مقالات

ابزارهای مفید برنامه نویسی تحت وب

بر اساس تعداد خط کدی که داریم، گاهی اوقات برنامه‌نویسی بسیار سخت می‌شود. در مواجهه با این حالت دچار مشکلاتی میشویم و یا با باگ‌هایی رو به رو میشویم، عدم داشتن یک ویرایشگر حرفه‌ای کد و یا مواردی دیگر کار ما را بسیار سخت‌تر می کند. در این مطلب قصد داریم ۱۰ ابزار که سعی […]

نویسنده سید علی اندرزگو

ابزارهای مفید برنامه نویسی تحت وب

بر اساس تعداد خط کدی که داریم، گاهی اوقات برنامه‌نویسی بسیار سخت می‌شود. در مواجهه با این حالت دچار مشکلاتی میشویم و یا با باگ‌هایی رو به رو میشویم، عدم داشتن یک ویرایشگر حرفه‌ای کد و یا مواردی دیگر کار ما را بسیار سخت‌تر می کند. در این مطلب قصد داریم ۱۰ ابزار که سعی دارند تا روند توسعه را برای ما آسان‌تر کنند را معرفی کنیم.

۱. Distributed version control

استفاده کردن از یک سیستم کنترل نسخه به ما قابلیت‌های بسیار زیادی می‌دهد. ما می‌توانیم نسخه‌های مختلف نرم‌افزاری را با آن بررسی کنیم، باگ‌ها را بهتر مدیریت کنیم و در صورت استفاده از نسخه‌های آنلاین، قابلیت‌هایی مانند همکاری، ویرایش و… را به صورت غیر متمرکز در اختیار داریم. محبوب‌ترین سیستم کنترل نسخه گیت نام دارد و محبوب‌ترین وبسایت برای افرادی که می‌خواهند از گیت استفاده کنند، گیت‌هاب است.


۲. JIRA

JIRA یک نرم افزار مدیریت پروژه و ردیاب مشکلات است. در صورتی که بین کدنویسی خطاهایی به وجود آمده باشد در زمان اجرا متوجه میشویم که کار نمی کند. ابزارهایی وجود دارد که به ما می گویند مشکل کار کجاست اما گاهی اوقات درک درست آن ها کار بسیار سختی است. دنبال کردن تک تک موارد نیز بسیار وقتگیر است. Jira می‌تواند این کارها را برای ما انجام دهد. Jira به صورت رایگان و به صورت پولی قابل استفاده است.

۳. Integrated Development Environment

منظور از IDE یک محیط توسعه یکپارچه است که در آنجا می‌توان کارهای مرتبط به همدیگر را به صورت یکپارچه انجام داد. یکی از محبوب‌ترین IDEها ویژوال استدیو است که به ما محیطی را ارائه می‌دهد تا بتوانیم اپلیکیشن‌های مختلف اعم از وبسایت، دسکتاپ، موبایل و… را با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف توسعه دهیم. قابلیت ردیابی خطاها و موارد بسیار دیگری نیز در این پلتفرم وجود دارد که می‌توان از تمام آن‌ها استفاده کرد. همچنین در ویژوال استدیو قابلیت توسعه اپلیکیشن‌ها به صورت بصری و با استفاده از یکسری کامپوننت‌های بصری وجود دارد، به همین دلیل روند طراحی و توسعه در این ابزار بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

۴. Vim

Vim یک نرم افزار ویرایش متن، متن باز و رایگان است که قابلیت انجام‌ کارهای مختلفی را دارد. در واقع Vim نسخه‌ای پیشرفته‌تر از Vi است. این ابزار مبتنی بر ترمینال است، با وجود آنکه در ابتدا بسیار ساده و کوچک به نظر می‌رسد اما می‌تواند بسیار پیچیده شده و کارهای مختلفی را انجام دهد.

۵. Gulp

اگر یک توسعه‌دهنده Front-End هستید، Gulp می‌تواند دوست بسیار خوبی برای شما باشد. Gulp یک Build Tool است که به شما در روند توسعه وبسایت کمک می‌کند. در حقیقت این ابزار کمک می‌کند تا به صورت دستی کارهای تکراری را انجام ندهید. از آنجایی که توسعه وب و برنامه‌نویسی در حالت Front-End نیازمند انجام یکسری کارها به صورت رایگان است، Gulp این کارها را به صورت خودکار انجام میدهد، بنابراین وقت بسیار بیشتری برای توسعه در اختیار دارید.

۶. GitLab

GitLab یک مدیر مخزن گیت است. به نسبت دیگر ابزارهای مشابه، گیت‌لب امکانات بسیار زیادی را در اختیار ما می گذارد. در فرایند DevOps گیت‌لب به ما کمک می‌کند تا همه چیز با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. کارهایی مانند خودکارسازی، CI/CD و… در این پلتفرم انجام پذیر است.

۷. Google Drive

گوگل درایو یک سرویس رایگان آنلاین برای ذخیره‌سازی داده‌هاست که به ما اجازه ذخیره‌سازی ۱۵ گیگابایت به صورت رایگان را می‌دهد. وقتی که فایل‌ها را روی گوگل درایو قرار می دهیم، می‌توانیم از طریق کامپیوترها و موبایل‌های مختلفی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. تنها چیزی که نیاز است یک حساب جیمیل است. برای پشتیبان گرفتن از پروژه‌ها نیز می توان از گوگل درایو استفاده کرد.

۸. Trello

Trello درست مانند JIRA یک ابزار برای مدیریت پروژه است. از Trello می‌توان در کارهای بسیاری از جمله توسعه نرم‌افزار، طراحی وبسایت و هرچیز دیگری استفاده کرد. در واقع ابزاری است که با آن می‌توانیم وظایفمان را بهتر مدیریت کنیم.

۹. RescueTime

اگر زمان بسیار کمی برای تحویل پروژه در اختیار داریم، باید ابزاری داشته باشید که به ما در صرفه جویی زمانی کمک کند. RescueTime کارها و زمان‌ ما را مدیریت می‌کند و در نهایت همه چیز را به خوبی ارزیابی می‌نماید. این ابزار به ما می‌گوید که روی چه کارهایی بیشترین وقت‌ را صرف کرده‌ایم و راه مدیریت بهتر زمان را به ما می گوید.

۱۰. TeamViewer

TeamViewer ابزاری برای به اشتراک گذاری دسکتاپ و مدیریت کامپیوتر از راه دور است. این ابزار اجازه می‌دهد که به چندین کامپیوتر به صورت همزمان متصل شویم و آن‌ها را مدیریت کنیم. این ابزار برای پروژه‌های تیمی بسیار مفید می باشد. انتقال فایل نیز از طریق این ابزار به سادگی انجام می شود. برای بازی‌ها و کنفرانس‌های مبتنی بر وب نیز می‌توانید از این ابزار استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.