اپلیکیشن توسعه وب مقالات

گوگل فلاتر (google flutter) چیست؟

اگر یک توسعه دهنده اندروید هستید احتمالا اسم فلاتر (flutter) به گوشتان خورده، فلاتر یک فریمورک ساده و جدید است که توسط گوگل برای طراحی برنامه های تلفن همراه در پلتفرم های مختلف طراحی شده. البته flutter اولین فریمورک ایجاد شده در این زمینه نیست، به این دلیل اعتبار بیشتری پیدا کرده چون توسط گوگل […]

نویسنده سید علی اندرزگو

گوگل فلاتر (google flutter) چیست؟

اگر یک توسعه دهنده اندروید هستید احتمالا اسم فلاتر (flutter) به گوشتان خورده، فلاتر یک فریمورک ساده و جدید است که توسط گوگل برای طراحی برنامه های تلفن همراه در پلتفرم های مختلف طراحی شده. البته flutter اولین فریمورک ایجاد شده در این زمینه نیست، به این دلیل اعتبار بیشتری پیدا کرده چون توسط گوگل عرضه شده است. فلاتر به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌ها برای توسعه اپلیکیشن‌های چند پلتفرمی موبایل است. اغلب توسعه‌دهندگان اندروید و ios بر این باورند که این فریمورک، از فریمورک‌های چند پلتفرمی رقیب مانند React Native و NativeScript سریع‌تر است و جایگزین مطمئنی برای سال‌های آینده محسوب می‌شود.

فلاتر مبتنی بر زبان شی گرای dart است که توسط Lars Bak و Kasper Lund طراحی شده اند. این فریمورک یک ابزار سریع و کارآمد برای طراحی برنامه های بومی (Native) اندروید و ios می باشد. با فلاتر می توانید با یک کد پایه برنامه هایی که هم روی پلتفرم اندروید و هم ios قابل اجرا باشند را طراحی کنید.

زبان برنامه نویسی Dart چیست؟

فلاتر چه ویژگی هایی دارد؟

  • سرعت بالا در توسعه :


Hot Reload. برنامه نویسی با فریمورک این امکان را برای شما فراهم می کند که کدهایتان را سریعا تغییر داده و در کسری از ثانیه این تغییرات بدون از دست دادن حالت برنامه مشاهده کنید. (فریمورک فلاتر به راحتی در هر ادیتوری قابل است.

  • رابط کاربری منعطف:

با فریمورک فلاتر flutter امکان را دارید تا هر پیکسل از صفحه را کنترل کنید و همچنین می توانید طراحی های شخصی سازی شده ایجاد کنید.

  • برنامه های بومی (Native) برای اندروید و ios :

همانطور که در بالا اشاره شد با این فریمورک می توانید با یک کد پایه برنامه های قابل اجرا روی پلت فرم اندروید و ios ایجاد کنید. در نتیجه در زمان صرفه جویی کرده و کاربران بیشتری جذب می شوند و هزینه هایتان تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

فریمورک فلاتر (Open Source) است و توسط شرکت ها و استارت اپ های بزرگی مانند google ads ، enterprise، علی بابا و … مورد استفاده قرار گرفته است.

فلاتر چه کاریی انجام می دهد؟

توسعه دهندگان : فلاتر flutter موانع را برای ساختن برنامه های تلفن همراه کاهش می دهد. به بیانی دیگر سرعت توسعه برنامه ها را افزایش داده و موجب کاهش هزینه ها و پیچیدگی های طراحی برنامه های تلفن همراه می شود.

کاربران : فلاتر برای کاربران برنامه تلفن همراه با ظاهری بسیار زیبا را به ارمغان می آورد.

با فلاتر چه برنامه هایی می توان طراحی کرد؟

فلاتر برای برنامه های ۲d تلفن همراه که می خواهند در هر دو پلت فرم اندروید و iOS اجرا شوند، بهینه سازی شده. با فلاترمی توانید با استفاده تمامی برنامه های کاربردی با امکاناتی نظیر مکان یابی، شبکه، دوربین، ذخیره سازی و ….. را طراحی کنید.
نکته مثبت فریمورک فلاتر flutter نسبت به فریموورک های چند سکویی مثل زمارین و فون گپ خروجی Native این اپلیکیشن می باشد، در واقع میان اپلیکیشن اندرویدی که با فلاتر توسعه داده شده با جاوا هیچ تفاوتی وجود ندارد.

گوگل اعلام کرده است که در آینده زبان فلاتر و دارت به عنوان بستر اصلی توسعه برای سیتسم عامل فیوشا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فلاتر برای چه کسانی مناسب است؟

فریموورک فلاتر flutter برای آن دسته از برنامه نویسانی که به دنبال راهی سریعتر برای طراحی اپلیکیشن موبایل هستند و یا کسانی که میخواهند با سرمایه کم کاربران بیشتری جذب کنند مناسب است.

معرفی ۱۱ نرم افزار مفید موبایل برای طراحان وب
طراحی سایت مقالات

معرفی ۱۱ نرم افزار مفید موبایل برای طراحان وب

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.