نحوه استفاده از Google Analytics: بهترین گزارشات

سید علی اندرزگو 65 بازدید

Google Analytics به استانداردی برای اندازه گیری میزان ترافیک وب سایت و عملکرد تجاری تبدیل شده است. در این مقاله اصول اولیه گزارشات Google Analytics مانند ABC (کسب - رفتار - تبدیل)، ابعاد در مقابل معیار، KPI و موارد دیگر را به شما آموزش خواهیم داد.

اگر تا به حال با آن کار نکرده اید، حتماً نحوه تنظیم Google Analytics را یاد بگیرید و شروع به کار کنید تا بتوانید حساب خود را تنظیم کرده و به گزارش ها دسترسی پیدا کنید.


ابعاد در برابر اندازه

این نکته مهمی است که در مورد برخی اصطلاحات اساسی که در Google Analytics وجود دارد، شناخت داشته باشید. به ویژه دو بلوک ساختاری که دارای اهمیت زیادی هستند: ابعاد و اندازه گیری ها. ابعاد داده ها را توصیف می کند. به عنوان مثال: یک موقعیت جغرافیایی را می توان با مختصات، کد پستی شهر یا کشور توصیف کرد. این ها همه بیان کننده ابعاد است. ابعاد شهری می تواند به عنوان مثال تهران، مشهد یا شیراز باشد. ابعاد در تمام گزارشات ظاهر می شود و می تواند برای سازماندهی، تقسیم بندی و تجزیه و تحلیل داده های شما اضافه یا اعمال شود. برخی از نمونه های ابعاد در Google Analytics شامل مکان های جغرافیایی، جمعیتی، منابع ترافیکی، صفحات فرود و موارد دیگر است. داده ها اندازه گیری می شود. آن ها عناصر فردی تک بعدی هستند که با جمع یا یک نسبت اندازه گیری می شوند. به عنوان مثال: یک بعد از شهر می تواند با یک متریک جمعیت همراه باشد که جمع همه ساکنان یک شهر را اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر، برای بعد شیراز، جمعیتی معادل 2.8 میلیون نفر خواهد بود. برخی از نمونه های معیار در Google Analytics شامل تعداد بازدید، صفحات در هر بازدید، نرخ تبدیل، میزان گزاف گویی و غیره است.

همه گزارشات در Google Analytics ابعاد و معیارهای پیش فرض را حفظ می کند. برای به دست آوردن بیشترین استفاده از گزارشات خود و دستیابی به یک تحلیل عمیق تر، باید ابعاد و معیارهای اضافی را به کار ببرید. اگر می خواهید نکات بیشتری در مورد نحوه استفاده از معیارهای Google Analytics کسب کنید.


چه گزارش های تحلیلی را باید جستجو کنم؟

بهترین متریک ها و KPI ها، تمرکز اصلی شما باید روی KPI هایی باشد که برای رسیدن به هدف وب سایت شما بسیار مهم هستند. هنگام استفاده از Google Analytics یا هر ابزار تحلیلی دیگر، ده ها گزارش را مشاهده خواهید کرد که داده های مختلفی را نشان می دهند. چگونه می دانید KPI ها برای وب سایت شما مهم هستند؟ نقاط شروع خوب اهداف وب سایت SMART شما هستند. اهداف و روش های خود را برای رسیدن به این اهداف مرور کنید، سپس به صورت معکوس کار کنید. به عنوان مثال، اگر هدف کلی وب سایت شما افزایش تعداد هدایت ها است، باید بر روی تأثیر وب سایت خود در تبدیل بازدید کنندگان به سدهای با کیفیت نسبت به کل میزان ترافیک وب سایت خود متمرکز شوید.

بیایید به برخی از رایج ترین KPI ها و نحوه استفاده آنها برای اندازه گیری پیشرفت وب سایت شما در جهت اهداف مختلف بپردازیم. ما از Google Analytics به عنوان نمونه استفاده خواهیم کرد و به گزارشات Google Analytics ارجاع می دهیم. گزارش ها و اصطلاحات مشابه در سایر برنامه های تحلیلی نیز موجود است.


کسب - رفتار - تبدیل (ABC)

داده ها و گزارش های Google Analytics بر اساس ABC: کسب (میزان ترافیک به وب سایت شما)، رفتار (سطح مشارکت در وب سایت شما) و Conversions (اثربخشی وب سایت شما در تبدیل بازدید کنندگان به مشتری). شما در بسیاری از گزارشات در سراسر Google Analytics، این تقسیم خرید - رفتار - تبدیل (ABC) را شناسایی خواهید کرد. مخاطب همچنین یکی از مؤلفه های بزرگ Google Analytics است، اما AABC معنای چندانی ندارد، بنابراین ما بر روی ABC تمرکز خواهیم کرد: کسب، رفتار و Conversions:


چرا ABC مهمترین KPI ها هستند؟

ما اهمیت اندازه گیری KPI هایی که در دستیابی به اهداف تجاری SMART وب سایت شما بسیار مهم هستند را توصیف کردیم. صرف نظر از اهداف خاص وب سایت شما، اندازه گیری چرخه Acquisition - Behward - Conversion (ABC) برای رسیدن به آنها بسیار مهم است و به همین دلیل است:

  • Acquisition ترافیک وب سایت شما را اندازه گیری می کند و به شما می گوید چگونه وب سایت شما بازدید کنندگان را جذب می کند.


  • Behavior به شما می گوید وب سایت شما در جذب بازدید کنندگان چقدر مؤثر است. همچنین اشاره می کند که صفحات آنها را مشاهده می کنند و اقداماتی که در وب سایت انجام می دهند


  • Conversion اثربخشی وب سایت شما در ترغیب بازدید کنندگان وب سایت به اقدامات مطلوب را دنبال می کند.


Conversion اتمام فعالیت در وب سایت شما است که برای موفقیت کسب و کار شما مهم است. مقابله با تبدیل در نهایت عملکرد کلی وب سایت شما را اندازه گیری می کند.

نرخ تبدیل سایر اقدامات کاربران انجام می دهند که میزان اثربخشی وب سایت شما در ترغیب آنها به انجام اقدامات مورد نظر را نشان می دهد. برای راهنمای کامل وب سایت KPI ها، راهنمای رایگان ما، نحوه اندازه گیری وب سایت های خود را با Google Analytics بارگیری کنید.


گزارش های خرید و KPI

بدون ترافیک، وب سایت شما در فضای دیجیتال دارای وزن زیادی است. صرف نظر از سطح اثربخشی وب سایت شما، در صورت عدم مراجعه کننده نمی تواند رسالت خود را انجام دهد. به همین دلیل شما باید KPI های زیر را بخرید:


جلسات و کاربران

کاربران تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما را مشخص می کنند. جلسات نشان می دهد که تعداد بازدیدکننده داشته است (غیر اختصاصی). هم کاربران و هم جلسات نشان می دهند که با آوردن افراد به وب سایت، بازاریابی شما در ایجاد ترافیک چقدر مؤثر است. شما می خواهید که ترافیک وب سایت شما به مرور زمان پایدار و در حال افزایش باشد. مقدار زیادی از ترافیک همیشه می تواند به سرب، فروش یا اشکال دیگر درآمد تبدیل شود. این همچنین در مورد کیفیت ترافیک، نه تنها کمیت است. بعداً در مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

جلسات جدید (٪) درصد بازدیدهای اولین بار را تخمین می زند. این نسبت بازدید کنندگان منحصر به فرد به بازدید کنندگان در حال بازگشت است. شما باید این متن را در متن آنچه اتفاق می افتد و آنچه را که می خواهید انجام دهید جستجو کنید. درصد بالایی از کاربران جدید ممکن است نشانه خوبی باشد که کمپین بازاریابی جدید شما با جلب بازدید از بازدیدکنندگان جدید ، نتایج را به دست می آورد. با این وجود، درصد بالایی ممکن است نمایانگر پایگاه قابل توجهی از بازدید کنندگان یک بار باشد که می تواند به معنای آن باشد که شما در حال ایجاد یک دنباله وفادار یا ایجاد ترافیک باقیمانده به وب سایت خود نیستید. جلسات جدید تعداد بازدیدهای اول است (افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید نکرده بودند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزارشهای مختلف تهیه ترافیک Google Analytics و منظور آنها ، راهنمای رایگان ما، اندازه گیری مخاطبان وب سایت و اکتساب را با Google Analytics بارگیری کنید.


گزارشات رفتار و KPI

رفتارها به عنوان بهترین راهی برای رسیدن به هدف تلقی می شوند. KPI رفتار شما را از رفتار کاربران در وب سایت خود مطلع می کند. این بینش برای اطمینان از تجربه بهینه کاربر و بهبود آن در طول زمان به منظور حداکثر رساندن تبدیل ها بسیار مهم است. در زیر چند KPI رفتار اساسی که باید آنها را ردیابی کنید:


نرخ گزاف گویی (Bounce Rate)

نرخ گزاف گویی یک متریک است که درصد بازدیدهای یک صفحه ای را نشان می دهد (یعنی افرادی که به سرعت بعد از مراجعه به صفحه اول وب سایت را ترک می کنند). این کاربران به هیچ وجه از صفحه فرود اقدام نکردند. این تعداد باید کم باشد. اگر نرخ گزاف گویی بالایی دارید، بدین معنی است که:

  • وب سایت شما در جذب بازدید کننده موفقیت چندانی نداشته. ینی کاربر محور یا کاربر پسند نیست. این همچنین می تواند به این معنا باشد که "گردش مالی" وجود دارد که باعث می شود بازدید کننده علاقه خود را از دست ندهد.
  • وب سایت شما مخاطب اشتباه را جذب می کند. بازدید کنندگان شما ممکن است به دنبال چیز دیگری باشند و وقتی متوجه شوند که دقیقاً آن چیزی که می خواهند در سایت نیست، سایت شما را ترک می کنند.


صفحات در هر جلسه

صفحات در هر جلسه میانگین تعداد صفحاتی را که افراد در طول بازدید خود مشاهده می کنند نشان می دهد. هرچه این تعداد بیشتر باشد ، وب سایت شما در ارتقاء مشاهده صفحات اضافی در سایت شما مؤثرتر است.


مدت زمان متوسط ​​جلسه

Average Session Duration مدت زمان بازدید یا میانگین زمان بازدیدکنندگان در سایت شما در هر بازدید را نشان می دهد. همچنین سطح درگیری کاربر را مشخص می کند. یک سمت تلنگر به این متریک صفحات در هر جلسه وجود دارد. تعداد زیاد آن ممکن است یک مشکل باشد. به عنوان مثال، اگر بازدید کنندگان وب سایت شما به چندین صفحه برخوردند یا مدت زمان نامناسبی را در وب سایت می گذرانند، یعنی اینکه آن ها به راحتی نمی توانند آنچه را که می خواستند پیدا کنند. ضروری است که این متریک را در متن وب سایت خود تجزیه و تحلیل کرده و آنچه را که در واقع نشان دهنده آن است تشخیص دهید. آیا خوب است که صفحات بیشتری بازدید می شود و زمان بیشتری در وب سایت صرف می شود؟ بستگی به صفحات دارد. به عنوان مثال، بسیار عالی است که بازدید کنندگان وقت زیادی را صرف خواندن چندین مقاله در وبلاگ شما می کنند. در این صورت وب سایت شما عملکرد خوبی دارد. اگر در روند پرداخت مؤلفه تجارت الکترونیکی خود همان رفتار را مشاهده می کنید، ممکن است این مسئله نگران کننده باشد. شاید روند پرداخت بسیار سخت و دشوار باشد. Google_Analytics _ Average_Session_Duration


اندازه گیری تبدیل اهداف با Google Analytics تبدیل یک فعالیت در وب سایت شما است که برای موفقیت در کسب و کار شما مهم است. همانطور که قبلاً توضیح داده شد، ردیابی تبدیل ها در نهایت عملکرد کلی وب سایت شما را اندازه گیری می کند. Google Analytics با استفاده از تابعی به نام اهداف، تبدیل ها را دنبال می کند بنابراین به تنظیمات جداگانه ای نیاز دارند.مبانی مدیریت نام دامنه (Domain Name)

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.