توسعه وب مقالات

۱۵ فاکتور تجربه ی کاربری که کمتر شناخته شده اند

به زبون خیلی ساده تجربه کاربری یا همون رابطه کاربری به تجربه ایی میگن که یه کاربر در هنگام خرید یا استفاده از سایتتون تو اون تایمی که تو سایتتون به سر میبره به دست میاره. طراحا و مدیرای سایت ها همواره در حال توسعه سایتشونن تا بتونن بهترین حس رو برای کاربرا فراهم کنن. […]

نویسنده سید علی اندرزگو

۱۵ فاکتور تجربه ی کاربری که کمتر شناخته شده اند

به زبون خیلی ساده تجربه کاربری یا همون رابطه کاربری به تجربه ایی میگن که یه کاربر در هنگام خرید یا استفاده از سایتتون تو اون تایمی که تو سایتتون به سر میبره به دست میاره. طراحا و مدیرای سایت ها همواره در حال توسعه سایتشونن تا بتونن بهترین حس رو برای کاربرا فراهم کنن.

جایگاهی که گوگل برای وبسایتتون اعلام میکنه خیلی مهمه و باید همیشه بهش توجه کنین.تجربه کاربری فاکتور بسیار مهمی برای موفقیت یک سایت بحساب میاد. تعریف دیگه ی تجربه کاربری: احساسی که افراد هنگام استفاده از وبساییتون دارن.

با توجه به آپدیت هایی که شرکت گوگل ارائه میکنه، شرکتا سعی میکنن  به روز کنن و تمام تمرکزشون رو روی استانداردای جدید برای رسیدن به تجربه کاربری بهتر میذارن تا به این ترتیب بتونن رتبه سایتشون رو هم بالا ببرن.در نتیجه سایتایی که با این استانداردای جدید که توسط گوگل ارائه داده شده ، همگاهنگ نشن و به اون اهمیتی ندن خیلی زود با انبوهی از جدید ترین آپدیت ها روبرو میشن و دیگه توانایی رسیدن به اونا رو ندارن، و به این ترتیب با افت مخاطب روربه رو میشن.

دو فاکتور مهم برای رسیدن به تجربه کاربری بهتر: اون درصد از بازدیده هایی که به سایت شما برمیگردن و اون دسته از افرادی که درمورد وب سایت شما نظرای مخرب میدن و عملا باعث میشن مشتری های زیادی رو از دست بدین.

چند تا از فاکتور هایی که باعث نظرات تخریب کننده میشن:

  • کند بودن صفحه خیلی آزار دهنده اس و میتونه دلیل خیلی مهمی برای بالارفتن نظرات تخریب کننده باشه و اینکه میتونه تاثیر خیلی زیادی روی تجربه کاربری وبسایتتون بذاره فلذا خیلیه به این مورد خیلی توجه کنین.
  • فاکتور خیلی مهم بعدی نگاه بازدید کننده ها به چیزایی که براشون نمایش داده میشه. ممکنه کابر برای هدف دیگه ایی به سایتتون اومده باشه. در این صورت اونا تصمیم میگیرن بدون اینکه زمان بیشتری رو توی سایتتون بگذرونن اونجا رو ترک کنن. بخاطر همین محصولات و خدمات تو سایتتون باید به درستی نمایش داده بشن.
  •  دلیل دیگه که میتونه موجب نظرات تخریب کننده بشه اینه که مخاطبا به صفحات اشتباه فرستاده بشن، تو اینجور مواقع تنها فکری که میکنن اینه که چطوری زود تر از سایتتون برن بیرون.
  • اگه محتوای سایتتون کشش و جذابیت نداشته باشه یا اشتباهات لفظی زیاد داشته باشه کاربرا بلافاصله از سایتتون خارج میشن.
  • اگه وبسایت شما گرافیک یا افکت های بصری زیبایی نداشته باشه کاربرا ترغیب میشن که سایتتون رو هر چه زودتر ترک کنن.
  • خیلی از مخاطبا هم هستن که سایتتون رو به این خاطر که شما از اونها خواستین که فرم های غیر ضروری زیادی رو پر کنین ترک میکنن.
  • پس تا میتونین صفحه های وبسایتتون رو ساده و حرفه ایی طراحی کنین تا کاربرا ارتباط بهتری با اون صفحه ها برقرار کنن.
    تو کسبو کارای آنلاین تجربه کاربری فاکتور خیلی مهمیه. یادتون نره که این خیلی مهمه که سایتتون برا کاربرا جذاب باشه.

نکاتی برای داشتن تجربه کاربری بهتر:

۱- مشتری رو درک کنین

برای خلق بهترین تجربه کاربری از وبسایتتون نیاز دارین بدونین که مشتریا در چه زمانی به کدوم قسمت از محصولات یا خدمات سایتتون نیاز بیشتری پیدا میکنن و در نتیجه بهترین شرایط ر برای اونا فراهم کنیم.

۲- تبدیل به یه برند بشین

باید برند درستی رو انتخاب کنین باید به کاربرا بفهمونین که کی هستین و دارین چی کار میکنین. این مفهوم رو باید در کمترین زمان ممکن به کاربرا بفهمونین وگرنه اونا از سایتتون میرن بیرون. هر رنگ ولوگویی که توی سایتتون استفاده میکنین هر کدوم یه مفهوم روانشناسی پشت سرش داره و خیلی مهمه، اما برندینگ خیلی مهتمره و ارزش بالاتری داره.

۳- اهمیت خدمات مشتری

خدمات مشتری یکی دیگه از فاکتورای مهمیه که که میتونه یه تجربه کاربری خوبو به وجود بیاره. چون مشتری میخواد در کمترین زمان مشکلاتشو حل کنه و اگه فورا مشکلش حل بشه مزمان بیشتری رو تو سایتتون میمونه و ازش استفاده میکنه.

۴- از کاربرا اطلاعات اضافی نخواین

کاربرا متنفرن از اینکه قبل از خرید محصول مورد نظرشون یا استفاده از خدمات سایتتون بخوان یه فرم طولانی و غیر ضروری رو پر کنن. باید تمام مراحل برای کاربر به راحتی طی بشه تا اینکه بتونه به راحتی وارد سایت بشه و خرید یا هر عملیاتی که مد نظرش هستو انجام بده. این مورد از اون مواردیه که ممکنه بخاطرش نصف کاربراتون رو از دست بدین.

۵- کاربرا چیزای ساده میخوان

اگه شما در حال برنامه ریزی هستین تا یسری ویژگی های جدید به سایتتون اضافه کنین باید عاقلانه عمل کنین. سرمایه گذارا همیشه دوست دارن، کارای جدید انجام بدن و ویژگی جدید اضافه کنن، اما یادمون نره که خیلی از ماربرا ممکنه از این ویژگی های جدید خوششون نیاد، چون مجبور میشن با این تغییرات هماهنگ بشن و اونا رو یاد بگیرن.

۶- کارهای تک صفحه ایی خیلی مهمن

تک صفحه بودن خیلی نقش مهمی داره، دلیلشم اینه که نیازی به تغییر مسیر و هدایت شدن کاربرا به صفحات دیگه نیس، اگه کاربری توسط تغییر مسیرها به صفحات خالی فرستاده بشه میتونه تاثیر خیلی منفی ایی روی تجربه کاربری داشته باشه.

۷- داشتن جهت یابی های درست

جهت یابی هم یکی دیگه از فاکور های مهم برای تجربه  کاربری محسوب میشه که همیشه توی وبسایتتون باید به بهترین شکل انجام بگیره.

۸- اطمینان دادن به کاربرا نسبت به امنیت

اگه شما معامله هایی رو با کارتای اعتباری یا هر روش مشابه این انجام میدین که اطلاعات خیلی مهمی از کاربرا رو در اختیار دارین، باید امنیت خیلی بالایی رو برای اونا وقتی که روی پرتال شما هستن ایجاد کنین تا اونا هم بتونن به شما اعتماد کنن.

۹- ساییتون رو به سمت تجربه کاربری بهتر ببرین

ساختار و طراحی تو هر سایتی توی تجربه کاربری بهتر خیلی موثره. به ندرت کسی میخواد وقتشو توی صفحات بی کیفیت تلف کنه. برا همین وبسایتتون باید به صورت حرفه ای مدیریت و طراحی بشه.

۱۰- ارتباطات فاکتور مهمیه

ارتباطات از فاکتورای مهم برای تجربه کاربری محسوب میشه که توی هر کسب و کاری داشتن ارتباطات مناسب با کاربرا میتونه خیلی توی رشد اون کسب و کار موثر باشه.

۱۱- رسانه های اجتماعی

خیلی از کسبو کارا از رسانه های اجتماعی به عنوان یه ابزار برا تعامل با مشتریا استفاده میکنن. اگه درست استفاده بشه میتونه تو هر کسبو کاری باعث هدایت اون کسبو کار به سمت تجربه کاربری بهتری بشه.

۱۲- کلید موفقیت محتواس

محتوای سایت از دست مواردیه که کاربرا رو درگیر میکنه وباعث میشه مدت زمان بیشتری رو توی سایت بگذرونن. به همین خاطر محتوایی که انتخاب میکنین باید خیلی خلاقانه باشه.

۱۳- دسترسی راحت کاربرا به اطلاعاتی که نیاز دارن

معماری اطلاعات فاکتور مهم بعدیه. معماری اطلاعات میتونه شامل محصولات، خدمات، قابلیت های پشتیبانی و توانایی دسترسی به اطلاعات مورد نیاز باشه.

۱۴- تصویر سازی خلاقانه از برندتون

با توجه به کسبو کار و محصولاتی که دارین، طراحی بصری، یه احساس رو تو ذهن کاربرا ایجاد میکنه. یه طراحی حرفه ای میتونه معجزه های زیادی رو برای کسب و کارتون به ارمغان بیاره.

۱۵- کمک به مشتریان جهت پیداکردن هر چیزی که نیاز دارن

اگه مشتریان بدون جستجو کردن یا درخواست نتونن به اطلاعاتی که بهش نیز دارن برسن در اون صورت قابلیت دسترسی به اطلاعات یه شکستتو سایتتون محسوب میشه و بار منفی زیادی رو به وجود میاره. باید جوری جهت یابی کرده باشین که به شکل واضح انجام بشه تا کاربرا بتون به آسونی اون چه که میخوان رو پیدا کنن.

بهترین راه برای بالا بردن تجربه کاربری اینه که به کمک ابزار هایی که معیار ها و اندازه گیری های سایت رو به درستی نشون میدن، روی کارایی وبسایتتون نظارت داشته باشین. برای اینکه بتونین تجربه کاربری رو بالا ببرین نیازه که دنبال مشکلات سایت بگردین و سعی کنین اونارو حل کنین.

در آخر یادتون باشه رنگها، لوگو ها و ویژگی های بصری که توی سایت میزارین خیلی تاثیر گذارن. خیلی مهمه که بتونین با کاربر تعامل برقرار کنین و اونا  شما رو به عنوان یه فرد حرفه ای بشناسن و بهتون اعتماد داشته باشن.

Free Material Design UI Kits، آیکون ها (سری دوم)

Free Material Design UI Kits، آیکون ها (سری دوم)

نویسنده سید علی اندرزگو

Free Material Design UI Kits، قالب ها (سری اول)

Free Material Design UI Kits، قالب ها (سری اول)

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.