برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی سمت کاربر

اگه بخوایم خیلی ساده برنامه نویسی تحت وب رو تعریف بکنیم میگیم: برنامه نویسی برای تولید صفحات وب رو برنامه نویسی تحت وب میگن! برنامه نویسی تحت وب به دو شاخه اصلی تقسیم میشه: ۱- برنامه نویسی سمت کاربر (front-end) برنامه‌ای که نمایش دهنده صفحات وب هستش و توی مرورگر اجرا میشه برنامه سمت کاربره. […]

نویسنده سید علی اندرزگو

برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی سمت کاربر

اگه بخوایم خیلی ساده برنامه نویسی تحت وب رو تعریف بکنیم میگیم:

برنامه نویسی برای تولید صفحات وب رو برنامه نویسی تحت وب میگن!

برنامه نویسی تحت وب به دو شاخه اصلی تقسیم میشه:

۱- برنامه نویسی سمت کاربر (front-end)

برنامه‌ای که نمایش دهنده صفحات وب هستش و توی مرورگر اجرا میشه برنامه سمت کاربره.

بخشی که معمولا طراحان صفحات وب در اون تمرکز و مهارت دارند برنامه نویسی سمت کاربر هستش و این بخش از تولید این صفحات معمولا توسط طراحان انجام میشه. زبان‌های تفسیری HTML و CSS برای این منظور هستن، یعنی درواقع ساختار یک صفحه وب توسط HTML تفسیر میشه و نحوه نمایش، رنگبندی و فونت‌ها و … به کمک CSS انجام میشه. بنابراین HTML پایه اصلی صفحات وب است و CSS عناصر ظاهری را تعریف میکنه.

زبان دیگه‌ای هم هست که تو تولید صفحات وب استفاده میشه و اون JavaScript هستش، وظیفه این زبان مدیریت رویدادهای صفحس به عبارت ساده‌تر برای توسط JavaScript هستش که ما توی یه صفحه وب تعریف میکنیم که با کلیک کردن چه اتفاقی در برنامه ما بیوفته و یا با فشار دادن یه کلید خاص از کیبورد. نکته‌ای که باید اینجا بهش توجه کنیم اینه که زبون برنامه نویسی JAVA هیچ ربطی به JavaScript نداره، در حقیقت JavaScript یه زبان برنامه نویسیه که تحت مرورگر اجرا میشه.

۲- برنامه نویسی سمت سرور (back-end)

برنامه‌ای که برای اجرا روی سرویس دهنده وب نوشته میشه برنامه سمت سروره.

برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان وب معمولا روی این بخش تمرکز می کنند. بر عکس حوزه برنامه نویسی سمت کاربر که بیشتر با عناصر ظاهری سر و کار دارن، برنامه نویسی سمت سرور عملیات پشت صحنه مانند ارتباط با سرویس دهنده بانک های اطلاعاتی رو بر عهده دارن.

از بین زبان‌های سمت سرور PHP رتبه نخست استفاده رو در جهان در اختیار داره و ASP سپس c# و بعد از اون JSP بیشترین استفاده رو در این حوزه دارن. امروزه هم با قدرت گرفتن زبان های جدید مثل PYTHON و RUBY و ارائه فریم‌وورک های توسعه نرم‌افزارهای تحت وب این زبان‌ها هم تو این حوزه در حال پیشرفت هستن.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.