SEM vs SEO، کدام بهتر است؟

برای موفقیت کسب و کارتان در دنیای بازاریابی دیجیتال که روش های زیادی دارد باید اطلاعات زیادی بدست آوردید، در این مقاله قصد داریم شما را با بازاریابی موتور جستجو (SEM) آشنا کنیم و تفاوت آن را با SEO بررسی کنیم.

نویسنده سید علی اندرزگو

SEM vs SEO، کدام بهتر است؟

برای موفقیت کسب و کارتان در دنیای بازاریابی دیجیتال که روش های زیادی دارد باید اطلاعات زیادی بدست آوردید، در این مقاله قصد داریم شما را با بازاریابی موتور جستجو (SEM) آشنا کنیم و تفاوت آن را با SEO بررسی کنیم.

بهینه سازی جستجو یک استراتژی بازاریابی ضروری برای مارک هایی است که در تلاش هستند تا ترافیک وب سایتشان افزایش یافته و کسب وکارشان رشد داشته باشد. اما بهینه سازی جستجو استراتژی دشواری برای مدیریت باشد اگر ندانید که چگونه SEM و SEO را با هم مقایسه کنید.

در این مقاله به شما درک درستی از تعریف و ارزش هر کدام از ان ها به شما می دهیم در انتها شما می توانید به این سوال ها پاسخ دهید:

 • بازاریابی جستجو چیست؟
 • SEM چیست؟
 • جستجوگرها چه هستند؟
 • تفاوت بین SEM و SEO چیست؟
 • کدامیک از این ها برای نام تجاری من بهتر هستند؟

بازاریابی جستجو چیست؟

قبل از اینکه بتوانید یک استراتژی بهینه سازی استراتژیک استراتژیک ایجاد کنید، باید اصطلاحات برای این نوع بازاریابی را درک کنید. بنابراین بیایید در بالای صفحه شروع کنیم.

بازاریابی جستجو مربوط به هر تاکتیکی است که به داشتن یک نام تجاری با توجه به ظاهر شدن در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) کمک می کند. این شامل تلاش برای به دست آوردن رتبه بندی بالاتر و افزایش قابلیت جستجو است، بنابراین شما می توانید ترافیک بیشتری را به وب سایت و یا صفحات وب خاص رانندگی کنید.

دو دسته عمده در بازاریابی جستجو وجود دارد:
 • SEM که از استراتژی های پرداخت شده برای نمایش در جستجوی استفاده می کند.
 • SEO که از استراتژی های ORGANIC برای نمایش در جستجوی استفاده می کند.

چیست SEM؟

اصطلاح SEM مخفف Search engine Marketing است. بازاریابی موتور جستجو اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی جستجو محسوب می‌شود که از تاکتیک‌های پرداختی برای به دست آوردن قابلیت دید در SERPs استفاده می‌کند. یک استراتژی پرداختی SEM شامل هر دو فعالیت و بهینه‌سازی تبلیغات و نیز تنظیم بودجه‌ای است که هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کند.

این استراتژی اغلب به عنوان یک جستجوی پرداختی یا هزینه در ازای هر کلیک (PPC)نامیده می‌شود. برای بدست آوردمن

تبلیغات گوگل (Google adwords)یک ارایه‌دهنده جستجو است که اغلب برای این استراتژی استفاده می‌شود. با این روش، برندها تحقیق کلمه کلیدی را انجام می‌دهند و فعالیت‌هایی را ایجاد می‌کنند که بهترین کلمات کلیدی برای صنعت، محصولات و یا خدمات خود را هدف قرار می‌دهند. هنگامی که کاربران به دنبال آن کلمات کلیدی می‌گردند، تبلیغات رسم در بالا یا پایین of را می‌بینند. هر بار که یک کاربر روی آگهی کلیک می‌کند برند شارژ می‌شود.

SEO چیست؟


SEO یا بهینه‌سازی موتور جستجو بخشی از بازاریابی جستجو است که از تاکتیک‌های ORGANIC برای به دست آوردن قابلیت دید در SERPs استفاده می‌کند. با SEO، برندها برای قرار گرفتن در SERPs هزینه نمی‌کنند. در عوض، از انواع تاکتیک‌هایی استفاده می‌کنند که موتورهای جستجو را سریع نشان می‌دهند تا محتوای خود را در نزدیکی of نشان دهند، زیرا نتیجه ارزشمند تر و معتبر تر است.
SEO شامل صدها تاکتیک است که می‌توانند به برند کمک کنند رتبه جستجوی خود را افزایش دهد. این روش‌های SEO به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • SEO هر کدام از صفحات یک وب سایت را برای هدف قرار دادن یک کلیدواژه خاص و درخواست برای موتورهای جستجو بهینه می کند. این استراتژی‌ها عبارتند از: تحقیق کلید واژه، ایجاد محتوا، و بهینه‌سازی کلید واژه. بهینه‌سازی صفحه در SEO به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا یک صفحه محتوی را درک کنند و بنابراین رتبه‌بندی بالاتری را ارائه دهند.
 • SEO تکنیکی یک وب سایت را به طور کلی برای بهبود ساختار اساس و پایه بهینه می‌کند. این استراتژی‌ها مربوط به: سرعت سایت، دوستانه بودن در موبایل، شاخص گذاری، معماری سایت، داده‌های ساختار یافته، و امنیت هستند. SEO تکنیکی هر دو تجربه کاربر و کاوشگر را بهبود می‌بخشد که منجر به رتبه‌بندی بالاتر جستجو می‌شود.
 • SEO از طریق اتصال به دیگر وب سایت‌های که کیفیت بالایی دارند شهرت و قدرت وب سایت شما را بالا می برد. تکنیک‌های SEO شامل: ایجاد ارتباط (پیوند ساختمان با کیفیت بالا) از وب سایت‌های دیگر و مدیریت فهرست‌های محلی و پروفایل های دایرکتوری. هنگامی که بسیاری از وب سایت‌ها به وب سایت برند لینک می‌دهند، موتورهای جستجو را نشان می دهد که وب سایت برند معتبر، قابل اعتماد و معتبر است و رتبه بندی جستجوی آن را افزایش می دهد.

SEM در مقابل SEO

SEM و SEO تنها عناصر بازاریابی جستجو هستند. اما هنگامی که SEM را با SEO مقایسه می کنید درخواهید یافت که شباهت ها وتفاوت هایی به هم دارند.

تفاوت SEM  و SEO در چیست؟

سئو به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است که به بالا رفتن رتبه سایت شما در گوگل کمک می‌کند و از این طریق، موجب افزایش ترافیک سایتتان می‌شود. سئو یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت کسب‌وکارها به شمار می رود و شامل تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوا، ایجاد بک لینک و… می‌شود. سئو به شما کمک می‌کند تا به صورت طبیعی در صدر نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید.
تصور کنید کاربری وارد سایت گوگل می‌شود و عبارت (چگونه خانه بخرم) را جستجو می‌کند. گوگل از الگوریتم‌های خاص خود استفاده می‌کند تا تصمیم بگیرد کدام وبسایت‌ها را برای نتیجه جستجو به کاربر نشان دهد. گوگل همیشه دوست دارد باکیفیت‌ترین و بهترین پاسخ را به کاربران خود ارائه بدهد. معیارهای گوگل برای معرفی وبسایت شما عبارتنداز:

 • سرعت لود شدن وب‌سایت شما
 • میزان ترافیک روزانه سایتتان
 • میزان بازدید کاربران از وبسایتتان
 • مدت زمانی که کاربران در سایت شما حضور دارند
 • تعداد کلیک‌هایی که روی لینک سایت شما می‌شود
 • میزان بازدید از صفحات داخلی 
 • میزان اعتبار لینک‌های خارجی و…
 • بر این اساس وب‌سایت‌هایی که با معیارهای امتیازدهی گوگل مطابقت داشته باشند، به کاربر معرفی می‌شوند. اما زمانی که قرار است گوگل بر اساس بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) سایت شما را به کاربر معرفی کند، کافی است که برای کلمات کلیدی عبارت (چگونه خانه بخرم) هزینه لازم را پرداخت کرده باشید. بدین ترتیب آگهی شما به کاربر نشان داده می‌شود و نتیجه مطلوب عاید شما خواهد شد.

۸ مزیت بازاریابی SEM جستجو برای کسب و کارهای اینترنتی :

۱٫  موجب شناخت برندتان میان عده زیادی از کاربران می‌شود
۲٫ موجب افزایش درآمدتان در مدت زمان کوتاهی می‌شود
۳٫ برای شما مشتری واقعی می‌آورد ۴٫ موجب رشد کسب و کار شما می‌شود
۴٫ به مخاطبان هدف شما در بهترین زمان و درست‌ترین مکان نشان داده می‌شود؛
۵٫ از تبلیغات به سبک قدیمی ارزان‌تر است
۶٫ برای شما نزد رقبایتان مزیت رقابتی ایجاد می‌کند

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.