چگونه می توان بیشترین بهره را از Google Analytics برد؟ (نکات و ترفند ها)

سید علی اندرزگو 105 بازدید

Google Analytics ابزاری قدرتمند و بسیار کاربردی است که توسط گوگل ارائه شده است، احتمالا به این فکر افتاده اید که چگونه میتوانید تمام گزارش ها و داده های آن را استخراج کنید تا از آن برای بهبود کسب و کارتان استفاده کنید. در این مقاله نکات و ترفندهای Google Analytics را بیان خواهیم کرد.

این ابراز هم نسخه رایگان دارد هم نسخه پرمیوم، ابزار های تجزیه و تحلیل زیادی وجود دارد اما بی تردید گوگل آنالیتیکس بهترین ابزار تجزیه و تحلیل رایگان موجود در دنیاست.


1 . هرگز تمرکز خود را از آنچه اندازه گیری می کنید برندارید

رايج ترين اشتباهي که در Google Analytics رخ مي دهد، هيجان زده شدن از گزارش هايي است که ممکن است براي بررسي سرگرم کننده باشد، اما ممکن است براي کسب وک ار شما ارزشي نداشته باشد. اين اشتباهي است که همه مرتکب آن ميشوند. در حقيقت، اکثر افراد فقط "معيارهاي غرور" را مشاهده مي کنند که فقط بر تعداد بازديد از وب سايت تمرکز دارد.

نکته اصلي فهم گزارشات Google Analytics تمرکز روي 5-10 KPI است که در دستيابي به وب سايت يا اهداف کسب و کار شما مهم هستند. براي بقيه موارد (يا حداقل براي مرور اين داده هاي کم ارزش حداقل زمان را صرف کنيد)؛ وقت بگذاريد تا گزارش هايي را که از اهميت بالايي برخوردار هستند بررسي کنيد.


2 . Conversions را با اهداف اندازه‌گیری کنید

براي تسلط بر Google Analytics بايد اهدافي را تعريف و تعيين کنيد. درست همانطور که وب سايت شما بايد اهداف تجاري SMART داشته باشد، حساب Google Analytics شما با استفاده از اهداف براي اندازه گيري تبديل پيکربندي شده است. نرخ تبديل شما صرف‌نظر از هدف وب سايت تان، مهم‌ترين نرخ تبديل است. نرخ تبديل شما مهمترين KPI است. اگر بيش از يک هدف داريد بايد ارزش پولي دلخواه را نيز به هر هدف اختصاص دهيد، حتي اگر اين مقدار به ارزش خريد تراکنش مربوط نشود. اين کار به اندازه‌گيري عملکرد کلي در رابطه با اهدافي که تاثير بهتري دارند و شما را به اهداف کسب‌ و کار خود نزديک‌تر مي‌کند.


3 . پیکربندی درست Google Analytics

پس از شروع کار با Google Analytics باید مطمئن شوید که حساب کاربری شما تنظیم شده است تا مهمترین جنبه های کسب و کار شما را اندازه گیری کند. این نه تنها برای اطمینان از صحت اطلاعات شما ضروری است، بلکه برای دسترسی به بسیاری از ابزارهای اضافی نیز برای تحلیل بهتر ترافیک شما لازم است. این چک لیست تنظیم Google Analytics به اطمینان حاصل از تنظیم صحیح Google Analytics شما کمک می کند:

رویدادها را تنظیم و پیگیری کنید

 • پیگیری کمپین ها
 •  تجزيه و تحيل Analytics براي تجارت الکترونيکي
 • پيگيري براي جستجوي وب سايتتان
 • گزارش های جمعیتی و جالب را فعال کنید
 • پيگيري سرعت سايت وکلمات کليدي
 • اندازه گيري پيشرفت ها با استفاده از آزمايش
 • اطلاعات چند کانال را بياموزيد و مدل سازي اسناد را بکار ببريد
 • اگر از AdWords استفاده مي کنيد حساب AdWords خود را به Google Analytics پيوند دهيد
 • اگر از AdSense استفاده مي کنيد حساب AdSense خود را به Google Analytics پیوند دهید


4 . داشبورد و گزارشهای سفارشی ایجاد کنید

Google Analytics به شما امکان مي دهد داشبورد سفارشي ايجاد کنيد تا بتوانيد به سرعت به اطلاعات با ارزش دسترسي پيدا کنيد. شما بايد وقت خود را صرف ايجاد يک داشبورد يا دو کنيد که منحصراً روي KPI هايي که به اهداف تجاري شما مربوط مي شوند متمرکز شوند. با وجود اينکه مي توانيد حداکثر 20 داشبورد ايجاد کنيد، من فقط روي آنچه مهم است - 5-10 معيارهايي که مشخص کرديد، تمرکز دقيق را توصيه مي کنم. Google Analytics همچنين يک گالري راه حل از الگوهاي داشبورد آماده براي استفاده ارائه مي دهد که توسط کاربران ديگر ارسال شده است. برخي از اين الگوهاي داشبورد بسيار مؤثر هستند. Google Analytics همچنين به شما امکان مي دهد گزارش هاي سفارشي ايجاد کنيد، اين راه بسيار خوبي براي ايجاد گزارشي است که به طور خاص براي نيازهاي شما طراحي شده است.


5 . گزارش ها را به طور مرتب مرور کنید

مهم نیست که چقدر گزارش های سفارشی تان را طراحی کنید، اگر به طور مرتب آن ها را مرور نکنید بی فایده هستند. به طور هفتگی KPI اصلی خود را دانلود کنید و حداقل یکبار در ماه گزارش های خود را بررسی کنید. همچنین، عملکرد وب سایت خود را بلافاصله پس از بروزرسانی های اصلی، بررسی کنید تا بررسی شود که عملکرد بر روی آن تأثیر منفی نداشته یا بهبود یافته است.


6 . مقایسه با عملکرد گذشته

گزارشات Google Analytics بطور پيش فرض نتايج 30 روز گذشته را نمايش مي دهد اما شما مي توانيد محدوده تاريخ مورد نظر خود را انتخاب کنيد. همچنين مي توانيد از کادر "مقايسه با" استفاده کنيد، اين کادر به شما امکان مي دهد نتايج فعلي خود را با هر محدوده تاريخي در گذشته مقايسه کنيد. هنگام بررسي گزارشات  هميشه مي خواهيد آن ها را با داده هاي تاريخي مقايسه کنيد. به طور خاص شما مي خواهيد با گذشت زمان در قسمت هايي که داراي اهميت هستند، شاهد ايجاد تغييرات مثبت باشيم. KPI بدون مقايسه نتايج فعلي شما با مقادير تاريخي چيزهاي زيادي آشکار نخواهد شد. انجام اين مقايسه هنگام اجراي پيشرفتها بسيار مهم است.


7 . از ابعاد اولیه و ثانویه استفاده کنید

بيشتر گزارش هاي Google Analytics اجازه مي دهد تا در ابعاد اصلي گزارش تغيير يابد. اين امر  به شما امکان مي دهد تا اطلاعات بيشتري کسب کنيد. در برخي موارد ابعاد اضافي به شما امکان دسترسي به اطلاعات بسيار بيشتري را مي دهد. برخي گزارش ها به استفاده از ابعاد ثانويه اجازه مي دهد اطلاعات بيشتري را در همان جدول ارائه دهد. اضافه کردن منبع به عنوان بعد ثانويه امکان ديداري از مبدا را فراهم مي‌آورد. استفاده از ابعاد ثانويه به شما امکان مي دهد گزارش هاي خود را تا جايي تنظيم کنيد که مي توانيد داده‌هاي خود را با نقاط داده‌اي مختلف به آن‌ها ارجاع دهيد. علاوه بر اين، مي توانيد در هر گزارشي ميانبرها را سفارشي ذخيره کنيد. پس از گزارش، مي توانيد بر روي "ميانبر" کليک کنيد تا پيوندي به پيکربندي فعلي اين گزارش در برگه اصلي خود اضافه کنيد. کليه موارد سفارشي سازي گزارش، از جمله بخش هاي پيشرفته، ابعاد ثانويه، مرتب سازي و غيره. با دسترسي به گزارش با اين ميانبر به طور خودکار اعمال مي شود.


 8. بخش های پیشرفته را ایجاد و اعمال کنید

 سگمنتها به شما امکان مي دهند تا ترافيک را بر اساس معيارهاي خاص مرور کنيد و عملکرد آن «بخش» را با عملکرد کل وب سايت مقايسه کنيد. بخش ها را مي توان براي هر گزارش در سراسر Google Analytics اعمال کرد. شما مي توانيد بر اساس ابعاد يا اندازه گيري ها، تاريخ بازديد و غيره بخش هايي ايجاد کنيد. اين ابزار قدرتمند به شما امکان مي دهد گزارش هايي را درون گزارش ها ايجاد کنيد. در اينجا چند نمونه از کاربردهاي تقسيم بندي آورده شده است:

 • طبقه بندی بازدید کنندگان و مشاهده گزارشات در مورد کاربرانی که (چیزی را خریداری کرده اند، ابراز علاقه کرده اند و غیره) برای مطالعه دقیق رفتارهای خود در وب سایت. شما حتی می توانید بر اساس درآمدی که ایجاد می کنید "کلاس" برای کاربران ایجاد کنید.
 • با استفاده از بخش Recension-Frequency-Value (RFM)، مشتریان با ارزش بالا (HVC) را شناسایی کنید. به عنوان مثال، مشتریانی که اخیراً خریداری کرده اند، بارها بازدید کرده اند یا موجب بیشترین تبدیل شده اند، احتمالاً مجدداً خرید می کنند.
 • برای بازدیدکنندگان جدیدی که در یک بازه زمانی مشخص از یک کمپین خاص به وب سایت رسیده اند، تمرکز کنید تا عملکرد کمپین های بازاریابی خود را اندازه گیری کنید.


همانطور که مشاهده می کنید، گزارش های Segment ابزاری بسیار قدرتمند است که به شما امکان می دهد گزارش ها را با برنامه های تجاری واقعی تجزیه و تحلیل کنید. اگر به گزارشهای پیشرفته تری نیاز دارید، باید از توسعه دهنده وب تان بخواهید که در تنظیمات کمک کند.


 9 . گزارشات خود را با فیلترها تمیز کنید

به عنوان بخشي از پروژه، شما و توسعه دهنده تان مرتباً از وب سايت بازديد مي کنيد. شما مي توانيد Google Analytics را پيکربندي کنيد تا ترافيک را از IP هاي اداري، IP هاي توسعه دهنده وب و حتي IP هاي خانگي خود خارج کنيد تا از ثبت واقعي ترافيک واقعي و تميز اطمينان حاصل کنيد. اين تنظيمات در دولت Analytics است. اگر بخش يا سيستم ديگري از وب سايت خود براي استفاده داخلي (اکسترانت شرکتي ، CMS و غيره) اختصاص داده شده است، مطمئن باشيد که کد Google Analytics در آن صفحات وجود ندارد ، مگر اينکه شما نيز بخواهيد ترافيک روي آنها را رديابي کنيد.

 

10 . هشدارهای اطلاعاتی را تنظیم کنید

هشدارهاي سفارشي و همچنين ثبت نام براي هشدارهاي پيش فرض را تنظيم کنيد. در حالي که شما نبايد به Analytics Intelligence به عنوان جايگزيني براي بررسي منظم گزارش هاي خود تکيه کنيد ، مي تواند با شناسايي هرگونه موضوع يا فرصت به شما کمک کند. اين ابزار همچنين از مسائلي که ممکن است از دست داده باشيد پرده برمي دارد. بهترين راه براي نظارت و اندازه گيري عملکرد وب سايت شما ، بررسي منظم گزارش هاي مبتني بر KPI شما است که توسط هشدارهاي خودکار اطلاعات Google Analytics پشتيباني مي شود.برترین ابزارهای سئو (Best SEO tools)

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.