توسعه وب طراحی سایت مقالات

معرفی بهترین ابزارهای سئو (SEO) سری اول

حتما با اهمیت سئو (SEO) در رشد کسب و کار، توسعه محصولات و خدمات خود و جذب مشتری بیشتر آشنا هستید. در این مقاله ۱۰ ابزار از بهترین ابزارهای سئو (SEO) سایت و نحوه کار با آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم. بهترین ابزارهای آنالیز سئو سایت (SEO) آنالیز سئو (SEO) سایت به طور معمول […]

نویسنده سید علی اندرزگو

معرفی بهترین ابزارهای سئو (SEO)  سری اول

حتما با اهمیت سئو (SEO) در رشد کسب و کار، توسعه محصولات و خدمات خود و جذب مشتری بیشتر آشنا هستید. در این مقاله ۱۰ ابزار از بهترین ابزارهای سئو (SEO) سایت و نحوه کار با آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

بهترین ابزارهای آنالیز سئو سایت (SEO)

آنالیز سئو (SEO) سایت به طور معمول با ابزارهای ویژه ایی انجام می‌شود که عبارتند از:

 1- گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

مهم‌ترین ابزارهای امتیازدهی به سایت‌ها و رتبه‌بندی آن‌ها در نتایج جستجو را گوگل و ربات‌های جستجوگرش دارند. گوگل برای راحتی کار کاربران استفاده از ابزار Google Analytics را رایگان کرده‌است. کسانی که کار سئو انجام می دهند یا مدیران سایت ها می‌توانند وارد سایت Google Analytics شوند و از قسمت Page analytics، گزارش‌های مربوط به صفحات مختلف سایت خود را دریافت کنند. این گزارش‌ها به مدیر سایت نشان می‌دهد که نرخ بازدید و کلیک از کدام صفحات سایت بیشتر است واینکه لینک‌های خراب مربوط به کدام صفحات هستند و… .

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که گوگل آنالیتیکس به آن پاسخ می دهد این است که بازدیدکنندگان سایت شما اغلب در چه شهرها و کشورهایی ساکن هستند این موضوع در مبحث بازاریابی از اهمیت زیادی برخوردار است. گوگل آنالیتیکس امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد و ابزار فوق العاده ایی محسوب می شود.

۲- وبمستر تولز (Google Webmaster Tools)

این سرویس که به تازگی به کنسول جستجوی گوگل تغییر نام داده، همچون گوگل آنالیتیکس از ابزارهای رایگان شرکت گوگل می باشد، سایت بسیار معتبری در تحلیل سئوی سایت به شمار می رود. کافیست یک حساب Gmail داشته باشید تا بتوانید سایت خود را از نظر امنیتی، کراول شدن، آمار بازدید توسط گوگل و… تحلیل کنید.

۳- سایت Ahrefs

بهترین ابزار آنالیز بک‌لینک در میان متخصصان سئو، ابزار Ahrefs.com است که تحلیل محتوای این ابزار به شما کمک می‌کند تا محتواهای مرتبط با موضوع و کلمات کلیدی را بیابید. لینک سازی از مهم ترین مباحث SEO است. با استفاده از سایت Ahrefs می‌توانید لینک‌های سایتتان را بررسی کرده و لینک‌های خراب را شناسایی کنید. همچنین اگر لینک شما در سایت‌هایی قرار گرفته است که اعتبار چندانی ندارند و به رتبه سئو سایت شما ضرر می رسانند می‌توانید با این ابزار آن‌ها را شناسایی کنید. برای دسترسی به تمام امکانات این ابزار باید اکانت آن را خریداری کنید.

۴- Google PageSpeed Insights


یکی از معیارهای بسیار مهم در افزایش رتبه سایت و بازدید از آن، سرعت صفحه است. این ابزار نیز از محصولات شرکت گوگل است که کند بودن سایت شما و خطرات ناشی از آن را به شما می گوید. سایتتان برای رسیدن به صدر نتایج جستجوی گوگل باید استانداردهای گوگل را تامین کند. تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران برای لود صفحات بیش از ۵ ثانیه صبر نمی‌کنند، بنابراین اگر به دنبال افزایش کاربر هستید و می‌خواهید کاربرانی وفادار داشته باشید این ابزار به کارتان می آید.

با این ابزار دقیق‌ترین اندازه‌گیری از سرعت لود سایت را اختیار دارید. در واقع این ابزار برای بالا بردن سرعت سایت به شما مشاوره می دهد به عنوان مثال کم کردن حجم تصاویر، راه حلی است که با صرف هزینه کم، معمولا پیشنهاد می‌شود. در طراحی سایت ۵۰ درصد ترافیک سایت به تلفن های همراه مربوط می شود و باید حجم سایت برای لود شدن در گوشی‌های همراه تا حد مناسبی کاهش یابد. افزونه ابزار Google PageSpeed Insights برای سایت‌های وردپرس هم وجود دارد و به‌ راحتی موجب افزایش سرعت سایت‌های طراحی شده در وردپرس می شود.

۵- سایت SEMrush

ابزار SEMrush گزارش کاملی از سئو سایتتان در اختیارتان قرار می‌دهد. از بزرگ‌ترین امتیازات استفاده کردن از ابزارهای تحلیل سئو سایت (شناسایی مشکلات سایت) و برنامه‌ریزی برای برطرف کردن آن‌هاست. ابزار SEMrush به شما کمک می‌کند تا به صورت هفتگی، ماهانه و… گزارش‌هایی درباره وضعیت سایت خود دریافت کنید. با استفاده از SEMrush می توانید فعالیت های خود را در شبکه های چند سانه ایی و شبکه های اجتماعی رصد کرده و خودتان را با رقبایتان مقایسه می کنید. از مهم‌ترین امکاناتی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهد بررسی کلمات کلیدی بر اساس نوع دستگاهی است که کاربران استفاده می‌کنند. بیشتر ابزارهای تحلیل سئو ازجمله ابزار SEMrush پیشنهادهایی برای بهتر شدن وضعیت سئو سایت در اختیار شما قرار می‌دهند و در گزارش‌های هفتگی یا ماهیانه میزان پیشرفتتان را اطلاع می دهند.

۶- ابزار Pinchbox

از ابزار Pinchbox در ساخت لینک استفاده می‌شود. برای استفاده از پینج باکس فقط کافیست کلمه کلیدی مورد نظر خود را مشخص کنید تا فهرستی از سایت‌هایی که با آن کلمه مرتبط هستند به شما پیشنهاد شود. امکان ویژه‌ ی این ابزار برای بازاریابان ارسال ایمیل برای کمپین‌های ایمیلی (Email Marketing) است. از پینج باکس می توانید ۱۵ روز رایگان استفاده کنید اگر می خواهید به طور مداوم از آن استفاده کنید باید هزینه اش را پرداخت کنید.

۷- ابزار Similarweb

یکی از مهم‌ترین حوزه‌های SEO تحلیل کردن رقباست. بیشتر ابزارهای سئو تحلیل‌ها و گزارشات کاملی از سایت، عملکرد محتوا، سرعت سایت، میزان بازدید و غیره را ارائه می‌دهند، اولی برای تحلیل رقبا امکان خاصی ندارند. ابزار SimilarWeb ترافیک سایت‌های رقیب، رتبه سایت، کلیدواژه‌های اصلی و دیگر اطلاعات را برای شما تحلیل می کند. این امکان که شما می توانید سایت های مشابه سایتتان را در این ابزار مشاهده کنید قابلیت منحصر به فرد این ابزار است. تحلیل کردن رقبا به شما می آموزد که با چه کلیدواژه‌ها و با چه کمپین‌هایی در برابر رقیبانتان پیروز می شوید. روش کار با Similarweb به این شکل است که بعد از تعیین رقیب، ترافیک سایت شما و سایت رقیب مقایسه می‌شود و سایر اطلاعات نیز به صورت مقایسه‌ای در قالب گزارش در اختیارتان قرار می‌گیرد.

خدمات ابزار Similarweb تا حدود زیادی شبیه به سایت الکسا است.

۸- ابزار Keyword planner

این ابزار یکی از سرویس های گوگل می باشد که در انتخاب کلمات کلیدی مناسب و پرجستجو به کمک تان می آید. این ابزار با ادوردز نیز لینک می‌شود. برای راه اندازی این ابزار باید اکانت جیمیل داشته باشید. ارائه ترکیبات کلمات کلیدی از دیگر خدمات این ابزار است.

۹- سایت LSI Graph

LSI روشی است که گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر برای برقرار کردن ارتباط بین مفاهیم موجود در متن و تحلیل محتوا از آن استفاده می‌کنند. ابزار LSI Graph در تعیین کلمات کلیدی انکرتکست‌ها، تصاویر، تگ‌های هدینگ، عنوان مقالات و توضیحات متا کاربرد زیادی دارد. کلمه LSI مخفف Latent Semantic Indexing است که در واقع ارزش صفحات سایت را بر اساس کلمات کلیدی و میزان کلمات کلیدی مرتبط در صفحه تعیین می‌کند. برای درک محتوایی صفحه، گوگل مجبور است از ابزار LSI Graph استفاده کند. کلمات LSI درواقع تکمیل کننده کلمات کلیدی انتخابی توسط شما هستند.

۱۰- XML-Sitemaps

در مبحث SEO داخلی یکی از مواردی که بسیار مهم است بررسی و رفع مشکلات نقشه سایت است، که در بهبود رتبه سایتتان در نتایج جستجوی گوگل تاثیر مستقیم دارد. نقشه سایت فایل XML حاوی فهرست آدرس‌های یک سایت است. نقشه سایت اطلاعاتی از قبیل تمام URLهای سایت، آخرین به‌روزرسانی‌ها و… را در اختیار مدیران سایت قرار می‌دهد. زمانی سر و کار گوگل با نقشه سایت می‌افتد که bot های گوگل برای index کردن اطلاعات وارد سایت شما می‌شوند. اصلاح کردن نقشه سایتتان موجب می شود تا bot های گوگل راحت‌تر بتواننددر میان صفحات سایتتان گردش کنند.

افزونه XML-Sitemaps گزارشی از نقشه سایتتان به شما ارائه می کند، نقطه ضعف ها و راهکارهایی برای اصلاح آن ها را در اختیارتان قرار می دهد. این افزونه مشخص می کند که کدام یک از دسته‌های شما در نقشه و در گوگل index شود.

۵ روش سئوی آسان با نتایج موثر
مقالات

۵ روش سئوی آسان با نتایج موثر

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.