کد ادیتورهای برتر سال ۲۰۱۸

اکثر قریب به اتفاق سیستم‌ عامل‌ها به صورت defult حاوی یکسری کد ادیتورهای منحصر به فرد هستند اما عملا این کد ادیتورها برای کدنویسی بهینه طراحی نشده‌اند و توسعه‌دهندگان وب ترجیح می دهند که با ابزاری کار کنند که سرعت عملشان را بالاتر ببرد. ادیتورهای بسیار زیادی تاکنون طراحی شده است، در این مقاله به […]

نویسنده سید علی اندرزگو

کد ادیتورهای برتر سال ۲۰۱۸

اکثر قریب به اتفاق سیستم‌ عامل‌ها به صورت defult حاوی یکسری کد ادیتورهای منحصر به فرد هستند اما عملا این کد ادیتورها برای کدنویسی بهینه طراحی نشده‌اند و توسعه‌دهندگان وب ترجیح می دهند که با ابزاری کار کنند که سرعت عملشان را بالاتر ببرد. ادیتورهای بسیار زیادی تاکنون طراحی شده است، در این مقاله به شما بهترین کد ادیتورهای سال ۲۰۱۸ را معرفی می‌کنیم.

چرایی نیاز به یک کد ادیتور پیشرفته

کد ادیتورها به شما این قابلیت را می‌دهند که بر اساس زبان برنامه‌نویسی مورد نظرتان، کارایی بالاتری داشته باشید و به قابلیت‌های بسیار خوبی همچون تستینگ، دیباگینگ ، Auto compilation و… دسترسی داشته باشید.در واقع توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و وب از کد ادیتورها برای ایجاد پروژه‌های جدید و یا تغییر در فایل‌ها استفاده می‌کنند.

کد ادیتورهایی که در این مقلاله معرفی میکنیم از بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کنند اما هیچکدام کاملا تمام زبان ها را پشتیبانی نمی کند. قبل از دانلود یک کد ادیتور، وبسایت سازنده را بررسی نمایید.

۱. Visual Studio Code

ویرایشگر VSCode در سال ۲۰۱۵ برای سه پلتفرم ویندوز، مک و لینوکس ارائه شد. از آن زمان تا کنون مخاطبین و توسعه‌دهندگان بسیاری از این ویرایشگر استفاده کرده اند. Marketplace این ویرایشگر تعداد افزونه‌ها و پوسته‌های بسیار زیادی را منتشر کرده است، این ویرایشگر سوای ویژگی‌های کلیدی و داخلی بسیاری که دارد از ان جمله عبارتند از:

  • دیباگینگ داخلی
  • مدیریت گیت داخلی
  • IntelliSense و Autocompletion هوشمند

VSCode نسبت به ویرایشگرهای دیگر خیلی سریع‌تر اجرا می‌شود. از دیگر از ویژگی‌های ممتاز این ادیتور قابلیت اجرای آن در حالت Zen Mode است. در این حالت تمام پنجره‌ها/منوها مخفی شده و محیط ادیتور به صورت Full Screen نمایش داده می‌شود.

۲.Atom

اولین نسخه از این ویراشگر در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این ویرایشگر را برای ویندوز، لینوکس و مک عرضه شده. این ویرایشگر قابلیت شخصی سازی بسیار بالایی دارد و از طرف جامعه توسعه‌دهندگان میزان پشتیبانی بسیار بالایی دارد. برای این ویرایشگر بیشتر از هزاران پلاگین و پوسته توسعه داده شده. این ویرایشگر با استفاده از HTML، CSS و جاوااسکریپت توسعه داده شده به همین دلیل انجام کارهای مرتبط به توسعه و طراحی وب با آن بسیار سریع و بهینه است.

۳.Brackets

Brackets برای توسعه‌دهندگان سمت کاربر طراحی شده است. این ویرایشگر هم برای مک، ویندوز و لینوکس توسعه داده شده. یکی از ویژگی‌های خیلی معروف این ابزار قابلیت Live Preview است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت همزمان تغییرات داخل ادیتورتان را در مرورگر ببینید. پلاگین‌هایی برای این ادیتور توسعه داده شده که می‌تواند از موارد دیگری مانند اعتبارسنجی W۳C و ابزارهای پایتون پشتیبانی کند.

۴.Notepad++

Notepad++ ادیتور پیشرفته‌تری نسبت به Notepad برای ویندوز است. در این ابزار قابلیت‌های پشتیبانی از زبان‌های مختلف، هایلایت سینتکس و مواردی از این دست را وجود دارد. در ایت ادیتور می‌توان سندهای مختلفی را در تب‌های متفاوتی باز کرده و آن‌ها را به صورت همزمان مدیریت کرد. نسخه‌ ی موبایلی این ادیتور نیز عرضه شده است. پلاگین‌های مختلفی نیز تا به حال برای این ابزار ارائه شده است.

۵. TextMate

TextMate این ادیتور برای توسعه‌دهندگانی که از سیستم عامل مک استفاده می‌کنند بسیار ایده آل است، TextMate تمام قابلیت‌های پایه‌ای یک ادیتور را داراست. همچنین می توان از این ادیتور برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف استفاده کرد. این ادیتور قابلیت TextMate مدیریت پروژه‌های Xcode را نیز دارد.

۶. Vim

Vim یکی از قدیمی‌ترین ویرایشگرهای دنیاست که در سال ۱۹۹۱ منتشر شده، با این وجود همچنان توسعه‌دهندگانی از آن استفاده می‌کنند. بطوریکه در سال ۲۰۱۸ اسکریپت‌ها و بروزرسانی‌های زیادی برای این ابزار نوشته شده. Vim به خوبی روی تمام پلتفرم‌ها کار می‌کند، و برای این ابزار آموزش‌ها و مستندات زیادی نوشته شده است

۷.  Komodo Edit

رابط کاربری Komodo Edit گزینه‌های بسیار زیادی برای توسعه در خود دارد. یکی از این گزینه ها حالت Focus Mode است که تمام نوار منوها و موارد دیگر را مخفی کرده و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید تنها روی بخش کدها متمرکز شوید. دیباگینگ، تست واحد و … از دیگر قابلیت های این ادیتور می باشد.

برترین ادیتورهای که رایگان نیستند

۱. Sublime Text

Sublime Text ابزار کم حجمی است اما صلا نمی توان گفت که با وجود این کم حجمی قابلیت های کمی دارد. Sublime Text در ابتدا تنها با یک API پایتون شروع شد و همین به توسعه‌دهندگان کمک کرد تا کارهای کدنویسی را در تمام روزهای‌شان انجام دهند. این ابزار دارای میانبرهای کلیدی خیلی زیادی برای توسعه است که موجب می شود روند توسعه کدها را بسیار سریع‌تر انجام دهید.

Sublime Text نسخه ی رایگانی به نام terial را ارائه کرده که برای خرید لایسنس آن نیاز است که هزینه‌ای معادل ۸۰ دلار پرداخت را کنید.

۲. CoffeeCup HTML

CoffeeCup HTML این گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد و مدیریت سندهای HTML است. برای این ابزار نسخه رایگانی توسعه داده شده است اما اگر بخواهید از قابلیت های حرفه‌ای آن استفاده کنید باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنید.

۳. Coda

Coda کد ادیتوری است که برای سیستم عامل مک توسعه داده شده. این ادیتور با بهره بردن از اکوسیستم پلاگین محور به شما این امکان را می‌دهد که ویژگی‌های بسیار زیادی را به محیط توسعه خود بیاورید. برای استفاده کردن از چنین برنامه‌ای در محیط ویندوز می‌توانید از UltraEdit استفاده کنید.

۴. BBEdit

BBEdit هم جزء ادیتورهای منحصر به فردی است که برای مک عرضه شده از جمله قابلیت‌هایی آن ادغام شدن با گیت، هایلایت کدها و… است.

کد ادیتورهای آنلاینی وجود دارند که هدف اصلی آن‌ها علاوه بر اینکه کدها را ویرایش می کنند ایجاد همکاری مابین توسعه‌دهندگان وب است. این همکاری می‌تواند در راستای یک مصاحبه کاری، کار تیمی و یا موارد دیگری باشد. که عبارتند از:

۱. Codeanywhere

کد ادیتور Codeanywhere ویژگی‌های بسیاری به شما برای کدنویسی ارائه می‌دهد. در این ابزار یک ادیتور داخلی قرار دارد که این امکان را به شما می دهد تا به صورت ریموت ارتباط برقرار کنید، از دیگر مزایای این ابزار وجود یک ترمینال است که امکان نوشتن دستورات Bash را فراهم می کند.

با کد ادیتور Codeanywhere شما می‌توانید از طریق یک لینک ساده پروژه یا فایل هایتان را به سادگی اشتراک بگذارید. این کد ادیتور رایگان است اما اگر از امکانات بیشتری برخوردار شوید می‌توانید با پرداخت هزینه اشتراک بگیرید.

۲. CodeShare

CodeShare این کد ادیتور اولین سرویسی است که اجازه به اشتراک گذاری کدها به صورت سریع را می‌دهد. از این ابزار برای استخدام افراد به صورت دورکاری، بازبینی کدها، دیباگینگ مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی مهم این ابزار نسبت به ابزار های دیگر این است که با این ابزار شما قابلیت مکالمه از طریق ویدیو در حین کدنویسی را دارید.برای استفاده از این ابزار نیاز به یک حساب کاربری دارید، البته بدون حساب کاربری هم میتوان از آن استفاده کرد که البته بعد از ۲۴ ساعت حذف می شوند.

۳. CodePen

CodePen در حال حاضر ابزار و پلتفرم بسیار مناسبی برای همکاری در بین توسعه دهندگان است. شما می‌توانید penهای‌تان را مستقیما روی پلتفرم CodePen قرار دهید و آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. این ابزار یک ویژگی منحصر به فرد به نام Collab دارد که به شما قابلیت پیاده‌سازی همکاری با دیگران را می‌دهد. اگرچه Collab یک امکان حرفه‌ای است و باید برای استفاده کردن از آن هزینه پرداخت کنید اما افرادی که در یک پروژه مشارکت کننده هستند به جز افرد اصلی، می‌توانند به صورت رایگان از حالت همکاری با دیگر اعضا استفاده کنند.

جمع بندی

برای کسانی که در دنیای توسعه وب تازه کار هستند بهتر این است که از یک ادیتور متنی متن باز مانند Atom و یا Bracket استفاده کنند.

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.