مبانی مدیریت نام دامنه (Domain Name)

سید علی اندرزگو 131 بازدید

یکی از مهمترین دارایی های وب سایت ها نام دامنه آن هاست. از نام دامنه برای شناسایی و پیدا کردن رایانه ها در اینترنت استفاده می شود. رایانه ها از IP آدرس ها استفاده می کنند که یک سری شماره هستند. در این مقاله پیش رو مبانی مدیریت دامنه را بیان خواهیم کرد.
قبل از استفاده از نام دامنه در ابتدا باید ثبت شود. هر نام دامنه ایی خاص و منحصربفرد است. هیچ دو وب سایتی نمی توانند نام دامنه یکسانی داشته باشند.


مدیریت دامنه

بدون نام دامنه افراد قادر به یافتن وب سایت شما نخواهند بود. نامه های الکترونیکی شما متوقف می شوند و تمام حضور شرکت و برند شما در وب متوقف می شود. به همین دلیل بسیار حیاتی است که شما به طور فعال دامنه خود را مدیریت کنید و اجازه ندهید کسی مدیریت آن را در دست بگیرد. اگر نام دامنه شما به موقع تجدید نشود، ممکن است غیرفعال شود (جلوگیری از دسترسی کاربران به وب سایت شما یا مسیریابی صحیح ایمیل دریافتی تان) یا بدتر از آن اینکه کسی ممکن است نام دامنه شما را بدست آورد. این اتفاق به دفعات زیادی افتاده است.

عدم به روزرسانی به موقع نام دامنه می تواند منجر به خرابی وب سایت تان شود، عدم ارسال ایمیل یا از بین رفتن دامنه شما برای جلوگیری از این است که دامنه شما از دست نرود، باید بدانید که نام دامنه در کجا ثبت شده است و مطمئن شوید که از قبل برای آن پرداخت شده و از نو تجدید کنید. اطلاعات ورود به سیستم را مفید کرده و آن را حفظ کنید. اگر در مورد آن مطمئن نیستید، بلافاصله از توسعه دهنده وب یا ارائه دهنده میزبان خود بپرسید. برای جلوگیری از از دست دادن نام دامنه خود، مطمئن شوید که در کجا ثبت شده است.


نام دامنه خود را تنظیم کنید

برای تنظیم کردن نام دامنه به چندین مؤلفه نیاز دارید. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که نام دامنه شما به سرویس دهنده سرویس میزبان شما اشاره دارد. شما باید به نام دامنه خود دسترسی داشته باشید تا آن را تغییر دهید، یا با شرکت میزبان خود تماس بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد. در مرحله بعد باید اطلاعات دامنه را به شرکت میزبان بدهید، بنابراین آنها می توانند آن را به وب سایت شما نشان دهند. به خاطر داشته باشید که تغییرات نام دامنه لحظه‌ای نیستند و می‌توانند ۴۸ ساعت طول بکشد تا اینترنت منتشر شود.


انواع دامنه

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید خرید انواع اضافی نام دامنه (هر تعداد که می خواهید) برای وب سایت تان است البته در صورت لزوم. این نام های دامنه می توانند پسوندهای مختلفی (مانند .org یا .net یا .us) یا دامنه های بین المللی (مانند .ca ،.co.uk ،.de ، .fr ،.au و غیره) باشند. (وب سایت ها، بخش ها یا نسخه های دیگر وب سایت شما برای وب سایت های چند زبانه مهم است).


شما باید به sub-domain (دامنه های فرعی) توجه داشته باشید. یک sub-domain مقدم بر دامنه شما است. به عنوان مثال، اگر دامنه سطح بالای شما yourbusiness.com است، یک زیر دامنه "subdomain.yourbusiness.com" خواهد بود. بر خلاف دامنه های سطح بالا، نیازی به خریداری و ثبت نام نیست و شما به راحتی می توانید تعداد دلخواه خود را ایجاد کنید. در حقیقت، ممکن است برای ایجاد آدرس‌های ایمیل کوتاه و بسیاری از صفحات کنترل میزبانی مفید باشد، به شما امکان می دهد دامنه های فرعی را مدیریت کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک دامنه فرعی "blog.yourbusiness.com" ایجاد کنید که به وبلاگ شرکت شما یا "store.yourbusiness.com" اشاره کند که به فروشگاه اینترنتی شرکت شما می رود.12 نکته در مورد نحوه محافظت از وب سایت وردپرسی

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.