فریم ورک لاراول، مزایا و معایب

Php از هرگونه امکاناتی که توسعه دهنده ها و برنامه نویسا دنبالشن پیروی میکنه. توسعه دهنده های Php تعدادی از چارچوب های ایجاد شده رو برای هر چه سریعتر و بهتر شدن پروژه شون به کار میگیرن. برنامه نویسای php با در نظر گرفتن قابلیت های این چارچوب ها (فریم ورک ها) از توابع و […]

نویسنده سید علی اندرزگو

فریم ورک لاراول، مزایا و معایب

Php از هرگونه امکاناتی که توسعه دهنده ها و برنامه نویسا دنبالشن پیروی میکنه. توسعه دهنده های Php تعدادی از چارچوب های ایجاد شده رو برای هر چه سریعتر و بهتر شدن پروژه شون به کار میگیرن. برنامه نویسای php با در نظر گرفتن قابلیت های این چارچوب ها (فریم ورک ها) از توابع و کلاسای اونا استفاده میکنن. هر فریم ورک  PHP یسری ویژگی ها مختص به خودش و همینطور معایبی داره.

تو این مقاله میخوام در مورد مزایا و معایب فریم ورک Laravel صحبت کنم.

Laravel (لاراول)

لاراول یکی از جدیدترین فریم ورکای php که عمر زیادی ازش نمیگذره، و تو همین عمر کم محبوبیت زیادی بین برنامه نویسا و توسعه دهنده های وب پیدا کرده.

مزایای لاراول :

 • لاراول با داشتن یه موتور قالب تیغه ای میتونه به وظایف و دستورای کامپایل کردن سرعت بده. به خاطر در اختیار داشتن توابع به صورت ماژولار، کاربرا خیلی راحت میتونن از ویژگی های جدید این فریم ورک استفاده کنن و توابع و کلاس های ایده آل خودشون رو فراخوانی کنن.
 • مدلاسیون همراه: ینی توسعه دهنده ها و برنامه نویسا میتونن بدون هیچ زحمتی از کدها مجددا استفاده کنن.
 • با استفاده ی بهینه از کلاس ORM این فریم ورک میتونه تو ایجاد کردن روابط پایگاه داده به راحتی عمل کنه و توسعه دهنده و برنامه نویسا رو راضی نگه داره.
 • یکی از بهترین خصوصیات این فریم ورک هنر CLI که شامل ابزار های پیشرفته برای انجام دستورات و وظایف مختلف و همچنین مهاجرت و تغییر فریم ورکه. هنر CLI کاری که میکنه اینه که هر جایی از پروژه به هر دلیلی اگه کلاسا و توابع این فریم ورک به کارتون نیاد با استفاده از این خصوصیت میتونین از کلاسا و توابع فریم ورک های دیگه استفاده کنین.
 • فریم ورک لاراول اسناد شگفت انگیزی داره و همچنین ویژگیای اضافه شده از مسیریابی معکوس.
 • به روز رسانی آسان
 •  بدون داشتن کد نویسای تو در تو: یکی از خوبیای فریم ورک لاراول اینه که کد نویسیای تو در تو نداره که باعث رفع خطای کدا میشه.
 • دارا بودن قابلیت ماژولار (از جمله Package و Composer): توجه به این نکته ضروریه که در تمام کلاسا و قسمتا لاراول به صورت ماژولار عمل نکرده.
 • مبتنی بر معماری منعطف MVC : معماری سه لایه از سه قسمت Model , View , Controller تشکیل میشه.
 • انجام تست های متعدد از واحد های مختلف برنامه با دستورای ساده
 • معایب لاراول :

  • همونطور که گفتم لاراول عمر زیادی ازش نمیگذره، با توجه به جدید بودنش سرعتش در مقابل سرعت توسعه دهنده ها آهسته اس. البته با آپدیتای جدید، و آموزشایی که فراگیر شده این مشکل برطرف شده.
  • توسعه دهنده ها با گسترش بیش از حد کدها و کلاسها مشکل دارن. اگه کد ها و کلاس ها به عنوان اشیایی ماژولار در اختیار توسعه دهنده ها قرار بگیرن سرعت عمل، ویرایش و تغییر پروژه امکان پذیر میشه.
   • پشتیبانی فریم ورک لاراول کمه و به گستردگی رقبای قدیمی خودش نیس و همین باعث میشه تا مشکلات و خطاهای لاراول به آهستگی حل بشه که در سرعت انجام پروژه حائز اهمیته.
   • تو قسمت مزایای فریم ورک لاراول گفتیم که این فریم ورک از ابزار های مسیر یابی معکوس استفاده میکنه که روش هایی که داره برای برنامه نویسایی که مبتدی و متوسطن پیچیده باشه.

    جمع بندی: از جمع بندی مطالب گفته شد  اینطور برمیاد که فریم ورک لاراول یک فریم ورک full-stack که به راحتی با اون میتونین تا پروژه های خودتونو تو محیط php با این فریم ورک توسعه و از یک سیستم داینامیک قوی برای وب و پورتال خود بهره مند ببرید.

    لاراول از نظر سرعت و کلاس بندی توابع ضعف هایی داره که با آپدیت های جدیدی که ارائه میکنه در حال برطرف کردن اوناس.از عملکرد فریم ورک لاراول از فریم ورک فالکون کندتره ولی با قابلیت CLI میتونین با اضافه کردن توابعی و مهاجرت به فریم ورکای دیگه این مشکلو حل کنین.

    لاراول مسیر روشنی پیش روی خودش داره اما رقبایی مانند فالکون و yii هم در حال پیشرفتن.با فریم ورک لاراول پروژه ای زیادی میتونین انجام بدین. تو ایران این فریم ورک خیلی محبوبه و میتونین آموزشایزیادی ازش پیدا کنین.

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.