سرور Apache چیست؟

سید محمد ساجد 195 بازدید

در این نوشتار از پرشین آی تک میخوایم بریم سراغ Apache http server . اما در کنار Apache ، ما دو عبارت server و http را هم داریم. پس برای درک بهتر این وب سرویس اول این دو عبارت باهم بررسی می کنیم.

Server :

سرور اصطلاحا به نرم افزار یا دستگاهی گفته میشه که خدماتی رو به سایر نرم افزارها یا دستگاه ها ارائه میده و به این نرم افزارها و دستگاه ها که دریافت کننده خدمات از سرور هستند "client" گفته میشه که به معنای لفظی میشه "مشتری". و به کل این مجموعه با این نوع ساختار، مدل client-sever گفته میشه.

یک سرور می تواند خدمات مختلفی رو به چندین client ارائه دهد که بستگی به قدرت سرور دارد. مثلا همین ایمیل هایی که ما استفاده میکنیم yahoo , gmail و... نوعی سرور هستند که بهشون میگن mail server . انواع مختلفی از سرورها وجود دارند، سرورهای فایل، سرورهای ایمیل، سرورهای پایگاه داده و... . یکی از این انواع سرور، سرورهای وب هستند که apache از این نوع سرورها محسوب می شود.

Http :

http یک پروتکل است، پروتکل یعنی یک سری قوانین و مقررات. این پروتکل یکی از انواع پروتکل هایی است که در سطح اینترنت جهانی وجود دارد و تحت این قوانین اطلاعات در سرتاسر اینترنت جابه جا می شود. پس می توان گفت http مجموعه ای است از قوانین که مشخص می کند چطور اطلاعات در سطح اینترنت جابه جا شود.

Apache http server :

حالا می تونیم راحت این عبارت رو متوجه بشیم . Apache یک وب سرور نرم افزاری متن باز و رایگان است و قابلیت راه اندازی روی سیستم های عامل linux و windows را دارد. وقتی این وب سرور روی دستگاهی نصب می شود آن دستگاه قادر خواهد بود خدماتی را از طریق پورت http به سایر client ها ارائه دهد.


سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.