زبان برنامه نویسی Dart چیست؟

در این مطلب، به شما زبان جدید برنامه نویسی وب یعنی Dart که توسط Google توسعه داده شده معرفی می کنیم و خواهیم گفت که چرا Dart مورد پسندتان قرار میگیرد.

نویسنده مهدی دادگر

زبان برنامه نویسی Dart چیست؟

در این مطلب، به شما زبان جدید برنامه نویسی وب یعنی Dart که توسط Google توسعه داده شده معرفی می کنیم و خواهیم گفت که چرا Dart مورد پسندتان قرار میگیرد. پس در مورد این زبان جدید یاد بگیرید و نظرات خود را در مورد آن مطرح کنید که آیا واقعا جایگزین جاوا اسکریپت خواهد شد؟

دارت چیست؟

Dart به عنوان یک استاندارد اکما (ECMA-408) تایید شده که یک زبان برنامه نویسی عمومی و توسط Google ایجاد شده است. (طراحی شده توسط لارس باک و کسپر لاند)
این زبان اولین بار در سال ۲۰۱۰ ظاهر شد و آخرین نسخه پایدار آن در ژوئن سال ۲۰۱۷ منتشر شده است. پس میتوان گفت که زبان Dart آنچنان زبان جدید و نو ظهوری نیست، در این مدت هنوز بسیاری از برنامه نویسان در مورد Dart شناختی نداشتند اما همین اواخر با معرفی فریم ورک Flutter توسط گوگل و رشد چشمگیر استفاده از آن در میان برنامه نویسان زبان Dart نیز از محبوبیت فراوانی برخوردار شد.

گوگل فلاتر (google flutter) چیست؟

زبان Dart برای توسعه وب، سرور، اپلیکیشن های تلفن همراه و هر دستگاه Iot (Internet of things) کاربرد دارد. این زبان یک نرم افزار منبع باز با مجوز BSD است.
دارت سینتکسی کاملا شبیه به C دارد و می تواند به جاوا اسکریپت به صورت آپشنال تبدیل شود. این زبان به صورت تک وراثتی(single inheritance)، کلاس محور(class based) و شی گرا طرح ریزی شده است.

برای استفاده در مرورگرهای وب، Dart نیاز به یک کامپایلر منبع به جاوا اسکریپت دارد. هنگامی که کد دارت در مرورگر وب اجرا می شود، باید با استفاده از یک کامپایلر به نام dart2js به جاوا اسکریپت تبدیل شود. پس از آن به عنوان جاوا اسکریپت کامپایل شده و سازگار با اکثر مرورگر هایی است که امروزه استفاده می شوند.
همانطور که خروجی جاوااسکریپت کامپایل شده به منظور کاهش حجم و خوانایی بهینه سازی شده است، در برخی موارد کد کامپایل شده سریعتر از همان کد نوشته شده در جاوا اسکریپت اجرا می شود.
علاوه بر این، کد Dart را می تواند به طور مستقیم در برخی از مرورگرهای Chromium Google و کیت توسعه نرم افزار مستقل برای استفاده در رابط خط فرمان اجرا شود.

تاریخچه دارت

کنفرانس Goto در ۱۰ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۰ در ارشس دانمارک برگزار شد. اینجا بود که زبان برنامه نویسی Dart برای اولین بار نشان داده شد. پروژه دارت توسط لارس باک، برنامه نویس دانمارکی مشهور برای کار خود در ماشین های مجازی و کمک به ایجاد مرورگرهای گوگل کروم و کسپر لود، مهندسی نرم افزار، آغاز شده است.

به منظور استاندارد کردن زبان برنامه نویسی تازه ایجاد شده یعنی زبان دارت ، Ecma International یک کمیته فنی به نام TC52 ایجاد کرد. به دلیل این که کدهای دارت میتوانند به جاوا اسکریپت کامپایل شوند، زبان Dart را کاملا سازگار با بسیاری از مرورگرهای وب مدرن امروز کرده است. این به استاندارد سازی اجتناب ناپذیری در ژوئیه ۲۰۱۴ منجر شد، زمانی که Ecma International نخستین نسخه مشخصات خصوصی زبان دارت را در ۱۰۷ مجمع عمومی سازمان بین المللی تصویب کرد.
تقریبا شش ماه بعد، در دسامبر ۲۰۱۴، نسخه دیگری از مشخصات زبان دانمارکی توسط Ecma International تایید شد. این دومین نسخه از مشخصات زبان دانمارکی بوده است.

اولین کامپایلر که می توانست کدهای جاوا اسکریپت را از Dart تولید کند به عنوان dartc شناخته شد، اما بعدها توسط Google محکوم و توسعه آن متوقف شد. به دنبال آن توسط Frog نیز یک کامپایلر نوشته شد که نمی توانست تمام کدها را کامپایل کند. سومین کامپایلر dart2js بود که توسط توسعه دهندگان Dart نوشته شده است و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.