برنامه نویسی چیست؟

سهراب آذین فر 128 بازدید

برنامه نویسی فرآیندی است که در آن به کامپیوتر می ‌گوییم چه کاری را باید انجام دهد. یک برنامه کامپیوتری در حقیقت مجموعه‌ای از دستورات می‌باشد که به کامپیوتر می‌گوید یک وظیفه را به شکل انجام دهد.

اولین برنامه‌های کامپیوتری به زبان ماشین و زبان اسمبلی نوشته شدند. این‌ها زبان‌های سطح پایین هستند که به ساختار سخت افزار بسیار نزدیک می‌باشند. برنامه نویسی با این زبان‌ها کار بسیار سختی است چرا که به شدت به معماری سخت افزار وابسته هستند. در مواقعی که سرعت اجرای برنامه اهمیت بالایی داشته باشد استفاده از این زبان‌ها گزینه مناسبی است.

در مقابل زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا قرار دارند. این زبان‌ها به زبان انسان نزدیکتر هستند. برنامه‌های نوشته شده با این زبان‌ها قبل از اجرا توسط نرم‌افزاری به نام کامپایلر با زبان ماشین ترجمه می‌شوند. برنامه‌هایی که با این زبان‌ها نوشته می‌شوند نیز سرعت اجرای بالایی دارند. معمولا برنامه‌ بزرگ و بازی‌های کامپیوتری با این زبان‌ها نوشته می‌شوند زیرا سرعت اجرا در آنها فاکتوری مهم و اساسی است. برای مثال می‌توان به زبان‌های Java و C# اشاره کرد که در این دسته قرار می‌گیرند.

دسته دیگر زبان‌های برنامه نویسی، زبان‌های اسکریپتی یا مفسری هستند که شاخه ای از زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا هستند اما با تفاوت‌هایی با آنها دارند. اصلی‌ترین تفاوت این دو این است که این زبان‌ها برای اجرا نیاز به تبدیل شدن به زبان ماشین ندارند، و ترجمه آنها توسط یک نرم‌افزار در زمان اجرا انجام می‌شود. به نرم‌افزار مترجم این زبان‌ها مفسر یا Interpreter گفته می‌شود. این تبدیل شدن برنامه‌ها در زمان اجرا باعث می‌شود سرعت اجرای برنامه‌های نوشته شده با زبان‌های اسکریپتی نسبت به برنامه‌های نوشته شده با زبان‌های کامپایلری پایین‌تر باشد. امروزه این زبان‌ها به دلیل سادگی کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. از دسته زبان‌ها می‌توان به JavaScript، PHP و Python اشاره کرد.

سهراب آذین فر

همه چیز از یه روز بعد از ظهر شروع شد که با بچه‌ها تصمیم گرفتیم که برنامه نویسی یاد بگیریم. از اون روز 7 سال می‌گذره و ما اینجا هستیم تا تجربیات این سال‌ها رو با شما به اشتراک بذاریم.

توسعه دهنده و کارشناس امنیت وب

نظرات

برای ارسال نظر در سیستم ابتدا وارد شوید.

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است.