۱۳ قاعده ساده برای کدنویسی بهتر

سید محمد ساجد 109 بازدید

در این مقاله قصد داریم تا ۱۳ قاعده ساده که به شما کمک بسیار زیادی در نوشتن کدهایتان می کند را معرفی کنیم. 

۱- بهینه‌سازی یا خوانایی

همیشه سعی کنید کدهایی بنویسید که برای خواندن ساده باشند و قابلیت درک پذیری‌شان برای توسعه‌دهندگان مختلف در سطحوح متفاوت بالا باشد. زمانی که شما کدهایی را برای اجرا دارید و یا یک پروسه دیباگ فایل dll را در اختیار دارید، بهینه‌سازی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. سعی کنید برای یک برنامه دو کد را نگه داری کنید. اولی کدی که قابلیت توسعه/خوانایی داشته باشد و دومی کدی که برای سریع کردن روند اجرا بهینه‌سازی شده است.


۲. مهندسی

نوشتن کد بدون فکر کردن راجع به معماری آن همانند رفتن به مکانی بدون داشتن نقشه است. قبل از شروع کدنویسی،‌ بهتر است تصمیم بگیرید که می‌خواهید چکاری را انجام دهید، این کار به چه شیوه‌ای باید انجام شود، از چه فریمورک ها و سرویس‌هایی قرار است استفاده بکنید و... . پس در نهایت بهتر است قبل از انجام کاری برای آن به خوبی پلن داشته باشید.


۳. تست کردن

نوشتن تست برای برنامه‌ها رویکرد بسیار خوبیست، اما همیشه این موضوع تاثیر زیادی روی برنامه نداره. در حقیقت شما تنها در یکسری از حالات به تست احتیاج دارید:

  • زمانی که می‌خواهید یک ماژول یا میکروسرویس بنویسید که خروجی آن حداقل یک ماه دیگر قابل مشاهده باشد.
  • زمانی که کدهای متن باز می نویسید.
  • زمانی که کدهای بسیار حیاتی برای کانال‌های مالی می نویسید.
  • زمانی که منابع اضافی را برای بروزرسانی و ایجاد تست‌ها داشته باشید.

زمان هایی که به تست نیاز نداریم:

  • زمانی که شما یک استارتاپ کوچک هستید.
  • زمانی که منابع مالی و انسانی محدوی دارید و کدهای شما مدام تغییر می‌کند.
  • زمانی که اسکریپت‌های شما توسط خروجی‌های‌شان قابلیت فهم رویکردی (منظور درک تمام عکس‌العمل‌های آن اسکریپت است) را داشته باشند.


۴. کدهایتان را ساده بنویسید

هیچ نیازی به نوشتن کدهای پیچیده ندارید. اگر کدی ساده نوشته شده باشد در زمان رفع عیب می‌تواند کار شما را بسیار راحت کند، چرا که شما نیازی به درک دوباره کدها ندارید، همه چیز واضح نوشته شده. کدهای‌تان را به دور از مفاهیم پیچیده و عجیب و غریبی مانند abstraction و... ایجاد کنید. استفاده کردن از شئ‌گرایی مدیریت و اداره کدها را ساده‌تر می کند، البته ویژگی‌های بسیار پیچیده‌ای در شئ‌گرایی وجود دارد که همه چیز را سخت و پیچیده‌تر می‌کنند مخصوصا در زبان‌هایی مانند java و ++ C.


۵. کامنت

کامنت‌ها برای نمایش کدهایی که بد نوشته شده اند استفاده می‌شود. کدهایی که قابلیت درک بالایی دارند هیچ نیازی به کامنت ندارند. البته کامنت گذاری برای افراد تازه در چند خط ساده به عنوان مستندات می‌تواند کاربردی و کمک کننده باشد. کامنت گذاری به این افراد شانس بیشتری را برای درک و پیاده‌سازی کدهای خودشان می‌دهد. عادت کردن به نوشتن کامنت شروع بسیار خوبی برای نوشتن مستندات بزرگ می‌‌دهد.


۶. میکروسرویس

یادگیری ساختار کدنویسی به صورت میکروسرویس کاریست که باید انجام دهید. همونطور که میدونید یک نرم افزار توسعه داده شده به صورت یکپارچه می‌تواند سریع‌تر از نرم افزاری با معماری میکروسرویس اجرا شود اما این سرعت خیلی هم به چشم نمی آید. استفاده کردن از معماری میکروسرویس به شما توانایی بسیار بالایی برای مدیریت پروژه‌تان را می‌دهد.


۷. بازبینی کد

بازبینی کدها معایب و مزایای دارد. اینکار بسیار وقت گیر است،‌ اگر شما برای کنترل کیفیت محصول توسعه‌دهندگانی برای بازبینی کدها داشته باشید، بازبینی کدها بسیار تاثیرگذار و مثبت است. اما اگر افراد مخصوصی را برای اینکار ندارید بازبینی کردن کدها کار بسیار وقت‌گیریست .


۸. بازسازی

نگران نباشید این قسمت را در آینده بازسازی می‌کنیم. به این جمله اعتماد نکنید آینده با مشکلات بسیار بزرگی روبهرو خواهید شد که در نهایت باعث می‌شود تا همه چیز را حذف کرده و از ابتدا روند کدنویسی را شروع کنید.

هرگز برای بازسازی کردن منتظر آینده نمانید چون در آینده به مشکلات بزرگی برمی‌خورید.


۹. زمانی که خسته و یا خواب آلوده هستید کدنویسی نکنید

زمانی که شما خسته و یا خواب ‌آلود باشید معمولا ۲ الی ۵ بار بیشتر از حالت معمول باگ و خطا تولید می‌کنید. جالبه بدونید برخی از کشورها برای برنامه‌نویسان قانون کاری ۶ ساعته دارند، چون فکر می‌کنند زمانی بیشتر از این می‌تواند آسیب‌پذیری بالا همراه با اشتباهات بزرگ را به وجود بیاورد.


۱۰. درک صحیح از نیاز مشتری

قبل از آنکه به صورت مستقیم وارد روند کدنویسی شوید، سعی کنید به خوبی نیازهای مشتری‌تان را درک کنید. سپس تلاش کنید تا با ارزش‌ترین ویژگی‌های ممکن را انتخاب کنید و با کیفیت بالا در مدت زمان کوتاه ارائه بدین. برای بروزرسانی‌ها و کارهایی از این دست نیز بهتر است همین روند را تکرار کنید.


۱۱. خودکارسازی در مقابل دستی

خودکارسازی به معنای موفقیت در بلند مدت است. پس اگر منابع لازم را دارید حتما به فکر خودکارسازی باشید. شاید فکر کنید که کار شما تنها ۵ دقیقه طول می‌کشد پس نیازی به خودکارسازی نیست،‌ اما این ۵ دقیقه در مدت ۲۱ روز برای ۵ توسعه‌دهنده خود می‌تواند زمان بسیار زیادی باشد.

برای یک تیم با ۴ هزار توسعه‌دهنده این هزینه بسیار بالاتر خواهد رفت.


۱۲. تفریح کنید

انجام کارهای مختلف سلامتی و شادابی شما را افزایش می دهد و به شما ایده‌های جدیدی برای شروع یک کار را می دهد. بنابراین کارتان را متوقف کنید و کمی سراغ دوستان، یک ساز موسیقی و... بروید.


۱۳. زمان آزاد‌تان را با یادگیری مطالب جدید پر کنید

زمانی که مردم دست از یادگیری برمی‌دارند، شروع به سقوط کردن می‌کنند. سعی کنید در حوزه کاریتان مطالب جدیدی یاد بگیرید وبه کار ببندید.سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.