لیستی از ابزارها برای طراحان تجربه کاربری UX Designers (سری دوم)

سید علی اندرزگو

این پست سری دوم لیست ابزارهای مورد نیاز طراحان برای طراحی UX (تجربه کاربری) است. در پست قبلی لیستی از ابزارها در زمینه مدل سازی، نمونه سازی اولیه و ابزار انتخاب رنگ معرفی شد، در این پست ابزارهای مورد نیاز برای طراحی: آیکون ها، تایپوگرافی و انتخاب رنگ را معرفی خواهیم کرد.


 • Color Tool
 • Pictaculous
 • Google fonts
 • Typekit
 • Fontjoy
 • Typetester
 • Calligraphr
 • Icons8 app
 • Free Icon Maker
 • IconJar
 • Trello
 • Zeplin
 • Presentator


ابزار طراحی رنگ مواد

Color Tool یک برنامه رایگان مبتنی بر وب است که بخشی از منبع طراحی Google است که ممکن است بسیاری از شما با آن آشنا باشید. این برنامه در طراحی تلفن همراه ارائه طرح های رنگی مواد متمرکز است. کاربران می توانند طرح هایی را در قالب های موبایل امتحان کنند که در ابزار رنگی نیز موجود است. علاوه بر این، می توانید داده های مربوط به دسترسی به طرح های انتخابی رنگ را پیدا کنید و در صورت لزوم آن را تطبیق دهید.


Pictaculous

بسیاری از طراحان برای پیدا کردن رنگ های الهام بخش به دنبال عکس های زیبا می روند. Pictaculous به تجزیه و تحلیل رنگ‌ها در تصاویر و طرح‌های رنگ مشابه کمک می‌کند. شما فقط باید یک عکس را از رایانه آپلود کنید این ابزار رنگ های دقیقی را با کدهای HEX درست در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این طرح‌های رنگ پیشنهادی می‌توانند به عنوان فایل Adobe Swatch ذخیره شوند.ابزار تایپوگرافی

تایپوگرافی یکی از اصلی ترین بخش هایی است که بر تجربه کاربران محصولات دیجیتال تاثیر زیادی می گذارد. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که ابزارهای مفیدی برای ایجاد تایپوگرافی موثر داشته باشند.


Google fonts

Google fonts یک برنامه وب رایگان ئو محبوب است که شامل بیش از 600 خانواده فونت است. هر یک از آنها را می توان در اندازه های مختلف و درون یک متن سفارشی پیش نمایش کرد. همچنین می توانید زمان بارگزاری هر فونت را مشاهده کنید و مطمئن شوید که زمان زیادی نمی برد. فونت های Google داده های مربوط به تعبیه فونت های خاص را در یک محصول ارائه می دهند. شما فقط می توانید کد تولید شده به طور خاص برای فونت انتخاب شده را در بخش درست سند HTML کپی کنید.


Typekit

Typekit یک ابزار با زمان تست و دارای یک کتابخانه فونت است. در اینجا می توانید انواع فونت ها از نوع کلاسیک گرفته تا انتخاب های جدید را پیدا کنید. برای استفاده از typekit فقط باید کافیست اشتراک بگیرید تا به همه فونت ها دسترسی پیدا کنید. ابزار دارای رابط کاربری واضحی با کلیه داده های اساسی در مورد فونت ها از جمله وزن و سبک است. قابلیت های بیشتری هم در اختیار دارید از جمله این که برای دیدن هر فونت در اندازه های مختلف و برخی زمینه های رنگی فراهم می کند.


Fontjoy

یکی از بزرگترین معضلات در ایجاد تایپوگرافی جفت کردن فونت است. هزاران فونت وجود دارد و می تواند به یک فرآیند بی پایان برای انتخاب یک مسابقه بی نقص شود. Fontjoy ابزاری مفید برای جفت کردن فونت است که با کتابخانه فونت های Google ادغام شده است. شما فقط می توانید فونت هایی را انتخاب کنید که ویژگی های مناسب مانند اندازه و وزن را تنظیم کنند.

این ابزار رایگان یک کتابخانه کامل از فونت های Google Webfonts و curates را در یک صفحه قرار می دهد. سپس انتخاب می کنید که کدام فونت (ها) را می خواهید تست کنید از جمله اندازه، وزن و ارتفاع خط در صفحه. علاوه بر این، شما می‌توانید میزان کنتراست و یا مشابه با استفاده از یک اسلایدر را روی قسمت بالای برنامه تنظیم کنید.


Typetester

گاهی اوقات ما نمی توانیم تصمیم بگیریم که کدام فونت برای انتخاب مناسب تر است. Typetester راه حل سریعی است که به تست و مقایسه فونت ها کمک می کند. این ابزار پیش نمایشی از فونت های متعدد در یک صفحه را با پارامترهایی که دارند از جمله: هدایت و ردیابی را فراهم می کند. فونت ها را می توان از منابع مختلف مانند فونت های گوگل یا نسخه های اپل مک انتخاب کرد و با تنظیم اندازه، تراز و همچنین متن و پیش زمینه های سفارشی شده آنها را آزمایش کرد.


Calligraphr

فونت های سفارشی راهی مؤثر برای افزودن اصالت به یک محصول است. Calligraphr می تواند بر اساس دست خط فونت ایجاد کند. شما باید Calligraphr را با نوشتن خود دانلود کنید و ابزار آن را در فونت های برداری تولید می کند. پس از تولید آنها می توانید جزئیات را برای جلا دادن فونت دلخواه خود ویرایش کنید.


ابزارهای آیکون


Icons8 app

Icons8 برنامه ای برای ویندوز و اپل است که حاوی بیش از 65000 آیکون حرفه ای برای محصولات دیجیتال است. حتی بیشتر از این تعداد، هر روز آیکون های جدیدی به کتابخانه اضافه می شوند. برنامه شما را از طریق کتابخانه راهنمایی می کند تا به یافتن بسته مناسب آیکون ها بر اساس دسته بندی کمک کند. در اینجا می توانید آیکون هایی را برای سیستم عامل های iOS ،Android و ویندوز پیدا کنید که در قالب های مختلفی موجود هستند. بسته انتخاب شده را می توان مستقیماً در Sketch ،Figma و دیگران کپی کرد. علاوه بر این تمام آیکون ها می توانند در ویرایشگر شما recolored و تغییر اندازه شوند. Icons8 اجازه می دهد تا آیکون های PNG را با 100 × 100 به صورت رایگان دانلود کنید. اگر می خواهید به تمام نمادها در قالب های مختلف دسترسی پیدا کنید، می توانید آن را خریداری کنید.


Free Icon Maker

اگر هر یک از آیکون های یافت شده در وب را دوست ندارید می توانید آن ها را خودتان بسازید. آیکون ها را می توان در یکی از ویرایشگرهای بصری مانند Sketch ،Illustrator و Figma ایجاد کرد و یا می توانید برخی از ابزارهای مبتنی بر وب را به صورت رایگان اعمال کنید. Free Icon Maker امکان ایجاد و ویرایش آیکون های آنلاین را فراهم می کند. وقتی در آنجا ثبت نام می کنی، می توانید از کلیه ویژگی هایی مانند دانلود آیکون ها از پرونده های SVG استفاده کنید تا آنها را در این ابزار اصلاح کنید.


IconJar

طراحان اغلب صدها بسته آیکون را دانلود می کنند، پیدا کردن گزینه مناسب از بین آن ها سخت می شود. IconJar یک سازمان دهنده مؤثر است که پوشه هایی را برای آیکون های خاص ارائه می دهد. به عنوان مثال: اگر می خواهید آیکون یک خانه را پیدا کنید، می توانید نام آ ن را جستجو کنید،این ابزار از همه مجموعه ها را به شما نشان می دهد. IconJar فقط برای MacOS در دسترس است اما این امکان وجود دارد که به زودی نسخه ویندوز آن ارائه شود. این برنامه پولی است اما یکبار امکان استفاده رایگان دارد.


ابزارهای همکاری


Trello

اولویت شخصی ما برای نظارت بر پروژه ها و همچنین جریان اطلاعات استودیو Trello است. این ابزار ساده، موثر، روشن و شهودی است. این ابزار ارتباطی سیستم های شفافی از تابلوها و كارتها را در اختیار دارد كه دارای ویژگی های دنده ای هستند. این امکان را فراهم می کند که هر کار را به اسپرینت تقسیم کنید و اجرای پروژه را با ارائه به روزرسانی مداوم و ارائه تصاویر امکان پذیر می سازد. به راحتی تعیین مهلت (موعد مقرر)، واگذاری کارهای خاص به افراد خاص، ایجاد لیست های چک و مشخص کردن مهمترین و ضروری ترین کارها آسان است. یکی دیگر از ویژگی های بسیار با ارزش این ابزار این است که، Trello نه تنها وب سایت کاملاً فکری بلکه برنامه های کارآمد و هوشمندی برای iOS و Android دارد. این یک فرصت عالی برای بازخورد سریع ایجاد می کند بنابراین باعث صرفه جویی در وقت، تلاش و مدیریت پروژه ها برای مشتریان بسیار راحت می شود. Trello گزینه ای عالی برای ایجاد مکانی است که طراحان، مدیران پروژه و مشتریان می توانند در کنار هم گردش کار سریع و کارآمد را انجام دهند.


Zeplin

یک پروژه طراحی موفق بر اساس ارتباط موثر تیم و مشتریان ساخته می شود. Zeplin پلتفرمی است که باعث افزایش همکاری بین طراحان و توسعه دهندگان می شود. ویژگی اصلی یک مولد راهنمای دقیق است که باعث می شود عناصر طراحی به درستی اجرا شوند. طراحان می توانند فریم وردهای را از Sketch بارگذاری کنند و آنها را به پوشه های پروژه در Zeplin اضافه کنند. به این ترتیب توسعه دهندگان تمام داده های مربوط به طرح ها از جمله اندازه، رنگ و پیشنهادات CSS را برای اجزای UI دریافت می کنند.


Presentator

Presentator یک ابزار همکاری مبتنی بر وب رایگان است که قادر است طرح ها را با اعضای تیم، توسعه دهندگان و مشتریان به اشتراک بگذارد. می توانید یک پرونده را بارگیری کرده و در مورد مجوزهای مربوط به آن تصمیم بگیرید. به عنوان مثال، برخی ممکن است دسترسی کامل به کامنت بگذارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط خواندن داشته باشند. بزرگترین مزیت این ابزار این است که برای همه کاملاً رایگان است.

یک ابزار مفید فقط برای کسانی که می دانند چه کاری انجام می دهند موثر است. فراموش نکنید که دائماً چیزهای جدیدی یاد بگیرید و مهارتهای حرفه ای خود را بهبود ببخشید.


لیستی از ابزارها برای طراحان تجربه کاربری UX Designers (سری اول)

منبع

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.