توسعه دهنده front end کیست؟

سید محمد ساجد 209 بازدید

Front end یک عبارت در دنیای برنامه نویسی وب است. بطور کلی مهارت ها در حوزه برنامه نویسی وب به دو دسته front end و back end تقسیم می شود.
در این نوشتار به حوزه front end و معرفی ویژگی های توسعه دهندگان آن خواهیم پرداخت. اگر می خواهید تصمیم بگیرید وارد این حوزه شوید یا نه با این نوشتار از پرشین آی تک همراه باشید.
Front end به چه معناست؟
هر آن چیزی که شما در ظاهر یک وبسایت می بینید مربوط به این شاخه از برنامه نویسی وب می شود. در واقع توسعه دهنده وب تلاش می کند کدها و اطلاعات غیرقابل درک برای کاربران را به شکلی کاربرپسند تبدیل کند و همچنین امکان گشت و گذار آسان در وب سایت را نیز برای کاربر فراهم کند.
چه مهارت هایی برای این کار لازم است؟
پایه ای ترین مهارت ها در این زمینه زبان های HTML ، jquery ، css و javascript هستند. همچنین شما باید در برخی از کتابخانه های مربوط به آن ها مهارت داشته باشید مثلا کتابخانه bootstrap در css .
برخی مهارت ها، مهارت های اجرایی هستند مثلا توانایی در طراحی واکنش گرا یا Responsive، تست، خطایابی و...
آشنایی خوب با برخی نرم افزارهای طراحی مثل فتوشاپ یا ایلاستریتور نیز در این زمینه بسیار حیاتی می باشد.
آیا طراح ui همان برنامه نویس front end است؟
گاها دیده شده این که دو عبارت با هم یکی در نظر گرفته می شوند، اما اینطور نیست.
طراح ui تنها با ابزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ یا ایلاستریتور سر و کار دارد و وارد حوزه کد نویسی نمی شود. بعد از آنکه طراح ui طرح گرافیکی را آماده کرد آن را به برنامه نویس front end تحویل می دهد و آن هم طرح گرافیکی را به کدهای قابل فهم برای مرورگرها تبدیل می کند.
و در آخر :
توسعه دهنده front end باید بتواند به خوبی نیازهای مشتری، کاربران و بازدیدکنندگان سایت را تحلیل کند و بعد از آن، رابط کاربری متناسب با تحلیل ها را، با استفاده از مهارت و قدرت خلاقیت و ابتکار، برای سایت یا نرم افزار مورد نظر ایجاد کند.
 ویژگی آخر و مهم اینکه، درصورت بروز هرگونه مشکل باید بتواند سریع مشکل را تشخیص و راه حل مناسب را جهت رفع آن بکار گیرد. هرچند که توسعه دهنده باید بکوشد یک طرح، حداقل مشکل را ایجاد کند و معماری را انتخاب کند که در صورت بروز مشکل بتواند سریع و راحت آن را رفع کند.


سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.