید داشت.


2 . نداشتن برنامه بازاریابی شبکه های اجتماعی

نداشتن برنامه عملی مناسب در بازاریابی شبکه های اجتماعی می تواند اتلاف وقت عظیمی باشد. بسیاری از شرکت ها در این دام افتاده اند. آن ها به طور پراکنده چیزهایی را به حسابهای خود در شبکه های اجتماعی ارسال می کنند، برخی از مطالب خود را اینجا و آنجا به اشتراک می گذارند و سعی می کنند طرفداران خود را جذب کنند. این بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیست. در واقع این کار هیچ برنامه ای نیست. بازاریابی شبکه های اجتماعی باید به همان روشی باشد که شما برای برنامه ریزی خود برای هر کمپین بازاریابی نزدیک می کنید. شما باید اهداف مشخص، بودجه و یک برنامه عملی مشخص داشته باشید تا آنچه را که می خواهید به انجام برسانید را مشخص کند، چگونه به هدف خود خواهید رسید؟ چگونه نتایج را اندازه گیری خواهید کرد؟ و چه منابعی برای تخصیص نیاز دارید.


3 . اندازه گیری KPI های اشتباه

هنگام اندازه گیری شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی، بسیاری از بازاریاب ها در دام معیارهای باطل می افتند. آن ها تعداد طرفداران خود را در فیس بوک یا دنبال کنندگان شان را در توییتر اندازه گیری می کنند و اگر این تعداد در حال افزایش باشد خوشحال می شوند. بازاریابی در شبکه های اجتماعی با کانال های بازاریابی دیگر تفاوتی ندارد. شما باید تأثیری را که تلاش های شما در شبکه های اجتماعی در کسب و کار شما دارد و نه تعداد کل طرفداران یا پیروان خود اندازه گیری کنید.


4 . با همه سیستم عامل های شبکه های اجتماعی یکسان رفتار کنید

مخاطب قرار دادن مخاطبان به گونه ای که با سنت های شبکه اجتماعی مغایرت داشته باشد، بی اثر و ضد تولید است. شما احتمالاً در آلمان اسپانیایی صحبت نمی کنید، با این حال بسیاری از مشاغل اشتباه می کنند که در شبکه های اجتماعی به زبان اشتباه صحبت می کنند. هر شبکه اجتماعی آداب و رسوم، زبان، مخاطب و نوع محتوای خاص خود را دارد. برای اینکه تلاش های شما موثر باشد، باید تفاوت بین شبکه های اجتماعی را حساب کنید. مهم است که یاد بگیرید چگونه افراد در تمام شبکه های اجتماعی که در آن ها فعال هستید ارتباط برقرار می کنند.


5 . شکست در گفتگوها

به روزرسانی های شبکه های های اجتماعی شما بی فایده است اگر کسی به اشتراک گذاری اهمیت ندهد یا به آن ها پاسخ ندهد. پست ها و محتوای شما باید به گونه ای طراحی شود که مکالمه با مخاطبان شما را برانگیزد. اگر این واکنش ها را دریافت نکردید، استراتژی کلی و محتوای شما باید بازنگری شود. وقتی شخصی پاسخ داد یا نظر داد، حتماً پاسخ دهید. هر نظری که مشتری ارسال می کند، چه مثبت و چه منفی، فرصتی برای ارتباط مستقیم با مشتری است. صمیمی و با شخصیت باشید به هر حال، این همان چیزی است که شبکه های اجتماعی طلب می کنند. تعاملات اجتماعی شرکت خود را فقط از طریق بخش بازاریابی محدود نکنید. برای برقراری ارتباط با مشتریان بخشهای دیگری را که با مشتری تعامل دارند مانند فروش، خدمات به مشتری، صورتحساب و تولید درگیر کنید.


6 . اتصال به عنوان مخالف شبکه سازی

داشتن هزاران دنبال کننده تصادفی که نماینده مشتریان ایده آل شما نیستند و کمک چندانی به آن ها نمی کنند به سادگی نتایج مطلوبی نخواهد داشت. شما می خواهید چشم اندازها، رقبا یا متخصصانی را که دارای دیدگاه ها و علایق مشابه هستند و در موفقیت تلاش های بازاریابی شما نقش دارند جذب کنید. با ایجاد و گسترش شبکه، به دسترسی بهتر به متخصصین و سایر افراد حرفه ای دسترسی خواهید داشت و میزان نمایش پیام ها و محتوای خود را افزایش داده و تعاملات خود را معنی دار می کنید. شبکه سازی درمورد افزودن ارزش برای یک رابطه است. شما باید وقت خود را برای دستیابی و نوشتن پیام های شخصی، درگیر کردن در بحث، به اشتراک گذاشتن و اظهارنظر درباره محتوای شخص دیگری اختصاص دهید. با این روابط مانند روابط حضوری ورو در رو رفتار کنید. با افزودن ارزش به این روابط، دیگران بیشتر به سخنان شما توجه خواهند کرد.


7 . ساختن همه چیز در مورد شما

دوست دارید با شخصی که فقط در مورد خودش صحبت می کند معاشرت کنید؟ درست است؟ خب، این اشتباهی است که بسیاری از شرکت ها در شبکه های اجتماعی مرتکب می شوند. همه چیز در مورد آنهاست - اخبار آنها، رویدادها، محصولاتشان، پروژه های آن ها، و غیره. این واقعیت است: هیچ کس اهمیتی نمی دهد. برای موفقیت در شبکه های اجتماعی، نه تنها باید از زبان مخاطبان صحبت کنید بلکه باید آنچه را که می خواهند بشنوند به آن ها بگویید. محتوایی که ارسال می کنید باید دارای کیفیت بالا، مورد توجه و مطابقت با هنجارهای شبکه اجتماعی و پیروان شما باشد. این را در مورد آن ها بسازید برای آن ها درست کنید


8 . اعتماد بیش از حد به اتوماسیون

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که شرکت ها مرتکب می شوند اعتماد بیش از حد به ارسال خودکار  به حساب های شبکه های اجتماعی شان است. این چیزی نیست که شبکه های اجتماعی درگیر آن هستند. مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند زیرا می خواهند با دیگران تعامل داشته باشند. اگر افراد بتوانند بگویند پست های شما خودکار است یا احساس می کنند مبادله غیر شخصی است، از برند شما فاصله می گیرند. در موارد شدید اگر آن ها را بیش از حد با محتوای خودکار بی ربط اسپم کنید، شروع به از دست دادن آنها خواهید کرد. حضور شما در شبکه های اجتماعی باید شخصی باشد. مراقب باشید با ارسال خودکار مطالب مخاطبان خود را از خود بیگانه نکنید و در عوض به روش هایی برای لذت بردن، سرگرمی و الهام بخشیدن با ارسال محتوای شخصی و معتبر فکر کنید.


9 . داشتن حساب های زیاد و مدیریت کردن آن ها

بسیاری از مشاغل این اشتباه را دارند که با پرش از هر شبکه اجتماعی ممکن، با راه اندازی حساب کاربری و تلاش برای مدیریت همه آن ها فقط متوجه می شوند که منابع بازاریابی خود را کمرنگ کرده و نتایج بسیار کمی را در این روند به ارمغان می آورند. یک متخصص بازاریابی اختصاصی می تواند بیش از 2 الی 4 حساب در این شبکه ها را به طور موثر مدیریت کند. اگر استراتژی شبکه های اجتماعی سازمان شما در دست یک عضو تیم است، باید منابع و انرژی خود را بر روی مورد مهم بگذارید: فیس بوک، توییتر و لینکدین. سپس باید تلاش خود را در شبکه اجتماعی که بیشترین نتیجه را برای تجارت شما دارد، در اولویت قرار دهید.


10 . نداشتن خط مشی شبکه های اجتماعی

نداشتن خط مشی شبکه های اجتماعی در سطح شرکت بسیار خطرناک است و اغلب می تواند منجر به شکست غیر منتظره شود. صرف نظر از اینکه چه کسانی حساب های شبکه های اجتماعی شما را مدیریت می کنند، باید سیاستی را اتخاذ کنید که مشخص کند چه چیزی قابل قبول است و چه چیزی قابل قبول نیست. برای اکثر شرکت ها، محتوایی که به هر طریقی جنسیتی، نژادپرستانه، مذهبی، توهین آمیز، ناپسند، تحریک آمیز جنسی، تحقیرآمیز یا تبعیض آمیز باشد، محدودیت ندارد. اطمینان حاصل کنید که همه کارمندان شما از این خط مشی اطلاع دارند و به آن پایبند هستند.


مطمئن باشید که همین سیاست ایجاد و مدیریت حساب های شرکت "رسمی" را پوشش می دهد. همچنین دسترسی به این حساب ها را محدود نگه دارید و لیستی از همه حساب ها، نام های کاربری و گذرواژه ها را حفظ کنید. اطمینان حاصل کنید که اعتبارنامه برای هر حساب متفاوت است و به طور منظم رمز ورود را تغییر دهید، به خصوص با کارکنانی که نقش خود را ترک می کنند یا تغییر می دهند. یک پست منفی توسط یک کارمند ناراضی می تواند یک کابوس روابط عمومی برای کسب و کار شما باشد.منبع

چرا داشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال مهم است؟

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.