چگونه از تجزیه و تحلیل وب استفاده کنیم؟

سید علی اندرزگو 99 بازدید

در کسب و کارهای آنلاین مخاطب هدف باید همیشه در کانون توجه باشد. هر مدیر وب سایتی باید از خودش بپرسد که مشتریان از وب سایت من چه انتظاری دارند، نیازهای آن ها چیست و چگونه می توان وب سایت را متناسب با این نیازها تطبیق داد. تنها راه برای بدست آوردن پاسخ این سؤالات ارزیابی و بهینه سازی تکنیک های بازاریابی است. در مقاله پیش رو چگونگی آنالیز وب سایت ها را خدمت شما عزیزان خواهیم گفت.

تجزیه و تحلیل وب به عنوان تجزیه و تحلیل ترافیک نیز شناخته می شود. در بازاریابی آنلاین الزامات فنی شامل جمع آوری داده هایی است که اطلاعات مربوط به رفتار آنلاین مشتریان بالقوه را نشان می دهد. استفاده صحیح از این داده ها می تواند منجر به موفقیت در بازاریابی و به نوبه خود افزایش گردش مالی شود.


تجزیه و تحلیل وب چگونه کار می کند؟

شما می‌توانید موفقیت استراتژی تبلیغاتی و محتوای استراتژی خود را با تجزیه و تحلیل وب اندازه‌گیری کنید. همچنین می توانید با مشاهده دقیق تغییر رفتار کاربر در وب سایت، وضع موجود را تعیین کنید. ابزارهای بسیاری برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد کاربران فردی و نیز گروه ها طراحی شده اند که نتایج را در به شکل چهره‌های کلیدی مختلف ارائه می کنند. این شکل‌ها (که به عنوان شاخص‌های عملکرد کلیدی یا KPIs شناخته می‌شوند) را می توان برای تنظیم برنامه‌های بازاریابی خود مورد استفاده قرار داد، که بسته به اهداف شما منجر به توسعه مثبتی خواهد شد.

سؤالی که به ویژه برای اپراتورهای فروشگاه اینترنتی پیش می آید این است که برای یافتن سایت هایشان پرس و جوهایی جستجو می شود. تجزیه و تحلیل دقیق در مورد هرگونه شکاف در بهینه سازی کلید واژه وب سایت شما را نشان می دهد. به عنوان مثال: اگر یک کاربر لباس یا کفش زنانه را جستجو می کند، فروشگاه پوشاک شما ظاهر می شود، این نشانگر این است که باید محتوای شما بهینه سازی شود. مشاهده نحوه مرور کاربران وب سایت و همه انحرافات احتمالی که می توانند با آن مواجه شوند، به اپراتورهای فروشگاه اینترنتی امکان می دهد تا مسیریابی وب سایت و پیوند داخلی آن را با مخاطب هدف هماهنگ کنند. این امر به نوبه خود یافتن کالایی که کاربر دنبال آن میگردد را تسریع می کند.

با توجه به حجم عظیم داده ها در وب سایت ها می توانید به راحتی بفهمید که در کدام حوزه ها یا وب سایت خوب کار می کند و باید گسترش داده شود (به عنوان مثال محبوب ترین مطالب وبلاگ شما). علاوه بر این، تجزیه و تحلیل وب همچنین به اپراتورهای وب سایت اجازه می دهد تا ببینند که کاربران در چه مرحله ای وب سایت را ترک می کنند، این نشانگر صفحاتی است که ممکن است نیاز به بهینه سازی داشته باشند.


تحلیل وب


 • می تواند نقاط ضعف سایت را شناسایی کند
 •  نقاط قوت سایت را برجسته می کند
 • تمرکز استراتژیک شرکت را هدایت می کند


اهداف تجزیه و تحلیل وب

البته هدف اساسی تحلیل وب اطمینان از موفقیت طولانی مدت یک وب سایت است. اما وقتی به اهداف کوتاه مدت می رسیم، باید برای کسب و کارمان اهداف مختلفی را اولویت بندی کنیم، این اهداف شامل:

 • حفظ مشتریان فعلی
 • به دست آوردن مشتریان جدید
 • افزایش تعداد بازدید کنندگان
 • بهبود نرخ تبدیل (Conversion rate)
 • بهبود قابلیت ها
 • نظارت بر موفقیت تبلیغات و بازاریابی


این اهداف به شما کمک می کند که کدام KPI ها مربوط به کسب و کار شما بوده با استفاده از این آمار می توان اقدامات مناسب را انجام داد. این به شما امکان می دهد به اهدافی مانند بهبود کارایی یا بهبود قابلیت استفاده برسید.


مهمترین KPI ها با تجزیه و تحلیل وب


KPI های وب سایت (شاخص های کلیدی عملکرد) را می توان با استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل وب مانند Google Analytics محاسبه کرد. مهمترین این آمار عبارتند از:

 • تعداد بازدید کنندگان
 • منبع بازدید کنندگان
 • زمان نگه داشتن (retention time)
 • نرخ گزاف گویی (bounce rate)
 • مسیرهای محبوب کاربر


این آمار کلیدی باید در زمینه درست استفاده شوند. یک مطالعه دقیق را می توان با استفاده از یک دوره بررسی مناسب و همچنین با مقایسه کردن ارقام با یکدیگر انجام داد. با اندازه گیری این ارقام در یک دوره زمانی مناسب، کاربران می‌توانند بین روند نوسان و روند ثابت تمایز قائل شوند. انجام آنالیزهای منظم همچنین برای مقابله با خطرات ناشی از آن بسیار مهم است.


ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها


آنالیز وب مجموعه داده‌های پیچیده جمع‌آوری‌شده از سرورها و مشتریان را ترکیب می‌کند. تنها راه برای درک این حجم از داده ها، ساماندهی و تجزیه و تحلیل مجموعه داده های فردی است تا آن‌ها را در گرافیک ساده و قابل‌فهم به نمایش بگذارد. این جایی است که ابزارهای تحلیل وب به مرحله اجرا در می آیند.

از راه حل های نرم افزاری رایگان (با تمرکز بر استفاده غیر تجاری) گرفته تا بسته های پر هزینه برای کسب و کارهای بزرگتر، ابزارهای متنوعی متناسب با بودجه های مختلف و با زمینه های کاربردی مختلف وجود دارد. این برنامه ها همگی مبتنی بر Logfile یا کوکی ها هستند یا از ترکیبی از این دو استفاده می کنند. Google Analytics رایج ترین ابزار تجزیه و تحلیل سایت ها است که بیش از 80٪ محققان تحلیل وب از این برنامه و طیف متنوعی از عملکردهای آن استفاده می کنند. با این وجود گزینه های بسیاری برای Google Analytics وجود دارد که نقاط قوت متفاوتی دارند، به عنوان مثال تأکید بیشتر بر محافظت از داده های کاربران و حفظ حریم خصوصی کاربران.


مزایای استفاده از تجزیه و تحلیل وب


آنالیز وب به دو سؤال مهم پاسخ می دهد: مشتریان من چه کسانی هستند؟ و چگونه می توانم به آن ها دسترسی پیدا کرده و روش های بازاریابی خود را متناسب با نیازهایشان تطبیق دهم؟ نکات کلیدی ذکر شده بینشی در مورد مشتریان بالقوه به شما می دهد و پایه و اساس یک کمپین بازاریابی موفق را ایجاد می کند.
اگر دقیقاً بدانید که کاربران و مشتریان سایت شما را چگونه پیدا می کنند و کدام محصولات یا اطلاعات برای آن ها محبوبیت بیشتری دارد، می توانید وب سایت خود را مطابق با آن ها تنظیم کرده و راحت تر با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید. با استفاده از ابزارهای تحلیل وب برای جمع آوری داده ها درباره منابع بازدید کننده، کلمات کلیدی و اصطلاحات جستجوی مورد استفاده برای یافتن سایت، هزینه برای هر کلیک و سایر داده های کمی، می توانید نتیجه گیری در مورد علایق، عادات و تنظیمات مخاطبان مورد نظر خود را انجام دهید.

علاوه بر این، با بررسی دقیق تر تکنیک های بازاریابی می توانید از اطلاعات گروه هدف جمع آوری شده برای نتیجه گیری بیشتر استفاده کنید. برای پیدا کردن اینکه چگونه بسیاری از افراد خبرنامه را می خوانند، روی پست ها کلیک می کنند یا محصولاتی می خرند تجزیه و تحلیل سایت نقش موثری دارد با استفاده از آن می توانید کشف کنید که کدام یک از تاکتیک های بازاریابی برای کسب وکار شما مناسب است.راهکارهای افزایش ترافیک وب سایت

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.