مزایا و معایب استفاده از Framework ها

استفاده از فریمورک‌ها برای دولوپرا چه برای طراحی کردن سایت باشه چه برای نوشتن یه برنامه اپلیکیشن اغلب یه دوراهیه، که از فریم ورک استفاده کنن یا نه. این مسئله تو طراحی ظاهر سایت بیشتر به چشم میاد چرا که ظاهر سایت مستقیماً مسئول Look & Feel سایته (منظور از Look & Feel ظاهر و همچنین نحوهٔ […]

نویسنده سید علی اندرزگو

مزایا و معایب استفاده از Framework ها

استفاده از فریمورک‌ها برای دولوپرا چه برای طراحی کردن سایت باشه چه برای نوشتن یه برنامه اپلیکیشن اغلب یه دوراهیه، که از فریم ورک استفاده کنن یا نه. این مسئله تو طراحی ظاهر سایت بیشتر به چشم میاد چرا که ظاهر سایت مستقیماً مسئول Look & Feel سایته (منظور از Look & Feel ظاهر و همچنین نحوهٔ تعامل کاربرا با سایت، نرم‌افزار یا اپلیکیشنه)

فرانت‌اند یه سایت رو در نظر بگیرین، فریم ورکایی مثل Bootstrap و Foundation کار رو خیلی ساده کردن. درسته که فریمورکایی از این دست فرایند طراحی ظاهر سایت رو خیلی سرعت دادن اما طبیعتا نقاط ضعفایی هم دارن.

مزایا
یکی از دلایلی که خیلی از برنامه‌نویسا، توسعه دهنده ها و طراحای سایت و اپلیکیشن از فریم ورکا استفاده میکنن اینه که فریمورکا مزایای زیادی دارن که در ادامه چنتا از مهم تریناش رو میگم بهتون:

لزومی نداره که شما برنامه نویس باشین: هر فریمورکی توسط تعدادی برنامه‌نویس حرفه‌ای نوشته شده. به عنوان مثال اگه بخواین به حوزه سمت کاربر وارد بشین کافیه یه دانش سطحی در مورد HTML و CSS، داشته باشین بعد براحتی میتونین یه سایت زیبا داشته و اثربخش طراحی کنین.(یادتون باشه تو فریم ورکای سمت سرور همچین داستانی نیس)

بصرفه بودن در زمان: با استفاده از فریمورکا به طرز قابل‌ توجهی میتونیم زمان طراحی یه سایت یا یه اپلیکیشن رو کاهش بدیم.

عملکرد Plug & Play: تو فریم ورکا یسری کلاس، متد و … نوشته شده که صرفاً با فراخوانی اونا میتونیم از عملکردای مختلفی بهره ببریم. به همین خاطر، به این سری از کلاسا و متدها Plug & Play گفته میشه.

کدهای قابل اعتماد: وقتی که شما از یه فریم ورک استفاده میکنین، این اطمینان رو  دارین که کدا قبل از این به خوبی تست شدن و هیچ‌گونه باگی ندارن. به طور مثال اگه از فریمورکای طراحی سمت کاربر استفاده کنین، میتونین این اطمینان رو داشته باشین که سایت شما تو مرورگرای مختلف به خوبی نمایش داده میشه و یا اگه از فریمورکای سمت سرور استفاده کنین، میتونین این اطمینان رو داشته باشین که فریم ورکتون به مراتب ایمن‌تر از زمانی که خودتون کد نویسی کنین (البته این درحالیه که جامعهٔ توسعه‌ دهنده های اون فریم ورک زیاد و فعال باشن تا به محض دیدن آسیب‌پذیری به سرعت پچ‌های او نرو عرضه کنن).

آپدیتای منظم: اکثر فریم ورکای معروف به طور منظم آپدیت میشن که تو این آپدیتا هم از برخی باگای احتمالی حذف میشن و هم ویژگیای جدیدی به اون اضافه میشه.

برخورداری از پشتیبانی: اکثر فریم ورکای معروف پشتیبانی قویی دارن، به این شکل که اگه حین استفاده از اونا به مشکلی بربخورین به سادگی میتونین مشکلتون رو تو فورومای مربوطه مطرح کنین و راه حلای مختلفی بگیرین.

استفاده از فریمورکا مزایای زیادی داره ولی باید به این نکته توجه کنیم که این قابلیتا مرتبط با زمان توسعهٔ ی سایت یا اپلیکیشن هستن وطور قطع نمیتونیم بگیم که محصولی که نهایتا توسط یه فریمورک ساخته میشه محصول با کیفیتیه.

نقاط ضعف

سختی یادگیری فریم ورک: خیلی از قابلیتا و کلاسای یه فریم ورک به صورت Plug & Play قابل استفاده هستن، اما زمان زیادی لازمه تا نحوه ی استفاده از این قابلیتا رو یاد بگیرین. مخصوص زمانی که میخواین از فریم ورکای سمت سروری مثل فریم ورک لاراول برای توسعهٔ وب اپلیکیشنای زبان برنامه‌نویسی PHP استفاده کنین.

کدهای اضافی: اکثر فریم ورکا به گونه ایی نوشته شدن که دغدغه‌های اکثر برنامه‌نویسا رو در نظر گرفتن که با این کار مسلماً کدهای اضافی به سایت یا اپلیکیشنتون تحمیل میشه که موجب میشه تا حدودی پرفورمنس سایتتون پائین بیاد.

سایت تکراری: اگه نتونین فریم ورکتون رو شخصی سازی کنین سایتتون شبیه خیلی از سایتای دیگه میشه. (اگه توجه کرده باشین خیلی از سایتا بدون اونکه نیازی به نگاه کردن به سورس‌ کد اونا داشته باشیم به سادگی قابل تشخیصن که از سی ام اسی مثل ورد پرس استفاده کردن).

قابلیت‌های جدید: خیلی از ایده‌های بکر طراحا و برنامه‌ نویسا تو فریم ورکا قابل اجرا نیستن و طراح میبایستی پلاگین جدید نصب کنه یا اینکه تو حالت بدتر نیاز داره تا پلاگینی رو از نو بنویسه.

نداشتن کنترل کافی روی فریم ورک: اگه تیم توسعهٔ فریم ورک تصمیم بگیه که برخی از قابلیتای فریمورک رو حذف کنه، مجبورین که قبول کنین چون دیگه هیچ پشتیبانی از اون قابلیت نمیشه، اگرم بخواین باز استفاده کنین مجبورین تا از نسخه‌های قدیمی‌تر فریم ورک استفاده کنین که ممکنه باگم داشته باشن. (بعلاوه اینکه نسخه‌های جدید خیلی از فریم ورکا اصطلاحاً Backward Compatible نیستن. ینی با نسخه‌های قبلی اون فریم ورک سازگاری ندارن و گاهی‌ دولوپر مجبور به ریفکتور کردن بخش قابل‌توجهی از سورس‌کدش میشه).

با استفاده کردن از فریم ورک شما این امکان رو ندارین تا یسری از اهداف منحصر به فرد خودتون رو تو طراحی سایت یا برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای مختلف به کار بگیرین.

اگه قصد دارین تا یi فریم ورک شخصی برا خودتون طراحی کنین باید اول به این سوالا پاسخ بدین:
– میتونم یه فریم ورک بسازم؟
– زمان کافی برای ساختش رو دارم؟
– و اینکه آیا ساخت یه فریم ورک شخصی کار معقولیه؟

اگه جوابتون به هر ۳ سوال مثبته، پس دست به کار بشین و یه فریم ورک شخصی‌سازی شده یا اصطلاحاً Customized برا خودتون بنویسین. اگر نه مثل خیلی از دولوپرای مبتدی و حرفه‌ای از فریم ورکای معروف عرضه شده به بازار استفاده کنین.

برچسب ها:

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.