گوگل فلاتر چیست؟

سید محمد ساجد 184 بازدید

اگر یک توسعه دهنده اندروید هستید احتمالا اسم فلاتر (flutter) به گوشتان خورده، فلاتر یک فریمورک ساده و جدید است که توسط گوگل برای طراحی برنامه های تلفن همراه در پلتفرم های مختلف طراحی شده. در این مقاله در مورد فریم ورک google flutter صحبت خواهیم کرد.

flutter اولین فریمورک ایجاد شده در این زمینه نیست، دلیل اعتبار بیشتر فلاتر بخاطر این است که توسط گوگل عرضه شده است. فلاتر به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌ها برای توسعه اپلیکیشن‌های چند پلتفرمی موبایل است. اغلب توسعه‌دهندگان اندروید و ios بر این باورند که این فریمورک، از فریمورک‌های چند پلتفرمی رقیب مانند React Native و NativeScript سریع‌تر است و جایگزین مطمئنی برای سال‌های آینده محسوب می‌شود.

فلاتر مبتنی بر زبان شی گرای dart است که توسط Lars Bak و Kasper Lund طراحی شده اند. این فریمورک یک ابزار سریع و کارآمد برای طراحی برنامه های بومی (Native) اندروید و ios می باشد. با فلاتر می توانید با یک کد پایه برنامه هایی که هم روی پلتفرم اندروید و هم ios قابل اجرا باشند را طراحی کنید.


فلاتر چه ویژگی هایی دارد؟


  • سرعت بالا در توسعه:

Hot Reload. برنامه نویسی با فریمورک flutter این امکان را برای شما فراهم می کند که کدهایتان را سریعا تغییر داده و در کسری از ثانیه این تغییرات بدون از دست دادن حالت برنامه مشاهده کنید.

  • رابط کاربری منعطف:

با فریمورک  flutter این امکان را دارید تا هر پیکسل از صفحه را کنترل کنید و همچنین می توانید طراحی های شخصی سازی شده ایجاد کنید.

  • برنامه های بومی (Native) برای اندروید و ios :

همانطور که در بالا اشاره شد با این فریمورک می توانید با یک کد پایه برنامه های قابل اجرا روی پلت فرم اندروید و ios ایجاد کنید. در نتیجه در زمان صرفه جویی کرده و کاربران بیشتری جذب می شوند و هزینه هایتان تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

فریمورک فلاتر Open Source است و توسط شرکت ها و استارت اپ های بزرگی مانند google ads ، enterprise، علی بابا و … مورد استفاده قرار گرفته است.


فلاتر چه کاریی انجام می دهد؟

توسعه دهندگان : فلاتر (flutter) موانع را برای ساختن برنامه های تلفن همراه کاهش می دهد. به بیانی دیگر سرعت توسعه برنامه ها را افزایش داده و موجب کاهش هزینه ها و پیچیدگی های طراحی برنامه های تلفن همراه می شود.

کاربران : فلاتر برای کاربران تلفن همراه ظاهری بسیار زیبا را به ارمغان می آورد.


با فلاتر چه برنامه هایی می توان طراحی کرد؟

فلاتر برای برنامه های 2d تلفن همراه که می خواهند در هر دو پلت فرم اندروید و iOS اجرا شوند، بهینه سازی شده. فلاتر می تواند از تمامی برنامه های کاربردی نظیر مکان یابی، شبکه، دوربین، ذخیره سازی و ….. برای ساخت برنامه های خود استفاده کند.

نکته مثبت فریمورک flutter نسبت به فریموورک های چند سکویی مثل زمارین و فون گپ خروجی Native این اپلیکیشن می باشد، در واقع میان اپلیکیشن اندرویدی که با فلاتر توسعه داده شده با جاوا هیچ تفاوتی وجود ندارد.

گوگل اعلام کرده است که در آینده زبان فلاتر و دارت به عنوان بستر اصلی توسعه برای سیتسم عامل فیوشا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فلاتر برای چه کسانی مناسب است؟

فریم ورک فلاتر flutter برای آن دسته از برنامه نویسانی که به دنبال راهی سریعتر برای طراحی اپلیکیشن موبایل هستند و یا کسانی که میخواهند با سرمایه کم کاربران بیشتری جذب کنند مناسب است.

سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.