یادگیری اصول سئو

سید محمد ساجد 107 بازدید

اگر می خواهید محتوای سایت شما مخاطب جذب کند و بتوانید در موتورهای جستجو به نتایج خوبی دست پیدا کنید باید بدانید اصول سئو چیست، بکارگیری اصول سئو می‌تواند جایگاه سایت شما را در نتایج جستجو ارتقا داده و کاربران سایت شما را افزایش داده و در نهایت منجر به فروش بیشتر شود. در این مقاله در مورد اصول سئو (SEO) صحبت خواهیم کرد.

فرآیند سئو

بهینه سازی و سئوی سایت فرآیندی مستمر و زمانبر است. آغاز کار فرآیند سئو با تحلیل و بررسی کلمات کلیدی و آنالیز رقباست. در این فرآیند با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی، محتوای سئو محور، ایجاد بک لینک در سایت های معتبر، ترافیک و... بازدید سایت افزایش می یابد.

به پروسه بهینه سازی سایت به صورتی که بتواند در نتایج موتور جستجو (از جمله گوگل) رتبه پیدا کند، سئو گفته می شود. سایتی که سئوی خوبی داشته باشد برای کاربر و همچنین برای موتور جستجو محبوب است. سئو مجموعه ای از عوامل تکنیکی که در داخل و ساختار سایت انجام می شود (on-page SEO) و بخش های لینک سازی و بازاریابی سایت در اینترنت و شبکه های اجتماعی(off-page SEO ) است.

سئو چیست؟

سئو واژه فارسی شده ی عبارت Search Engine Optimization است و به صورت مخفف به آن SEO می گویند، به معنی انجام تمام فرآیندهایی است که باعث می شود سایت شما نتایج بهتری را در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند. عواملی که در بهبود وضعیت سایت ها تاثیر می گذارند به دو دسته تقسیم می شوند: عوامل خارجی و عوامل داخلی. سئو بیشتر بر روی عوامل داخلی مانور می دهد و با بهبود ساختار وب سایت و قالب آن سعی در بهبود وضعیت سایت شما در گوگل دارد.

عواملی که در سئوی داخلی مهم هستند عبارتند از :

نحوه طراحی سایت (شامل کد نویسی، ساختار صفحات، سرعت لود شدن، نحوه طراحی قالب، چگونگی قرار گرفتن محتوا در صفحه و...). به طور اختصار سئو یعنی از بین بردن ایرادات کدنویسی و قالب سایت شما و تعریف کردن پارامترهای مناسب در آن برای بهبود وضعیت رتبه سایتتان درگوگل و بدست آوردن کلمات کلیدی مناسب در زمینه کاری شما (کلمات کلیدی که کاربران سایت شما آنها را جستجو می کنند)، تولید محتوای مناسب و بهبود تجربه کاربری بر روی سایت شما که نهایتا منجر به امتیاز بیشتر صفحات سایت در گوگل می شود.

چرایی اهمیت اصول سئو

گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را آپدیت می کند و الگوریتم هایش دائما در حال تغییر و ارتقا هستند، اصول سئو مقرراتی وقواعدی نسبتا ثابتی هستند که بکارگیری آن‌ها رتبه سایتتان را ارتقا خواهد داد. متخصصان حرفه ای سئو ضمن بکارگرفتن اصول سئو به صورت مستمر تغییرات گوگل را رصد می کنند و تلاش می کنند تا از نتایج یافته‌های خود،بهترین شکل ممکن را برای دستیابی به رتبه‌های برتر بکار ببندند.

نقش تکنیک ها و ابزارها در اصول سئو

در استفاده از تکنیک‌های سئو سه دسته بندی کلی وجود دارد، که هر کدام از افراد این سه دسته مدعی استفاده از اصول سئو هستند. این سه گروه عبارتند از

کلاه سفید ها

افرادی هستند که دستورهای سئو را به صورت کامل مورد استفاده قرار می‌دهند و با پیروی از قواعد گوگل در تلاشند تا رتبه سایت خود را به صورت طبیعی ارتقا داده و جایگاه خوبی در موتورهای جستجو کسب کنند. بکارگرفتن کامل دستورهای سئو زمانبر است اما نتایج بدست آمده عمر طولانی تری دارد و گوگل جایگاه شما را به راحتی به سایت‌های دیگر نخواهد داد.

سئوی کلاه سفید فرآیندی مستمر است و برای حفظ جایگاه سایتتان باید برنامه‌های تدوین شده و مستمری داشته باشید. سئوی کلاه سفید به «سئو اخلاقی» معروف است.

کلاه سیاه ها

تکنیک کلاه سیاه سئو در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه می‌رسد و موجب می شود اصول سئو زیر سوال برده شود این تکنیک از هیچ تلاشی برای دور زدن قوانین فروگذار نمی کند. گوگل به محض شناسایی تکنیک های کلاه سیاه سایت ها را سریعا جریمه می کند و حتی این امکان وجود دراد تا گوگل با پنالتی کردت سایتتان تمام تلاش‌تان به هدر برود.

کلاه خاکستری ها

این دسته سعی می کنند تا با راه رفتن روی خطوط قرمز کاری کنند که گوگل متوجه زیر پا گذاشتن اصول سئو نشود، این روش ریسک کمتری در مقایسه با روش کلاه سیاه دارد اما در صورت برملا شدن برای سایت زیان‌های زیادی به همراه خواهد داشت.

انواع سئو و اوصولی که هر یک تابع آن هستند

تمام کارهایی که بر روی سایت جهت بهینه سازی آن انجام می شود به دو گروه سئو داخلی on-page SEO و سئوی خارجی off-page SEO تقسیم می شود.

1- سئو داخلی

سئو داخلی on-page SEO به مجموعه عواملی که در درون سایت و ساختار محتوای آن انجام می شود سئو داخلی گفته می شود. از جمله:

 • بررسی ایراداتی که در کد سایت وجود دارد و افزودن کدهای مورد نیاز سئو
 • اصلاح کردن ساختار URL های صفحات سایت
 • ویرایش کردن تصاویر سایت و پائین آوردن حجم عکس ها برای افزایش سرعت سایت
 • بررسی و اصطلاح ساختار کلی سایت شامل منو ها و دسته بندی های آن
 • اصلاح عنوان و توضیحات صفحات و مطالب سایت
 • افزودن اسکیماهای ( schema) مورد نیاز با توجه به نوع سایت به کد آن
 • اصلاح مشکلاتی در مورد سرعت سایت و بهینه کردن آن برای رسیدن به بالاترین سرعت ممکن
 • بررسی و رفع ایرادهای قالب سایت و مشکلات مربوط به واکنش گرا بودن آن روی تلفن های همراه
 • تولید کردن محتوای جدید و ویرایش محتوای فعلی سایت بر اساس کلمات کلیدی پیشنهاد شده و استاندارد کردن آنها
 • اصلاح صفحات تگ ها و گروه مقالات بر اساس کلمات کلیدی هدف
 • بررسی و پیشنهاد کلمات کلیدی برای ایجاد محتوا با توجه به مشتریان و کاربران هدف سایت
 • لینک سازی داخلی بین صفحات و مطالب سایت و قرار دادن لینک به صفحات مهم در بخشهای اصلی سایت

سئو داخلی یا on-page seo قواعدی هستند که در داخل سایت بکار برده می شوند تا ضمن افزایش تعداد کاربران در موتورهای جستجو راحت تر یافت شوید.

مهم‌ترین بخش‌های سئو داخلی، سئو محتوا و تکنیکال هستند. محتوای مناسب مهم ترین نکته موفقیت کلیه فرآیند‌های سئو داخلیست و نقش بسیار مهمی را در ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد. در کنار توجه به محتوا، توجه به عناصری مانند بهینه سازی آدرس صفحات سایت، کلمات کلیدی، بهینه سازی Meta title ، بهینه سازی انکر تکست ها و رعایت ساختار در نوشتار متن به موفقیت سئو داخلی کمک کند.

2- سئو خارجی

سئو خارجی off-page SEO شامل فعالیت هایی است که به نوعی بازاریابی و معرفی سایت در اینترنت و شبکه های اجتماعی است. از جمله :

 • ساختن بک لینک از سایتهایی که معتبر هستند و مرتبط کردن آن ها به صورت مداوم
 • ارسال کردن خبرنامه و استفاده از ایمیل مارکتینگ برای جذب کاربران جدید
 • استفاده کردن از ابزارهای دیجیتال مارکیتینگ جهت بازاریابی سایت و معرفی کردن آن در منابع مختلف
 • منتشر کردن مطالب سایت در شبکه های اجتماعی پر استفاده برای هدایت کاربر و جذب کردن مخاطب

سئو خارجی یا off-page SEO شامل روش‌هایی می باشد که در خارج از سایت بکار گرفته می‌شود تا پس از بکارگیری قانون‌های سئو داخلی به ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک کند.

سئو خارجی از فاکتورهای زیادی پیروی می‌کند که رعایت آن‌ها در موفقیت سایت نقش مهمی دارد. در سئوی خارجی طبیعی بودن عنصر بسیار تاثیر گذاری است. از عواملی که می‌تواند به موفقیت سئو خارجی سایت کمک کند عبارتند از: ایجاد صفحه در شبکه‌های اجتماعی، ثبت سایت، وبلاگ نویسی در موتورهای جستجو، اشتراک گذاری تصاویر مناسب و استفاده از ویدیو می باشد.

تقسیم بندی سئو از لحاظ نوع فعالیت و روش کاری

از عواملی که در زمان به نتیجه رسیدن پروژه ها تاثیر مستقیم دارد به نوع فعالیت و روش کاری بر می گردد.

سئو سایت به 3 روش انجام می شود که عبارتند از:

1- سئو کلاه سیاه (black hat SEO) :

این روش با استفاده از تکنیک ها و روش های غیر اصولی و غیر قانونی موجب بهبود رتبه سایت در کوتاه مدت می شود. سئو کلاه سیاه برای رسیدن به رتبه های بالاتر قوانین گوگل و سایر موتورهای جستجو را زیر پا می گذارد و موجب فریب موتور جستجو می شود. روشی است که معمولا توسط افراد بی تجربه و سئو کارهای تازه کار امورد استفاده قرار می گیرد.

2- سئو کلاه سفید (white hat SEO) :

این روش با استفاده از تکنیک های مجاز و مطابق با استانداردهای گوگل استکه موجب بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می شود. نتیجه گرفتن سئو سفید زمان بر است اما پایدار و ماندگار است.

3- سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO) :

سئو کلاه خاکستری روشی میان دو روش سئو کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است. هدف از به کارگیری روش سئو خاکستری، رسیدن به نتایج بالای موتورهای جستجو در مدت زمان کوتاه است. اگر اصول سئو خاکستری به درستی رعایت شود، با صرفه جویی در هزینه در مدت کوتاهی سایت می تواند به رتبه های بالایی در نتایج جستجو دست پیدا کند.

7 قانون همیشگی در اصول سئو

 1. وظیفه خرنده ها یافتن لینک ها و صفحات جدید است. خزش (Crawling) زمانی صورت می‌گیرد که موتور جستجوی گوگل توسط ربات‌های خرنده ایی که دارد سایت شما را بررسی کرده و محتواهای جدید را شناسایی می‌کند. خرنده‌های گوگل مسیر مشخصی را دنبال می کنند و نقشه سایت در یافتن مسیر حرکت خرنده‌ها بسیار تاثیر گذار است.
 2. صفحات index شده باید دارای فاکتورهای موثری در الگوریتم رتبه بندی گوگل باشند. هنگامی که ربات‌های گوگل صفحات جدید سایت را شناسایی کردند آن صفحه در موتورهای جستجوی گوگل index می شود و از آن لحظه به بعد صفحه مورد نظر در نتایج موتورهای جستجو قابل مشاهده است.(باید بخش های مهم index شوند)
 3. جذب لینک های معتبر. ایجاد کردن لینک در سئو بسیار مهم است، لینک‌های داخلی سایت و پیوند آن‌ها مهم و تاثیرگذار هستند اما ایجاد کردن لینک (Link Building) همواره به موفقیت استراتژی‌های سئو کمک می‌کند. نوشتن پست مهمان در وب سایت‌هایی که معتبر هستند، تولید محتوایی که کاربران را به تشویق به نوشتن پاسخ کند، نتایج بسیار خوبی در بهینه سازی سایت شما دارد. (هرچه لینک‎های معتبری از وب سایت‌های دیگر بدست آورید اعتبارتان نزد گوگل افزایش یافته و صفحات شما جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب خواهند کرد).
 4. الگوریتم های گوگل در حال تغییر هستد. یکی از اصول ثابت سئو اصل تغییر الگوریتم‌هاست که به پویایی آن کمک می‌کند. ا پویایی و در حال پیشرفت بودن گوگل سبب می‌شود مدیران سایت‌ها برای موفقیت بیشتر تلاش کنند.
 5. برند سازی در سئو بسیار مهم است. باید برند سازی کنید و با تمرکز روی برندتان توجه موتورهای جستجو را به خودتان جلب کنید. گوگل الگوریتم‌هایی برای تشخیص برند‌های معتبر بکار می‌برد.
 6. کلمات کلیدی، باید کلمات کلیدی وب سایت تان را که کاربران جستجو می‌کنند را شناسایی کرده و تشخیص دهید در حوزه کسب و کار شما کدام عبارت ها در جستجو پرطرفدار هستند.
 7. انتخاب توضیحات Meta Description باید آگاهانه باشد. استفاده از کلمات کلیدی در Meta Description مهم است ولی نباید بیش از حد از آن‌ها استفاده کرد.

سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.