۵ دلیل برتری سایت‌های استاتیک نسبت به سایت های داینامیک

سایت‌های استاتیک از لحاظ کاری خیلی امن تر، سریعتر، و درعین راحتی کار با آن ها، فوق‌العاده قدرتمند هستند. در این مقاله ۵ مورد از مواردی که موجب برتری سایت های استاتیک نسبت به سایت های داینامیک می شوند را بررسی می کنیم. تعریف سایت استاتیک و داینامیک سایت استاتیک: در سایت های استاتیک به […]

نویسنده سید علی اندرزگو

۵ دلیل برتری سایت‌های استاتیک نسبت به سایت های داینامیک

سایت‌های استاتیک از لحاظ کاری خیلی امن تر، سریعتر، و درعین راحتی کار با آن ها، فوق‌العاده قدرتمند هستند. در این مقاله ۵ مورد از مواردی که موجب برتری سایت های استاتیک نسبت به سایت های داینامیک می شوند را بررسی می کنیم.

تعریف سایت استاتیک و داینامیک

سایت استاتیک: در سایت های استاتیک به فایل‌های داخل سرور هیچ گونه تغییری اعمال نمی‌شود و همان فایل های اولیه به کاربر نمایش داده می‌شود.

سایت داینامیک: در این سایت ها فایل‌ها به صورت داینامیک یا پویا داخل سرور ایجاد می‌شوند و یا تغییر می‌کنند‌ و سپس به کاربر نمایش داده می‌شوند.


اصطلاح “استاتیک” به معنی اینکه که سایت شما هیچ گونه قابلیت پویایی ندارد نیست. در واقع به شما می گوید که سایت شما شامل مجموعه‌ای از فایل‌های پیش ساخته شده (یعنی js ،HTML و فایل‌های CSS) است که مستقیما در صورت درخواست ارائه می شود. این در حالیست که سایت‌های داینامیکی با هر بار درخواست ورودی بوجود می‌آیند. سایت majidonline.com را در نظر بگیرید این سایت تلفیقی از یک سایت داینامیک و استاتیک است و بر اساس درخواست کاربر بعضی از بخش‌های صفحات را در همان لحظه بر روی سرور ایجاد می‌ کند و به کاربر نمایش می دهد و بعضی از بخش های دیگر نیز از قبل ایجاد شده اند.

۱- سادگی در میزبانی (host)

host وب سایت‌های که به صورت استاتیک هستند می‌تواند در عرض چند دقیقه راه اندازی شوند. نیازی نیست که هاست، زبان یا framework خاصی را پشتیبانی کند، درباره خاصیت درخواست شما هیچ چیزی اهمیتی ندارد، آنچه مهم است سرعت پشتیبانی است. تمام ارائه دهندگان برتر فضاهای ابری، برنامه‌های ویژه ایی برای سایت‌های استاتیک ارائه کرده اند، به ۴ مورد از این هاست ها به طور خلاصه اشاره می کنیم

Netlify

Netlify با رابط کاربری ساده و آسانی که دارد جزء بهترین هاست‌ها برای سایت های مدرن استاتیک است.

Zeit

zeit یکی از مواردیست که حتما استفاده از آن رضایت شما را به دنبال دارد این هاست hyper است که از یک ترمینال ساخته شده در الکترون می باشد. که از سایت‌های استاتیک شما پشتیبانی می‌کنند.

Amazon S3

پلتفرم ابری آمازون، AWS، به احتمال زیاد اولین پلتفرم ابری بزرگ عمومی همین پلتفرم باشد که به طور یکسان توسط افراد و شرکت‌ها استفاده می شده، برای این پلتفرم تا چندین سال امکانات اضافی ارائه می شد از آن جمله میزبانی فایل با S3 که می توانید برای سایت‌های استاتیک استفاده کنید.

Google Cloud Platform

پلتفرم Google Cloud یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی است در اختیار است. این پلتفرم چندین سرویس مختلف دارد. از آن جمله می توان به Firebase اشاره کرد که می تواند از ساده‌ترین راه‌ها برای خدمات Backend برای برنامه هایتان مانند بانک اطلاعاتی، احراز هویت و غیره باشد.

۲- سرعت

ارتباط نداشتن با پایگاه داده و تولید محتوای پویا موجب سرعت فوق العاده بالای سایت‌های استاتیک می شود.
توسعه‌دهندگان وب مدام در حال تلاش برای بهبود سرعت هستند که این امر باعث افزایش تجربه‌کاربر و رضایت او می‌شود . توسعه دهندگان تمرکز زیادی رویTime to First Byte (TTFB) دارند، چون اندازه‌گیری زمان مورد نیاز از اولین درخواست به اولین بایت دریافت شده توسط مرورگر است. سایت‌های استاتیک به سرور نیازی ندارند و شما دیگر مجبور نیستید سروری را مدیریت کنید.
از دیگر مزیت ها میتوان به این نکته اشاره کرد که این فایل‌ها استاتیک هستند و خیلی راحت در سراسر جهان تکرار می شوند. به عنوان مثال شخصی ژاپن می خواهد برای سایت شما در خواستی ارسال کند، می‌تواند به جای اینکه از سرورهای آن طرف دنیا استفاده کند، ازdata center های محلی استفاده کند. شبکه توزیع محتوا (CDNs) برای این کار طراحی شده است. آنها از یک سایت استاتیک به طور کامل میزبانی می کنند،

۳- امنیت

آنچه که بسیار حائز اهمیت است آپدیت بودن سرورهای سایت شماست. همیشه باید به روز باشید. مهمترین دلیلی که موجب هک شدن سرورها می شود آپدیت نبودن سرورهاست. پچ‌هایی برای آسیب‌های احتمالی در دسترس هستند که هنوز خیلی‌ها آنها را نصب نکرده‌اند. با استفاده کردن از سایت‌های استاتیک، چون نیازی به مدیریت کردن یک سرور ندارید، دیگر نگرانی از بابت به روز رسانی‌ها، پچ‌ها و غیره ندارید. دیگر نیازی به آپدیت Php ،wordpress ،node و … نیست.
نگرانی امنیتی برای مدیریت محتواهای مختلف، به ویژه وردپرس وجود دارد، وردپرس طرفداران خیلی زیادی دارد. قطعا کار با cms هایی مثل وردپرس مزیت‌های زیادی دارد ، اطلاع از تاریخ آپدیت این نوع cms ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

۴- تجربه برنامه نویس ها 

در زمان بررسی تکنولوژی‌هایی که تازه به بازار عرضه می شوند، به چارچوب‌ها و ایده‌های جدید چندان توجهی نمی شود. تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از یکسری تنظیمات به عنوان توسعه‌دهنده وب‌سایت‌های استاتیک، به طور معمول می‌بایست این موارد را در مراحل کار خود طی کنید:

  • یک میزبان انتخاب کرده و سایتی ایجاد کنید.
  • سایت خود را به Source Control جهت CD (Continuous deployment) وصل کنید.
  • تغییراتی که مد نظر دارید را در سایت خود اعمال کرده و بر روی Source Control قرار دهید.
  • CD (Continuous deployment) آخرین تغییرات را از روی soure control شما بر می‌دارد و طبق فرآیندی که خوتان برای ان تعریف کرده اید assets ها را می‌سازد و بر روی سرور قرار می‌دهد.
  • حالا سایتان بروز شده و می توانید از آن استفاده کنید .

علاوه بر مواردی که دربالا ذکر شد (اصطلاحا) سایت‌سازهای استاتیکی وجود دارند که کار شما را بسیار ساده می کنند. برای مشاهده سایت‌سازهای استاتیک می توانید به سایت SiteGen سری بزنید. چند نمونه از معروف ترین آن ها عبارتند از:

۵- پشتیبانی

در صورتی که از سایت‌سازهای استاتیک استفاده کنید انجمن‌های پشتیبانی آنها نیز در اختیارتان قرار دارد که یک مزیت بزرگ محسوب می‌شوند و می‌توانید سوالات و مشکلات خود را در انجمن‌های پشتیبانی آنها مطرح کنید. بسیاری از سایت‌ساز‌های استاتیک از داخل همین انجمن‌های پشتیبانی بوجود آمده اند. 

مواردی که باید در سایت‌های استاتیک مد نظر قرار دهید

با هر تکنولوژی جدیدی که ارائه می شود، همیشه جنبه‌های منفی نیز وجود دارد و سایت‌های استاتیک هم از این قائده مستثنا نیستند. پس این موارد را در خاطر داشته باشید :

  1. نمی‌توان محتوای پویایی را بر اساس درخواست کاربر نمایش داد.
  2. هر بار که به سایت محتوای جدید اضافه می‌کنید دوباره سایت رو باید Build کنید.
  3. امکان قراردادن فرم‌های مختلف از جمله عضویت ولاگین دیگر وجود ندارد.
  4. اگر بخواهید امکانات سمت سرور را در سایت خود قرار دهید باید از سایر سرویس دهنده ها کمک بگیرید.

حل مثالی از زبان برنامه نویسی php
آموزش متنی حل تمرین

حل مثالی از زبان برنامه نویسی php

نویسنده ایلیا رضایی

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.