معرفی ۸ مورد از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت

طی این مقاله ۸ مورد از بهترین فریم ورک های جاوااسکریپت را معرفی می کنیم.

نویسنده سید علی اندرزگو

معرفی ۸ مورد از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت

طی این مقاله ۸ مورد از بهترین فریم ورک های جاوااسکریپت را معرفی می کنیم.

تعداد زیادی زبان برنامه نویسی در حال حاضر در سراسر جهان استفاده می شود، هر کدام دارای اهداف خاص، پیچیدگی ها، مزایا و ویژگی های خود هستند. با این حال، جاوا اسکریپت بدون شک یک تصور بی نظیر و ماندگار در وب است و به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان برای ۶ سال متوالی ظاهر شده است.

نزدیک به ۷۰ درصد از توسعه دهندگان در سراسر جهان، جاوا اسکریپت را به عنوان زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود در نظر می گیرند و رقبای جاواسکریپت Java، Python، PHP و C # هستند که آن ها را از یک حاشیه امن محروم می کنند.

علت اصلی محبوبیت و تسلط گسترده ی جاوا اسکریپت در تطبیق پذیری و انعطاف پذیری آن است. نه تنها جاوا اسکریپت به عنوان زبان وب برای استفاده از سرویس گیرنده سنتی در نظر گرفته می شود بلکه در حال حاضر برای برنامه های سمت سرور همراه با توسعه برنامه های بومی موبایل، برنامه های کاربردی دسکتاپ، یادگیری ماشین برای اتوماسیون، برنامه های وب پیشرفته و موارد دیگر استفاده می شود.

امروز برخی از توسعه دهندگان وب برای ساخت اپلیکیشن های وب بر روی فریمورک ها تکیه می کنند. فریمورک ها سرعت جریان توسعه را افزایش داده و شما را ملزم به انجام بهترین تمرینات می‌کنند.

۱ . React

React فریم ورک مشهور جاوا اسکریپت است که توسط فیس بوک ایجاد و توسعه یافته است. React یک کتابخانه جاوااسکریپت بسیار کاربردی است. می توانید از این فریم ورک به منظور ساخت رابط های کاربری جذاب برای اپلیکیشن های  single page استفاده کنید. به یاد داشته باشید React یک کتابخانه است و نه یک فریم ورک فنی، این عمدتا برای مدیریت لایه “V” (مشاهده) در مدل MVC (Model View Controller) برای برنامه های وب و تلفن همراه استفاده می شود. React یک معماری component-based را برای توسعه دهندگان وب ارمغان آورده است که الگوی MVC قدیمی را به چالش کشیده است. به غیر از برنامه های کاربردی وب، React همچنین می تواند برای ایجاد نرم افزار تلفن همراه بومی مورد پشتیبانی آندروید و iOS استفاده شود.

     ۶۴٫۸ درصد از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در حال حاضر از React استفاده می کنند.

۲ . Vue.js

Vue.js یک چارچوب جاوا اسکریپت منبع باز است که به منظور ساده سازی طراحی رابط کاربری طراحی شده است. Vue.js به ما اجازه ساخت اپلیکیشن های single page و کامپوننت های رابط کاربری را با استفاده از فریمورکی سبک و همه کاره را می دهد. نقطه عطف اصلی جاذبه Vue ماهیت مترقی آن است که به آن کمک می کند تا با نیازهای توسعه دهنده سازگار شود.

Vue.js دائما با React مقایسه می‌شود زیرا این فریمورک نیز می‌تواند صفحات وب را به کامپوننت های قابل استفاده مجدد تقسیم‌بندی کند. Vue.js از الگوی قاعده نوشتاری HTML مربوط به خود پیروی می کند.

React مشهور تر Vue.js است اما Vue.js نیز به سرعت در حال رشد است. این فریمورک دارای منابع آموزشی مفید بیشتری دارد.  ۲۸٫۸ درصد از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در حال حاضر از VUE استفاده می کنند.

۳ . Angular

Angular یک فریم ورک جاوا اسکریپتی مبتنی بر متن است که به وسیله گوگل توسعه داده شده و نگهداری می‌شود. AngularJS یا Angular 1 توسط مهندسان گوگل در زمان Misko Hevery و Adam Abrons در سال ۲۰۱۰ ساخته شد در حالی که انگولار ۲ در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد. انگولار احتمالا قدیمی ترین فریم ورک جاوا اسکریپت مدرن است که کاربران را قادر به ایجاد وب سایت های تعاملی پویا می کند. به رغم قدیمی تر بودن JS Angular هنوز به عنوان اولین انتخاب توسعه دهنده برای حجم سنگین توسعه دهندگان در سراسر جهان محسوب می شود، چرا که یکی از فریم ورک های مهم JavaScript برای ۲۰۱۹ است.

با استفاده از انگولار می‌توانید اپلیکیشن های single-page را برای هر پلتفرمی ایجاد کنید که می تواند شامل برنامه های وب، برنامه های تلفن همراه، برنامه های بومی موبایل و برنامه های بومی دسکتاپ باشد.

اگر در گذشته با زبان های همچون C# ، Java و ++C کارکرده اید، این فریمورک می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد. یادگیری این فریمورک نیاز به زمان بیشتری نسبت به فریمورک های Vue و React دارد. ۲۳٫۹ درصد از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در حال حاضر از Angular استفاده می کنند.

۴ . Next.js

Next.js دومین فریم ورک در فهرست فریم ورک های محبوب جاوااسکریپت در سال ۲۰۱۹ لیست ماست. Next، js است یک فریمورک مینیمالیست جاوا اسکریپت است که امکان رندرینگ سمت سرور را در برنامه‌های React فراهم می کند. به صورت پیش‌فرض React تمام محتوا را در سمت کاربر رندر می‌کند که باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود. در وهله ی اول کاربر باید منتظر بماند تا تمام اسکریپت در مرورگرش بارگذاری شود، در وهله ی دوم این مورد ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سئوی سایت شود، زیرا موتورهای جستجو هنوز به خوبی نمی توانند اپلیکیشن های جاوا اسکریپ را ایندکس کنند. Next.js به عنوان یک رقیب بالقوه برای پایان دادن به سلطه حاکم express.js قرار دارد. Next.js توسط Zeit Startup ایجاد شد و در ۲۰۱۷-۲۰۱۸ راه اندازی شد.

این فریمورک شامل ویژگی های فوق العاده همچون بارگذاری مجدد کد، تقسیم خودکار کد و مسیریابی خودکار و … است.  ۸٫۶ درصد از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت از Next.js در حال حاضر استفاده می کنند.

۵ . Relay

Relay فریم ورک جاوااسکریپت دیگری است که به شما کمک می کند با برنامه های React بهتر کار کنید. همانند Relay ، React نیز توسط فیسبوک ایجاد شده و توسعه پیدا کرده است. این فریمورک به شما امکان ایجاد اپلیکیشن های React مبتنی بر داده ای را فراهم می کند که از GraphQL قدرت گرفته است. GraphQL یک زبان query است که از طریق آن می توانید درخواست های خاصی را برای سرور ایجاد کنید.

از GraphQL جایگزینی برای REST به شمار می رود. فریمورک Relay شما را قادر می‌کند تا با اضافه کردن GraphQL به ویو هایی که از داده ها استفاده میکنند کوئری های ایستا ایجاد کنید سپس Relay این درخواست‌ها را به درخواست های سازگار در شبکه تبدیل می کند. طی این کار شما می توانید برنامه هایی با سرعت بیشتر و کارایی بالاتری ایجاد کنید.

۶ . Express

تا آنجا که به بدنه مربوط می شود، فریم ورک JavaScript برای ۲۰۱۹ Express.js است. اکسپرس یک چارچوب استاندارد منبع باز برای Node.js است. اکسپرس برای ایجاد برنامه های کاربردی وب و API های کاربردی سرور استفاده می شود. این برنامه از لحاظ سادگی، انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و مینیمالیسم توسط توسعه دهندگان در سراسر جهان تحسین شده است. Express JS در نوامبر ۲۰۱۰ توسط TJ Holowaychuk راه اندازی شده است، عمدتا در کنار انگولار یا ری اکت استفاده می شود و لایه فریم ورک سمت سرور را در MEAN یا MEARN تشکیل می دهد. ۶۴٫۷ درصد از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت از Express.js استفاده می کنند.

۷ . Meteor

Meteor JS یک فریم ورک جاوا اسکریپت منبع باز است که توسط گروه توسعه Meteor توسعه یافته است. Meteor در Node JS نوشته شده است و برای ساخت صفحات وب و برنامه های تلفن همراه برای اندروید و iOS استفاده می شود. meteor در ژانویه سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد و نسخه پایدار آن در مه سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد. در ابتدا meteor سنگین تحت نام Skybreakin 2011 منتشر شد. meteor می تواند همراه با کتابخانه ها و فریم ورک هایی هایی مانند Angular و React مورد استفاده قرار گیرد. یکی از بزرگترین ناامیدی برای توسعه دهندگان آن به روز رسانی کردن آن کردن با چندین زبان برای ساخت برنامه ساده است. راه اندازی و استفاده کردن از آن بسیار ساده است. داشتن همین مزایا meteorرا به یکی از فریم ورک های مهم JavaScript در سال ۲۰۱۹ است.

۸ . Mocha

Mocha یکی دیگر از فریم ورک های مهم جاوااسکریپت در سال ۲۰۱۹ است. Mocha یک فریم ورک تست جاوا بسیار محبوب و قوی بر اساس Node.js است. Mocha برای تسلط کامل داشتن بر ویژگی های زیادی که دارد تحسین شده است. Mocha یک چارچوب بالغ و قدیمی با پشتیبانی خوب و ابزارهای متعدد است. Mocha همچنین از مجموعه گسترده ای از مرورگرهای وبجدید و کتابخانه های JS پشتیبانی می کند. با این حال، Mocha به طور قابل توجهی کندتر از Jest است که باعث شده مشتریان بزرگ مانند Airbnb به استفاده از est روی بیاورند و از آن مهاجرت کنند.

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.