ساختار سیستم عامل لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز مانند ویندوز، مک و اندروید است. هسته‌ای که اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط لینوس توروالدز انتشار یافت. لینوکس از سه بخش هسته، شل و برنامه تشکیل شده است. در این مقاله به ساختار سیستم عامل لینوکس می پردازیم.

نویسنده سید علی اندرزگو

ساختار سیستم عامل لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز مانند ویندوز، مک و اندروید است. هسته‌ای که اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط لینوس توروالدز انتشار یافت. لینوکس از سه بخش هسته، شل و برنامه تشکیل شده است. در این مقاله به ساختار سیستم عامل لینوکس می پردازیم.

بسیاری از دستورات لینوکس از نظر ماهیت مشابه یونیکس است.

لینوکس چیست؟

به زبان ساده لینوکس یک سیستم عامل (OS) است. همه ما با سیستم عامل های دیگری مانند ویندوز مایکروسافت، اپل مک OS ،iOS، گوگل اندرویدی و غیره آشنا هستیم،

لینوکس سیستم عامل نرم افزاری است که ارتباط بین سخت افزار رایانه و نرم افزار را امکان پذیر می کند. برای پردازش توسط پردازنده ورودی را انتقال می دهد و برای نمایش خروجی به سخت افزار می آورد. در واقع این عملکرد اصلی سیستم عامل لینوکس است.

لینوکس یک هسته‌ی یکپارچه دارد که همه سرویس‌های اصلی سیستم عامل را درون خود اجرا می‌کند. میکروکرنل مدل جایگزین این هسته است. خیلی از کار‌ها را فرآیند‌های خارجی انجام می‌دهند، هسته تعدادی از هماهنگی‌ها را انجام می‌دهد.

لینوکس از سخت‌افزارهای مختلفی پشتیبانی می‌کند که عبارتند از: تلفن همراه، تبلت، مسیریاب، و کنسول بازی تا رایانه‌های رومیزی، رایانه‌های بزرگ و ابررایانه‌ها. لینوکس در بین توسعه دهندگان و کاربران عادی رایانه بسیار مشهور است.

ساختار سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل مجموعه ای از نرم افزار است که هر یک برای عملکردی خاص طراحی شده اند.

سیستم عامل لینوکس دارای مؤلفه های زیر است:

۱ . هسته

Kernel هسته اصلی سیستم عامل لینوکس است. ارتباط بین دستگاه ها و نرم افزار را برقرار می کند. علاوه بر این، منابع سیستم را مدیریت می کند. لینوکس در اصل چهار مسئولیت دارد:

  • مدیریت دستگاه: سیستم دارای بسیاری از دستگاه های متصل به آن مانند CPU ، دستگاه حافظه ، کارتهای صوتی ، کارتهای گرافیکی و غیره است. کرنل تمام داده های مربوط به کلیه دستگاه ها را در درایور دستگاه ذخیره می کند (بدون این هسته قادر به کنترل نیست. دستگاه ها) بنابراین هسته می داند چه وسیله ای می تواند انجام دهد و چگونه آن را دستکاری کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد. همچنین ارتباط بین همه دستگاه ها را مدیریت می کند. کرنل قوانین خاصی دارد که باید همه دستگاه ها را رعایت کنند.
  • مدیریت حافظه: عملکرد دیگری که کرنل برای مدیریت آن دارد مدیریت حافظه است. کرنل حافظه استفاده شده و بلااستفاده را حفظ می کند و اطمینان می دهد که پردازش ها نباید داده های یکدیگر را با استفاده از آدرس حافظه مجازی دستکاری کنند.
  • مدیریت فرآیند: در مدیریت فرآیند زمان کافی را اختصاص می دهد و اولویت را به پردازش ها قبل از پردازش CPU با سایر فرآیندها می دهد. همچنین به اطلاعات مربوط به امنیت و مالکیت می پردازد.
  • رسیدگی به تماس های سیستم: انجام تماس با سیستم به این معنی است که یک برنامه نویس می تواند یک سؤال را بنویسد یا از هسته بخواهد یک کار را انجام دهد.

۲ . کتابخانه های سیستم

كتابخانه هاي سيستم برنامه هاي ويژه اي هستند كه در دسترسي به ويژگي هاي هسته كمك مي كنند. برای انجام یک کار باید یک هسته ایجاد شود و این تحریک توسط برنامه ها انجام می شود. اما برنامه ها باید بدانند که چگونه یک تماس سیستم را انجام دهند زیرا هر هسته مجموعه متفاوتی از تماس سیستم را دارد. برنامه نویسان برای برقراری ارتباط با هسته، كتابخانه ای استاندارد از رویه ها را تهیه كرده اند. هر سیستم عامل از این استانداردها پشتیبانی می کند و سپس این موارد به تماس های سیستم برای آن سیستم عامل منتقل می شوند.

معروف ترین کتابخانه سیستم برای لینوکس glibc (کتابخانه GNU C) است.

۳ . ابزارهای سیستم

سیستم عامل لینوکس دارای مجموعه ای از ابزارهای کاربردی است که معمولاً دستورات ساده ای هستند. این نرم افزاری است که پروژه گنو تحت لیسانس منبع آزاد خود آن را نوشته و منتشر کرده است ، به گونه ای که این نرم افزار بطور آزاد در دسترس همگان باشد.

با کمک دستورات می توانید به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید، می توانید داده ها را در دایرکتوری ها یا پرونده های خود ویرایش و دستکاری کرده و یا مکان فایل ها یا هر چیز دیگری را تغییر دهید.

۴ . ابزارهای توسعه

با سه مؤلفه ایی که در بالا ذکر شد سیستم عامل شما در حال اجرا و کار است. اما برای به روزرسانی سیستم ابزار و کتابخانه دیگری نیاز دارید. این ابزارها و کتابخانه های اضافی توسط برنامه نویسان نوشته شده و به آنها زنجیره ابزار گفته می شود.

زنجیره ابزار یک ابزار توسعه حیاتی است که توسط توسعه دهندگان برای تولید یک برنامه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

۵ . ابزارهای کاربری نهایی

این ابزارهای نهایی یک سیستم را برای کاربر منحصر به فرد می کنند. ابزارهای نهایی برای سیستم عامل لازم نیست بلکه برای کاربر ضروری است.

برخی از نمونه های ابزارهای نهایی عبارتند از: ابزارهای طراحی گرافیک، مجموعه های اداری، مرورگرها، پخش کننده های چندرسانه ای و غیره.

سیستم عامل منبع باز

اکثر سیستم عامل ها با فرمت کامپایل شده به معنای کد منبع اصلی از طریق برنامه ای به نام کامپایلر اجرا می شوند که کد منبع را به زبانی که برای رایانه قابل درک است ترجمه می کند. اصلاح این کد کامپایل شده واقعاً کار سختی است.

از طرف دیگر منبع باز کاملاً متفاوت است. کد منبع با نسخه گردآوری شده موجود است و اجازه می دهد تا توسط هر کسی که دانش خاصی دارد اصلاح شود. به ما اجازه می دهد تا برنامه را اجرا کنیم، آزادی برای تغییر کد مطابق با استفاده ما، آزادی توزیع مجدد نسخه های آن و آزادی توزیع نسخه هایی که توسط ما تغییر یافته است.

SEM vs SEO، کدام بهتر است؟

منبع

دانلود قالب شرکتی product-launch

دانلود قالب شرکتی product-launch

نویسنده سید علی اندرزگو

دانلود قالب شرکتی construction

دانلود قالب شرکتی construction

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.