امنیت شبکه مقالات

برقراری امنیت شبکه‌های WIFI

در این مطلب قصد داریم به شما نکاتی را آموزش دهیم که با توجه به آن ها می‌توانید امنیت شبکه WIFI خود را تا حد مطلوبی برقرار کنید. رمزگذاری شبکه WIFI : برای رمزگذاری شبکه WIFI حالت‌های متنوعی وجود دارد که به طور خلاصه می‌توانیم به WPA ، WPA2 و WEP اشاره کنیم. اگر از […]

نویسنده سید علی اندرزگو

برقراری امنیت شبکه‌های WIFI

در این مطلب قصد داریم به شما نکاتی را آموزش دهیم که با توجه به آن ها می‌توانید امنیت شبکه WIFI خود را تا حد مطلوبی برقرار کنید.

رمزگذاری شبکه WIFI :

برای رمزگذاری شبکه WIFI حالت‌های متنوعی وجود دارد که به طور خلاصه می‌توانیم به WPA ، WPA2 و WEP اشاره کنیم. اگر از روترهای قدیمی استفاده می‌کنید آنها از WEP استفاده می کنند و در آنها امکان استفاده از WPA وجود ندارد.

رمزگذاری از نوع WEP را می‌توان به راحتی کرک کرد. پس توصیه می‌کنیم از نوع رمزگذاری WPA2 یا حداقل WPA استفاده  کنید.

پنهان کردن یا تغییر دادن SSID

SSID در واقع همان نام شبکه WIFI شماست که وقتی روی آن کلیک یا لمس می‌کنید شروع به اتصال به آن می‌کند.

– پنهان کردن SSID :

با پنهان کردن SSID دیگر هر دستگاهی امکان اتصال به WIFI شما را نخواهد داشت و باید دستی به آن متصل شود به طوری که شما یک IP دستی برای آن تنظیم می‌‌‌کنید و تنها دستگاه‌هایی امکان اتصال به شبکه شما را دارند که در رنج IP شما قرار داشته باشند.

-تغییر نام SSID :

سعی کنید نام SSID خود را تغییر دهید چرا که بعضی از روترها مدل خود را به عنوان SSID انتخاب می‌کند و این به هکر این کمک را می‌کند که مدل دستگاه شما را شناسایی کند و روش‌های مخصوص به آن دستگاه را برای هک کردن انتخاب کند.

فیلتر کردن MAC Addressها :

MAC Address یک شناسه است که برای هردستگاه که یک واسط اتصال به شبکه مانند کارت شبکه یا WIFI دارد تنظیم می‌شود. تنظیم این شناسه دستی انجام نمی‌شود بلکه هر دستگاه مانند لپ تاپ ، رایانه شخصی یا تلفن همراه بسته به نوع سخت افزارش یک شناسه منحصر به فرد دارد که باعث می‌شود در سرتاسر شبکه شناسایی شود. شما می‌توانید فیلتر کردن MAC Address ها در تنظیمات روتر تنها اجازه دهید دستگاه‌های مشخصی به شبکه WIFI شما متصل شوند.

IP Address دستی :

هر  دستگاه پس از اتصال به هر شبکه یک آدرس IP دریافت می‌کند که در آن شبکه اعتبار دارد. این آدرس دهی می‌تواند دستی انجام شود یا توسط سرویسی با نام DHCP بصورت خودکار یک IP به دستگاه تازه متصل شده اختصاص یابد.

شما می‌توانید با غیرفعال کردن DHCP از ورود هر دستگاه به شبکه WIFI خود جلوگیری کنید بطوری که تنها دستگاه هایی می‌توانند به WIFI شما متصل شوند که در رنج شبکه شما باشند. در این حالت باید IP روتر را بصورت دستی قرار دهید.

رمزعبور قدرتمند :

آخرین نکته استفاده از رمزعبور قدرتمند است. هراندازه که سیستم رمزگذاری شما قوی باشد باز هم رمزهای ضعیف در معرض هک شدن قرار دارند. کاراکترهای رمز شما نباید از ۸ کاراکتر کمتر باشند و ترکیبی از حروف اعداد و کاراکترهای خاص باشند و در بازه های زمانی خاص آن را تغییر دهید. نکاتی در مورد رمزهای عبور وجود دارد که می‌توانید آن ها را در اینترنت جستجو کنید و این نکات را برای تمام رمزهای عبور خود مثل ایمیل و… لحاظ کنید.

یک ویروس چگونه تولید می‌شود
امنیت مقالات

یک ویروس چگونه تولید می‌شود

نویسنده سید علی اندرزگو

Linux، سیستم عامل محبوب هکر ها
امنیت شبکه مقالات

Linux، سیستم عامل محبوب هکر ها

نویسنده سید علی اندرزگو

تهدیدات استفاده از VPN
امنیت مقالات

تهدیدات استفاده از VPN

نویسنده سید علی اندرزگو

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نشده و نزد ما محفوظ است.