تفاوت متد GET و POST

سید محمد ساجد 190 بازدید

در این نوشتار می خواهیم به طور خلاصه نگاهی به متدهای GET و POST بیندازیم.

اولین نکته ای که باید راجع به این دو متد بدونیم اینه که، هر دوی این متدها از نوع درخواست های http هستند.

به طور کلی متد GET برای دریافت و نمایش اطلاعات راه دور (remote data)، بدون تغییر آن ها، استفاده می شود و متد POST برای ایجاد یا تغییر اطلاعات راه دور مورد استفاده قرار می گیرد.

مثلا وقتی شما می خواهید یک سرچ باکس در سایت خود قرار دهید، چون صرفا می خواهید اطلاعاتی را دریافت و نمایش دهید ( اعمال تغییرات ندارید) باید از متد GET استفاده کنید، و اگر می خواهید فرمی فراهم کنید که کاربر وب سایت شما بتواند رمزعبور خود را تغییر دهد باید فرم مورد نظر خود را با متد POST طراحی کنید.

متد GET، اطلاعاتی را از منبع مشخص دریافت می کند و تمام داده های مورد نیاز جهت دریافت آن اطلاعات را در آدرس URL قرار می دهد. (مثلا example.com/?search=something). اگر می خواهید از این متد استفاده کنید باید آن را در مواردی استفاده کنید که اگر بارها و بارها آن درخواست به وب سایت شما ارسال شد برای منابع شما مشکل ایجاد نکند و تاثیرات جانبی رو آن ها نداشته باشد. اگر بخواهیم برای مثال فقط به یک دلیل در این زمینه اشاره کنیم می توانیم به ربات ها و خزنده (crawler) های وب اشاره کنیم که از متد GET استفاده می کنند و اگر شما بصورت امن از این متد استفاده نکرده باشید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

متد POST، اطلاعاتی را جهت پردازش، روی منبعی مشخص، ایجاد یا ارسال می کند و این عمل می تواند باعث ساخت یک منبع جدید یا تغییر یک منبع شود (مثلا ساخت یک کاربر در سایت یا تغییر رمزعبور). همانطور که می بینید استفاده از این متد تاثیرات جانبی دارد و شما نمی توانید هر تعداد که خواستید از آن استفاده کنید. تصور کنید شما دستوری جهت حذف منبعی مشخص ارسال می کنید، اگر مجدد آن دستور را اجرا کنید با خطا مواجه خواهید شد، چرا که در دفعاتی بعدی دیگر منبع مورد نظر وجود ندارد. نکته آخری که باید به آن توجه کنید این است که متد POST به تنهایی امن نیست و برای امن سازی آن باید تدابیری را در نظر بگیرید.

سید محمد ساجد

از اوایل جوانی به حوزه برنامه نویسی و IT علاقه مند شدم، تحصیلاتم رو در همین زمینه ادامه دادم و بعد از کسب دانش، مهارت و تجربه در این زمینه، تصمیم گرفتیم با جمعی از دوستان و همکاران فعال در این حوزه، وب سایت پرشین آی تک را راه اندازی کنیم تا قدمی برداشته باشیم در راه ارتقاء سطح این دانش حیاتی در جامعه ایرانی.

توسعه دهنده وب و اپلیکیشن های موبایل

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.