چت آنلاین در وبسایت

چت آنلاین که در سال‌‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده، نوعی پشتیبانی آنلاین شرکت‌‌ها از مشتریان است. موفق‌ترین و بزرگترین شرکت‌های دنیا با بهره گرفتن از سیستم چت آنلاین به نتایج مطلوبی رسیده‌اند به گونه ایی که کاربرد آن رو به افزایش است. این سیستم به سؤالات مشتریان در سریع ترین زمان پاسخ می‌دهد و […]

نویسنده سید علی اندرزگو

چت آنلاین در وبسایت

چت آنلاین که در سال‌‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده، نوعی پشتیبانی آنلاین شرکت‌‌ها از مشتریان است. موفق‌ترین و بزرگترین شرکت‌های دنیا با بهره گرفتن از سیستم چت آنلاین به نتایج مطلوبی رسیده‌اند به گونه ایی که کاربرد آن رو به افزایش است. این سیستم به سؤالات مشتریان در سریع ترین زمان پاسخ می‌دهد و باعث جلب اعتمادشان می‌شود.

چرایی طراحی سرویس چت آنلاین در سایت

تعریف پشتیبانی یا چت آنلاین: پشتیانی یا چت آنلاین، محیطی امن برای ارتباط بین بازدیدکنندگان و مدیران سایت‌هاست، که بدون نیاز به هیچ گونه نرم‌افزاری از طرف کاربر، قابل دسترسی است. با استفاده از چت آنلاین مدیران می‌توانند با تعداد نامحدودی از کاربران به صورت همزمان گفتگو کنند. این سامانه محدودیت زمانی و مکانی ندارد. به همین خاطر کاربران می‌توانند در هر مکان و هر زمانی به اینترنت متصل شده و هرگونه سؤال یا درخواستی که دارند را به صورت آنلاین، مطرح کرده و پاسخ را در همان لحظه دریافت کنند. یکی از مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین محصولات شرکت‌های اینترنتی پشتیبانی یا چت آنلاین است.

شما هنگام چت آنلاین با مشتریِ قطعی صحبت نمی‌کنید، بلکه ممکن است کسی که از سایت شما بازدید می کند یک مشتری احتمالی باشد. طبیتعا مشتریان احتمالی سؤالات زیادی درباره محصولات دارند و چنانچه پاسخ قانع‌کننده ایی دریافت کنند احتمال زیادی دارد که تبدیل به مشتری ثابت شما شوند. نکته بسیار مهم این است که اگر چت آنلاین، به صورت هوشمندانه مدیریت شود، باعث اعتماد بیشتر کاربران و افزایش پرستیژ کاری شما می‌شود.

کارمندان چت آنلاین، باید این توانایی را داشته باشند که از کلمات، علائم، و عبارات مناسب استفاده کنند و با رفتار خود، مشتری را جذب کنند.

چرا چت آنلاین اهمیت زیادی پیدا کرده؟

شیوه‌های بسیاری برای تبلیغ و معرفی کالا و خدماتِ از طریق اینترنت وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان از کاتالوگ، تصویر، متن و ویدئو استفاده کرد. اما، بازدیدکنندگان زیادی وجود دارند که با دیدن این توضیحات، هنوز هم به وب‌سایت مورد نظر اعتماد نمی‌کنند و خریدی انجام نمی‌دهند. بعضی دیگر نیز تصور می‌کنند که این توضیحات، برای قانع کردن آن‌ها کافی نبوده است، بنابراین از خرید منصرف می‌شوند. حال این سؤال مطرح می شود که در چنین مواردی بهترین شیوه برای متقاعد کردن کاربران چیست؟ پاسخ‌های مختلفی می توان داد، اما بهترین و جدیدترین شیوه، پشتیبانی یا چت آنلاین است. زیرا :

 • کاربران، می‌توانند تمام سؤالاتی را که دارند مطرح و پاسخ آن را دریافت کنند.
 • شما کاربران را به صورت آنلاین، درگیر سایتتان می‌کنید و بهتر می‌توانید محصولاتتان را معرفی کنید.
 • اعتماد کاربران به محصول مورد‌نظر افزایش می‌یابد.
 • می‌توانید با مشاوره ایی که به آن‌ها می دهید ترغیبشان کنید تا محصولات سایت شما را خریداری کنند.
 • اعتبار سایت شما افزایش می‌یابد، بنابراین کاربران راحت‌تر به سایت شما اعتماد خواهند کرد.

مهم ترین آمارهای پشتیبانی و چت آنلاین در وب‌ سایت‌ها

در سال‌های اخیر، با افزایش میزان استفاده از سامانه چت آنلاین برای پشتیبانی مشتریان، مطالعات زیادی نیز درباره میزان تأثیر آن بر استفاده‌کنندگان، مشتریان و همچنین میزان رضایت مشتریان انجام گرفته است. که نتایج بسیار جالب توجهی بدست آمده.

مطالعات نشان داده است که امکانات چت آنلاین در وب‌سایت شرکت‌ها در سال ۲۰۱۷، به میزان ۸٫۳ درصد افزایش داشته. اما کسب‌وکارهای کوچک به اندازه شرکت‌های بزرگ، قادر نبوده اند از امکانات پیشرفته این سرویس استفاده کنند.

چت آنلاین تنها جایگزین مناسب برای شیوه‌های سنتی نیست. در یک نظر سنجی ۶۳ درصد از مشتریان اعلام کرده‌اند که چت آنلاین احتمال بازدید مجدد آن‌ها را از سایت افزایش می‌دهد.

طبق نظر مشتریان ۷۳ درصد از آن ها می‌توانند پاسخ‌های خود را از طریق چت آنلاین دریافت کنند، بنابراین از این سامانه رضایت دارند.

همچنین ۴۴ درصد  از مشتریان اعلام کرده‌اند که داشتن سامانه پشتیبانی آنلاین در حین خرید، از مهم‌ترین مزیت‌ های شرکت‌ها به شمار می‌رود.

چت آنلاین، باعث صرفه‌جویی در زمان کاربران می‌شود. میانگین کلی دریافت پاسخ از طریق چت آنلاین ۴۲ ثانیه گزارش شده است و ۸۰ درصد مشتریان به همین علت آن را ترجیح می‌دهند.

آمار بسیار جالب دیگری که وجود دارد این است که ۷۷ درصد از مشتریان، در صورتی که متوجه شوند شرکت به سامانه پشتیبانی آنلاین مجهز نیست، خریدی از آن انجام نمی دهند.

سرویس چت آنلاین بین ۱۸ تا ۳۰ درصد از تماس تلفنی ارزان تر است، به همین دلیل ۵۷ درصد کاربران در صورتی که سرعت پاسخ خود را دریافت نکنند از خرید خود منصرف می‌شوند. درصد کاربرانی که زمانی که در حال خرید از سایت هستند به نوع مکالمه آنلاینِ انجام شده، امتیاز می‌دهند ۴۴ درصد می باشد.

با نگاهی به میزان رضایت مندی مشتریان از خدمات ارائه شده می‌توان پی‌برد که نگاه مشتریان به پشتیبانی آنلاین چگونه است، ایمیل ۶۱ درصد، تماس تلفنی ۴۴ درصد و سامانه پشتیبانی آنلاین ۷۳ درصد.

مزیت های چت آنلاین در طراحی سایت

۱- نرخ تبدیل سایت را افزایش می‌دهد

چت آنلاین برای تجارت‌های آنلاین مناسب است. تقریباً تمام افراد ارتباط مستقیم را به ارتباط غیرمستقیم ترجیح می‌دهند. چت آنلاین به افزایش نرخ تبدیل سایت کمک شایانی می‌کند.


۲- موجب کاهش هزینه های جانبی می شود

در سامانه پشتیبانی و چت انلاین شما برای برقراری ارتباط با چند مراجعه کننده، نیاز به چند مرکز تماس مجهز ندارید. صرفا به نیرو برای پاسخ به تماس مشتریان دارید، به طوری که کارمندان می‌توانند به طور همزمان، به چند مشتری پاسخ دهند. همچنین تمرکز کارمندان بر روی فعالیت‌های اداری، بیشتر خواهد شد.


۳٫ بالا بردن فروش شرکت

سامانه چت آنلاین فروش را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. یکی از این مطالعاتی که توسط انجمن بازاریابی آمریکا صورت گرفته نشان می‌دهد که این سرویس، فروش را اقلا ۲۰ درصد بالا می‌برد. زیرا باعث می‌شود که کاربران به کارمندان و پشتیبانی آن‌ها دسترسی سریع داشته باشند و کارمندان شما این فرصت را دارند که کاربران را به مشتری تبدیل کنند.

۴- صدای مشکلات کاربران است

همه می‌دانیم که خطاهای فضای مجازی، اجتناب‌ناپذیرند. چت آنلاین شما را قادر می‌سازد تا این خطاها را بدانید و در یک ارتباط مناسب با کاربر مانع ترک که کاربر از سایتتان را شوید.

۵- موجب افزایش اعتماد مشتریان می شود

چون سریعا به سؤالات‌شان پاسخ داده می‌شود، اگر ابهامی داشته باشند برطرف می شود و اطمینان حاصل می‌کنند که هر زمان که نیاز باشد، از این پشتیبانی بهره‌مند خواهند شد.

۶- نکته نارضایتی مشتری را نشان می‌دهد

روش‌های سنتی مانند ایمیل یا تماس تلفنی عملا فقط دریافت یا شنیده شوند. بنابراین نمی‌توانند نارضایتی را نشان بدهند. ولی با چت آنلاین می‌توان به تمام تاریخچه چت‌هایی که ذخیره می‌شوند دسترسی داشت. که همین یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های سامانه پشتیبانی آنلاین بحساب می آید. این سامانه از تمام شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، واتس آپ و غیره نیز سریع‌تر است.

۷- قابل رقابت است

بسیاری از شرکت‌های برتر، هنوز در سایت خود سامانه پشتیبانی و چت آنلاین ندارند. در مطالعه ایی که روی ۱۰۰۰ وب‌سایت انجام شده اشاره شده که تنها ۹ درصد از وب‌سایت‌ها سامانه پشتیبانی و چت آنلاین دارند. این یافته نشان می‌دهد که نصب این نرم‌افزار در وب‌سایت شرکت شما برای دستیابی و پشتیبانی سریع، یک عامل رقابتی محسوب می‌شود.

۸- ارتقاء تجارت فراتر از مکان

داشتن وب‌سایت به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بازدیدکنندگانی فراتر از شهر یا کشور خود داشته باشند، اما لزوما خرید توسط آن ها را تضمین نمی کند. پشتیبانی و چت آنلاین این امکان را فراهم می‌کند که افرادی که دور از موقعیت مکانی شرکت هستند نیز بتوانند از آن خرید کنند.

۹- میانگین ارزش سفارشات را افزایش می‌دهد

سامانه چت آنلاین نه تنها باعث بالا بردن فروش می‌شود بلکه میانگین ارزش سفارشات را نیز بالا می‌برد. استفاده از این سیستم و صحبت کردن با مشتریان و دانستن نیازهای آن‌ها باعث می‌شود بتوانید محصولات و سرویس‌های جدید را نیز به آن ها معرفی کنید.

نکاتی که باید برای راه‌اندازی سامانه پشتیبانی و چت آنلاین به در نظر بگیرید

۱- نیازهای تجاری را ارزیابی کنید

شرکت‌ها باید بدانند که سرویس پشتیبانی آنلاین تا چه اندازه بر روی استراتژی‌های کلی تجارت تاثیر‌گذار خواهد بود.

شرکت‌ها باید این پرسش‌ها را از خود بپرسند:

 • آیا این سرویس موجب کاهش هزینه ها خواهد شد؟
 • آیا این سرویس با کاهش زحمت مشتری رضایت او را افزایش خواهد داد؟
 • باعث بالا رفتن میزان فروش خواهد شد؟

۲- انتخاب پلتفرم مناسب برای چت

در انتخاب پلتفرم باید این فاکتورها را در نظر بگیرید:

 • آیا باید پلتفرم را هاست کنید یا از یک کلود‌بیس استفاده کنید؟
 • از کدام پلتفرم استفاده شود؟ کنش‌گرا یا واکنش‌گرا
 • آیا پلتفرم باید از راهنمایی فعال یا راهنمایی منفعل برای هدایت مشتریان استفاده کند؟

۳- تجربه مشتری را مدیریت کند

مدیریت کردن تجربه مشتری اساسی ترین بخش اجرای سامانه است و ترفندهای زیادی دارد. چت آنلاین نسبت به ایمیل یا تماس تلفنی، غیررسمی‌تر است، اما مشتری باز هم انتظار یک تجربه باکیفیت را دارد. مهارت اپراتور نیز بسیار حائز اهمیت است.

دانلود قالب شرکتی basic-opl

دانلود قالب شرکتی basic-opl

نویسنده سید علی اندرزگو

دانلود قالب شرکتی aria

دانلود قالب شرکتی aria

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.